22.05.2018 18:24

10 artystów wykonujących rock industrialny

Muzycy lubią mieszać to, co wydawałoby się, że do siebie zupełnie nie pasuje. Rock industrialny jednak udowadnia, że w muzyce nie ma rzeczy niemożliwych.

Trent Reznor z Nine Inch Nails
foto: ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News

Jak sama nazwa wskazuje odmiana rocka charakteryzuje się elementami muzyki elektronicznej, która wykorzystuje industrialne brzmienia. Sama muzyka industrialna jest mocno awangardowa i nie nadaje się za bardzo dla osób, które lubią ładne melodie.

Pierwsze kapele, które zaczęły mieszać rocka z elektronicznymi smaczkami zaczęły pojawiać się pod koniec lat 70., gdy syntezatory nie zajmowały już całego pokoju i były zdecydowanie mniejsze. Muzycy zaciekawili się tym instrumentem, dzięki któremu mogli tworzyć brzmienie przyszłości.

Elektroniczne elementy przeszły do wielu styli muzycznych, również do rockowego i metalowe świata. Jak wiadomo twórców często ciężko przypisać tylko do jednego stylu, czego dowodem jest poniższe zestawienie. Większość przedstawicieli rocka industrialnego chętnie tworzy utwory w podobnych stylach, które są ze sobą mocno powiązane.

Sprawdźcie, których twórców warto przesłuchać, gdy mowa jest o rocku industrialnym.

 1. KMFDM

Niemiecka kapela powstała w 1984 roku w Paryżu z inicjatywy lidera Saschy Konietzko. KMFDM to skrót od Kein Mehrheit Für Die Mitleid. Szczyt popularności kapeli przypadał na lata 90., a bardzo dobra passa rozpoczęła się od wydania krążka „Nihil”. Utwór z tej płytyJuke Joint Jezebel pojawił się w filmach Bad Boys czy Mortal Kombat”. Dyskografia zespołu obejmuje 20 albumów.

2. Skinny Puppy

W 1982 roku w Vancouver powstał zespół, który uważany jest za pionierski w historii industrialnych dźwięków. Coś, co miało być pobocznym projektem okazało się być czymś o wiele większym. Pierwszy minialbum pojawił się w 1984 i w ciągu 8 kolejnych lat zespół stał się kultowy ze względu na swoje oryginalne brzmienie bazujące na takich stylach, jak ambient, noise, new wave, rock wymieszany z elektroniką. Istotne było również zainteresowanie się sztuką samplowania.

3. Killing Joke

Chcąc określić twórczość tej kapeli często stosuje się obok rocka industrialnego określenia new wave, rock gotycki czy post punk i w zasadzie wszystkie te style dobrze określają twórczość Brytyjczyków. Zespół obchodzi w 2018 roku swoje 40-lecie i z tej okazji w ramach specjalnej trasy Killing Joke odwiedzi m.in. Polskę występując 20 października 2018 w Warszawie.

4. Gary Numan

Kolejny artysta, którego ciężko zaszufladkować. Chociaż muzyk zaczynał w punkowej kapeli, to jednak już w zespole Tubeway Army Gary Numan zainteresował się syntezatorami. Wokalista odnalazł się w chłodno brzmiących syntezatorach połączonych z mocnymi gitarami.

Jego koncerty to raj dla mrocznych, gotyckich dusz, które pojawią się zapewne podczas nadchodzącego koncertu Gary'ego Numana w 25 listopada 2018 w Warszawie.

5. The Soft Moon

W tym zestawieniu nie może zabraknąć również współczesnych twórców, którzy czerpią garściami z post-punkowych lat 80., odświeżają dobrze znane wzorce i budują na tym swoją własną historię. Projekt Luisa Vasqueza powstał w 2009 roku i The Soft Moon może pochwalić się 4 studyjnymi krążkami przepełnionymi smutnymi rockowo-industrialnymi brzmieniami.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele