10 błędów w filmie "Bohemian Rhapsody"

Aleksandra Degórska
27.11.2018 14:43
10 błędów w filmie "Bohemian Rhapsody" Fot. kadr z wideo

Fanom Queen nic nie umknie - wielbiciele grupy zauważyli pewne błędy w filmie "Bohemian Rhapsody".

To było do przewidzenia, że zainteresowanie filmem o Queen będzie naprawdę duże - z muzyką grupy identyfikuje się kilka pokoleń słuchaczy, a nawet Ci, którzy kojarzą Queen tylko z radiowych hitów chętnie wybierali się do kina.

Film "Bohemian Rhapsody" opowiada historię zespołu od wydania krążka „A Night at the Opera” do  występu na koncercie Live Aid. Freddiego Mercury'ego zagrał Rami Malek i jego rolą jest zachwycony sam Brian May, który uważa, że aktor powinien dostać Oskara.

Błędy w "Bohemian Rhapsody"

Zespół miał duży wpływ na film, zatem nic dziwnego, że Queen przemilczał pewne wydarzenia, jak również nieco zmienił niektóre fakty. Spostrzegawczym fanom Queen jednak nic nie umknęło i niektórzy do tej pory mają pretensje do zespołu, że film "Bohemian Rhapsody" jest ładną bajeczką, w której jest wiele niedociągnięć. Jakie błędy pojawiły się w "Bohemian Rhapsody"?

1. Wygląd Freddiego w czasie nagrywania "We Will Rock You"

Przed premierą filmu "Bohemian Rhapsody" twórcy udostępnili fragment, w którym pokazano jak powstał hit "We Will Rock You". Rami Malek jest niższy od Freddiego Mercury'ego i szczególnie to widać, gdy jego bohater stoi obok Briana Maya. Co więcej utwór powstał w 1977 roku, czyli w okresie, gdy Freddie nosił dłuższe włosy i nie miał wąsów. W filmie natomiast widzimy aktora w najbardziej charakterystycznym image'u wokalisty. 

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

2. Jak Freddie poznał Jima Huttona?

Na pewno nie doszło do tego w ten sposób, jak zostało to ukazane w filmie. W "Bohemian Rhapsody" pokazano jedną ze słynnych urodzinowych imprez Freddiego, po której to miał poznać kelnera Jima Huttona. Dopiero w 1994 roku Hutton wyznał, że panowie poznali się się w jednym z klubów, kiedy to Freddie zaproponował mu drinka. Hutton mu wówczas odmówił. Do kolejnego spotkania doszło parę miesięcy potem. Freddie i Jim Hutton byli parą od 1985 roku, aż do śmierci wokalisty.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

3. Freddie Mercury wyznał Queen, że ma AIDS

W filmie "Bohemian Rhapsody" Freddie dowiaduje się o AIDS w 1985 roku i mówi o tym muzykom Queen parę dni przed występem grupy na Live Aid. Tak naprawdę u wokalisty zdiagnozowano AIDS w 1987 roku. 

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

4. Solowa kariera Freddiego rozbiła Queen?

Freddie Mercury podpisał kontrakt na dwie solowe płyty i tym samym spowodował, że "rodzina Queen" się rozpadła. W rzeczywistości reszta zespołu również zdecydowała się na solowe projekty - Roger Taylor wydał w 1981 roku płytę "Fun in Space" oraz w 1984 "Strange Frontier". Natomiast Brian May nagrał w 1983 roku EP-kę "Star Fleet Project", na której pojawili się m.in. Eddie Van Halen czy Roger Taylor. 

Przed występem Queen na Live Aid kapela była w złej formie - błąd! W 1984 roku zespół wydał płytę "The Works" zawierającą hity "Radio Ga Ga" czy "I Want to break Free". Grupa wybrała się w trasę koncertową, więc nie musiała szczególnie przeżywać, jak wypadnie na Live Aid, bo muzycy byli w dobrej formie.

Swoją drogą twórcy filmu postarali się bardzo wiernie odtworzyć legendarny już występ Queen na Live Aid.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

5. Kolor oczu Freddiego Mercury'ego

Chociaż Rami Malek bardzo przypomina Freddiego Mercury'ego, to jednak charakteryzatorzy zapomnieli o kolorze oczu - Freddie miał piwne, zaś Rami Malek ma zielono-niebieskie oczy. Dlaczego pominięto ten szczegół, który kłuje w oczy fanów Queen?

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

6. Utwory Queen pojawiają się w złych momentach historii 

Menedżer John Reid załatwił Queen trasę po Staranach Zjednoczonych w 1974. W filmie muzycy wykonują utwór "Fat Bottomed Girls", który pojawił się dopiero na płycie "Jazz" z 1978 roku.

Co więcej przebój "Another One Bites the Dust" z 1980 roku pojawia się w filmie w momencie, gdy Queen jest zajęty płytą "Hot Space", która miała swoją premierę w 1982 roku. 

7. Freddie Mercury nie poznał Briana Maya i Rogera Taylora w 1970

W filmie "Bohemian Rhapsody" pokazano, że Brian May oraz Roger Taylor poznali Freddiego w 1970, gdy z ich zespołu Smile zrezygnował wokalista Tim Staffel. W rzeczywistości panowie znali się już od późnych lat 60., gdy spotkali się na Ealing College of Art. Co więcej Freddie Mercury i Roger Taylor pracowali razem w sklepie z ciuchami.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

8. Kiedy Freddie Mercury poznał Mary Austin?

Tutaj również mamy nieścisłość - Freddie Mercury poznaje Mary Austin po koncercie Smile. Tak naprawdę do spotkania doszło w 1969 roku w butiku, gdzie wówczas pracowała 19-letnia Mary. 

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

9. Freddie Mercury wyrzucił menedżera Queen i swojego asystenta

Nieprawdą jest, że Freddie pozbył się Johna Reida na początku 1980, gdy ten zasugerował mu, żeby zaczął solową karierę. Wyglądało to inaczej - Queen rozstał się w dobrych stosunkach z menedżerem w 1977 roku, gdy zakończył się jego kontrakt. Przed Reidem Queen współpracował z Normanem Sheffieldem, który mocno wzbogacił się kosztem zespołu. To właśnie o nim jest piosenka "Death on Two Legs".

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

W filmie "Bohemian Rhapsody" pokazano również asystenta Freddiego, Paula Prentera, który został wyrzucony z powodu ukrycia przed wokalistą informacji o Live Aid. Tak naprawdę asystent wyleciał w 1987 roku, bo zorganizował w domu Freddiego w Kensington imprezę i zostawił po sobie straszny bałagan.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

10. Od kiedy zespół podpisywał utwory jako Queen?

Podczas narady zespołu przed Live Aid zespół miał wymóg, żeby od tej pory piosenki były podpisywane jako dzieła Queen, a nie nazwiskami poszczególnych muzyków zespołu. Tak przynajmniej pokazano to w filmie "Bohemian Rhapsody". Queen zaczął stosować tę zasadę dopiero od płyty "The Miracle", która pojawiła się w 1989 roku.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.