24.05.2016 16:25

10 ciekawostek o Bobie Dylanie

24 maja 2016 roku legendarny muzyk obchodzi swoje 75. urodziny. Czego jeszcze nie wiecie na temat tej postaci?

10 ciekawostek o Bobie Dylanie
foto: Frank Micelotta / PictureGroup / East News

Muzyk, poeta, malarz, żyjąca legenda. Historia muzyki potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby nie folkowy artysta, który postanowił chwycić za elektryczną gitarę i wprowadzić ambitne teksty do rocka.

Życie Boba Dylana jest niezwykle barwne. Bogata dyskografia, współpraca z wybitnymi osobowościami, liczne inspiracje - z tego wszystkiego można stworzyć niejeden film biograficzny. Dlatego też redakcja serwisu Antyradio.pl postanowiła przedstawić 10 ciekawostek na temat legendarnego muzyka.

1. Kim jest chłopak z bujną czupryną?

Robert Allen Zimmerman, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko muzyka, urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth w Minnesocie. Latem po zakończeniu szkoły średniej muzyk pracował jako pomocnik kelnera w kawiarni w Fargo. Wówczas Robert poznał kapelę The Shadows, do której dołączył pokazując swoje umiejętności gry na pianinie i twierdząc, że właśnie grał z Conwayem Twittym.

Wtedy to postanowił sobie nadać sceniczny przydomek Elston Gunn. Zespół długo nie przetrwał, a artysta jesienią rozpoczął naukę na University of Minnesota.

W 1962 roku, po tym jak wydał swój debiutancki album, muzyk oficjalnie zmienił nazwisko na Bob Dylan. Większość twierdzi, że nawiązuje ono do poety Dylana Thomasa. Inna teoria głosi, że artysta zainspirował się zawodnikiem amerykańskiej drużyny futbolowej Green Bay Packers, a miał nim być Bobby Dan Dillon.

2. Kapelusz jak u Charliego Chaplina

Można byłoby wyliczać artystów, którymi się zainspirował muzyk, jednak raczej nie jeden się zdziwi z powodu faktu, że właśnie brytyjski komik silnie wpłynie na Boba Dylana, czego z resztą nie ukrywał sam artysta:

"

Charlie Chaplin bardzo mnie zainspirował, nawet w kontekście tego, jak śpiewam. Jego filmy zapadają w pamięć. Lubię widzieć dobry humor w świecie, bo jest tego zdecydowanie za mało. "

Na początku swojej muzycznej kariery Bob Dylan używał kapelusza jako rekwizytu w podobny sposób, jak to robił Chaplin. W 2006 roku Dylan wydał album „Modern Times” i tytuł oczywiście nawiązuje do filmu komika z 1936 roku.

3. Trudne początki

Pierwsze profesjonalne nagranie, na którym pojawił się muzyk grając na harmonijce, datuje się na rok 1960 i był to album Harry'ego Belafontego. Dylan otrzymał wówczas 50 dolarów za ten występ.

John H. Hammond z Columbia Records, po tym jak usłyszał Dylana grającego na harmonijce na płycie Carolyn Hester, postanowił podpisać kontrakt z muzykiem. Bob Dylan miał wówczas 20 lat i jako nieletni musiał mieć zgodę od rodziców. Muzyk nie chciał w to angażować swojej rodziny i powiedział Hammondowi, że jest sierotą.

Debiutancka płyta Dylana ukazała się w 1962 roku i nosiła tytuł po prostu „Bob Dylan”. Krążek składał się głównie z coverów i rozszedł się w nakładzie tylko 5000 sztuk.

Wytwórnia Columbia Records oczywiście nie była za bardzo zadowolona z obrotu sprawy i zastanawiała się nad zakończeniem współpracy z muzykiem. Na pomoc przybył przyjaciel Dylana, Johnny Cash, który przekonał jednak kierownictwo, by dać jeszcze szansę artyście. Tym samym w 1963 roku ukazał się legendarny już krążek „The Freewheelin' Bob Dylan”.

W 1969 roku Dylan odwdzięczył się kumplowi występując w pierwszym epizodzie „The Johnny Cash Show”:

4. Muza mistrza

„The Freewheelin' Bob Dylan” zawiera jedne z jego najlepszych kompozycji, takie jak chociażby „Masters of War”, „Girl from the North Country” czy „A Hard Rain's a-Gonna Fall”. Na okładce płyty znalazło się zdjęcie wokalisty z jego ówczesną dziewczyną i muzą - Suze Rotolo.

foto: materiały prasowe

Para była razem w latach 1961-1964. To właśnie Rotolo opowiedziała historię Emmetta Tilla, która zainspirowała go do stworzenia „The Ballad of Emmett Till”.

Takie numery, jak „Boots of Spanish Leather”, „One Too Many Mornings”, „Tomorrow Is a Long Time”, „Ballad in Plain D” czy „Don’t Think Twice, It’s All Right” dotyczyły właśnie Rotolo.

Matka Suze nie była zadowolona z tego, że jej córka spotykała się z Dylanem po tym, jak muzyk powiedział jej, że z powodu choroby może stracić wzrok. Oczywiście kłamał.

5. Jeden z ojców rocka

Trudno jednoznacznie wskazać datę powstania rocka. Niektórzy twierdzą, że jest to występ Presleya w amerykańskiej telewizji 28 stycznia 1956 roku w programie „Jackie Gleason Stage Show”, inni zaś wskazują Beatlemanię jako początek tego całego zamieszania. Zdecydowanie jednym z najważniejszych momentów rozwoju rocka był pewien koncert Boba Dylana, który na stałe wpisał się do historii, jako znaczny zwrot w brzmieniu tego gatunku.

Bob Dylan wystąpił 25 lipca 1965 roku na Newport Folk Festiwal i postanowił zaprezentować się z elektryczną gitarą grając naprawdę głośno. Muzyk widział przyszłość właśnie w elektrycznym graniu i jak się okazało, nie mylił się.

Choć początkowo publiczność nie była tym zachwycona, to jednak Dylan nie szedł na ustępstwa i usilnie wprowadzał granie z prądem na swoich koncertach.

6. Palenie trawki z Beatlesami

W sierpniu 1964 roku Bob Dylan zapoznał się z The Beatles w hotelu The Delmonico w Nowym Jorku. Muzyk sądził, że zespół był już zaznajomiony z marihuaną mylnie interpretując słowa utworu „I Want To Hold Your Hand”.

Paul McCartney poprosił menedżera trasy Mala Evansa, by zanotował wszystko co wówczas się działo. Notatki zostały potem skonfiskowane przez policję.

7. Naprawdę długi tekst utworu

Żaden singiel Dylana nie zajął 1. pozycji listy Billboard. Najbliżej szczytu były „Like A Rolling Stone” oraz „Rainy Day Women #12 & 35”, które zajęły 2. miejsce odpowiednio w 1965 oraz 1966 roku.

„Like A Rolling Stone” jest zdecydowanie jednym z najsłynniejszych i najlepszych kompozycji muzyka. Utwór początkowo opatrzony był długim tekstem, który według różnych źródeł miał od 6 do 20 stron.

Numer doczekał się wielu coverów w wykonaniu takich twórców, jak chociażby The Rolling Stones:

Mówiąc o coverach utworów Boba Dylana nie sposób nie wspomnieć o interpretacjach utworu „Knockin' on Heaven's Door” w wykonaniu Guns N' Roses czy Erica Claptona, które stały się słynniejsze od oryginału. Utwór oryginalnie powstał w 1973 roku na ścieżce dźwiękowej do filmu „Pat Garrett and Billy the Kid”.

8. Śmierć króla rock'n'rolla

16 sierpnia 1977 roku odszedł Elvis Presley. Nie był to dobry czas dla Boba Dylana, który właśnie rozwiódł się z byłym króliczkiem Playboya, Sarą Lownds.

Muzyk właśnie przebywał w swojej posiadłości w Minnesocie z czwórką dzieci i nauczycielką Faridi McFree, która poinformowała artystę o śmierci Presleya. To wydarzenie wstrząsnęło mocno Dylanem:

"

Zacząłem wspominać całe swoje życie, dzieciństwo. Nie rozmawiałem z nikim przez tydzień. Gdyby nie było Elvisa i Hanka Williamsa, nie byłbym w stanie robić tego, czym się zajmuję obecnie. "

W 1986 roku muzyk poślubił Carolyn Dennis, która śpiewała w chórkach w jego zespole. Para ma jedną córkę i małżonkowie rozeszli się w 1992 roku. Do 2001 roku związek ten był ukrywany w tajemnicy przed mediami.

9. Muzyk obsypany nagrodami

Liczba nagród na koncie Boba Dylana jest dosyć spora. Artysta był kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla, zaś jeszcze w 1970 roku został uhonorowany na Princeton University. Natomiast w 2004 roku otrzymał akademicki tytuł honorowy na Uniwersytecie w St Andrews.

Co więcej w 2008 roku Dylan został pierwszym muzykiem, który otrzymał Nagrodę Pulitzera za sprawą swojego wpływu na muzykę oraz kulturę. W 2011 roku Barack Obama przyznał artyście Medal Wolności.  

Muzyk znajduje się również w elitarnym gronie galerii sław rock and rolla. Stało się to w 1988 roku i do Rock and Roll Hall of Fame wprowadził go Bruce Springsteen:

10. Plastyczne zdolności Boba Dylana

Jak człowiek jest już utalentowany, to w wielu dziedzinach. Podobnie sprawa się ma w przypadku Boba Dylana, który również zajmuje się malarstwem.

Okładka płyty „Self Portrait” z 1970 roku przedstawia jego autoportret:

foto: materiały prasowe

Czym inspiruje się muzyk tworząc swoje obrazy? Okazuje się, że sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku muzyki:

"

Interesują mnie ludzie, historie, mity oraz portrety. Wszystkie oblicza ludzi. "

Zobaczcie, jak prezentują się jego dzieła:

Wydawać by się mogło, że z obfitą dyskografią Bob Dylan może spocząć na laurach. Jednak muzyk wydał 20 maja 2016 roku kolejny studyjny krążek z coverami zatytułowany „Fallen Angels”.

Jak widać emerytura jest dla artysty nieznanym pojęciem, bowiem nadal prze do przodu pomimo pokaźnego wieku.

Wszystkiego najlepszego!

Aleksandra Degórska
Tagi: #Bob Dylan #Rock News