08.01.2019 23:04

10 ciekawostek o grupie Łąki Łan

Ten zespół w mig porwie każdą publiczność. Kim są muzycy Łąki Łan i dlaczego wokalista chodzi na boso? Oto 10 ciekawostek na temat Łąki Łan. 

Łąki Łan
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Łąki Łan jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kapel na polskiej scenie alternatywnej, która miesza funk z elementami muzyki elektronicznej i nie zna żadnych granic muzycznych.

10 ciekawostek o Łąki Łan

Muzycy przebierają się za zwierzęta i zachęcają publiczność do życia w zgodzie z naturą oraz dają dużo pozytywnej energii. Pierwszy krążek zespołu "Łąki Łan" ukazał się w 20015 roku. W sumie zespół może pochwalić się 4 studyjnymi krążkami - w 2009 roku pojawiła się płyta "ŁąkiŁanda", która została nominowana do Fryderyków, "Armanda" miała premierę w 2012 roku, zaś 4 lata później ukazał się krążek "Syntonia". Materiał ten zdobył status Złotej Płyty i zespół został nominowany do Fryderyków 2017.

1. Pseudonimy muzyków Łąki Łan

Każdy z artystów grupy posiada zabawny pseudonim nawiązujący do zwierzęcia i występuje w stroju związanym z pseudonimem.

Wszystko zaczęło się w 1999 roku, gdy szkolni koledzy Piotr "Mega Motyl" Koźbielski oraz Jarosław "Poń kolny" Jóźwik postanowili założyć zespół. Do kapeli dołączył wkrótce Włodzimierz Dembowski, który zachwycił muzyków swoimi wierszami. W pierwszym składzie grali również basista "Topikolor" oraz klawiszowiec "Cyberbiedron", którzy w późniejszych latach opuścili zespół. W 2007 roku do Łąki Łan dołączyli Bartek "Zając Cokictokloc" Królik oraz Marek "Jeżus Marian" Piotrowski. Na gitarze obecnie gra Michał „Bonk” Chęć.

2. Z Sistars do Łąki Łan

"Zając Cokictokloc" i "Jeżus Marian" wcześniej udzielali się w zespole Sistars - warszawskiej kapeli z siostrami Przybysz na czele, która powstała w 2001 roku. 5 lat później Sistars zawiesił swoją działalność, a klawiszowiec Marek Piotrowski oraz basista Bartek Królik postanowili związać się z grupą Łąki Łan wzbogacając jego brzmienie. Sistars obracał się w klimatach R&B, soul, czy hip-hop.

3. Łąki Łan stworzył własny język

W wielu utworach "Paprodziad" łączy polskie słowa z angielskimi, jak również tworzy neologizmy. Matka wokalisty od dzieciństwa czytała mu poezję, nic zatem dziwnego, że zaczął sam tworzyć i wybrał właśnie słowo. Tak też powstała nazwa zespołu - zwrot łąki łan pada w piosence "Luźny Łan".

4. Skąd biorą się kwiaty?

Podczas każdego koncertu Łąki Łan, "Paprodziad" rzuca sztuczne kwiaty w stronę publiczności. Skąd się biorą? Wokalista razem z fanami zbiera kwiaty na cmentarzach. Muzyk wiele lat żył niedaleko cmentarza na Woli w Warszawie i zauważył, że ludzie marnują sporo sztucznych kwiatów w koszach. Wpadł zatem na pomysł, by je wykorzystać na koncertach - w końcu trzeba żyć ekologicznie! Fani również zaczęli przynosić na koncerty warzywa i owoce, jak również nie brakuje osób, które paradują w zabawnych strojach.

foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

5. Jak pojawił się "Paprodziad"?

W 2004 roku wokalista Włodzimierz Dembowski, który wówczas miał pseudonim "Księżul Sporysz", opuścił zespół z powodu problemów z używkami. Nie planował powrotu, ale napisał tekst piosenki i postanowił pokazać go dawnym kolegom z kapeli. W ten sposób powstał utwór "Galeon", który rozpoczął nowy etap w karierze zespołu - do Łąki Łan powrócił Dembowski, który od tego momentu stał się "Paprodziadem".

6. Łąki Łan na Przystanku Woodstock

Łąki Łan zagrał pierwszy raz na Przystanku Woodstocku w 2010 roku i był w szoku widząc tłum pod sceną. Rok później pojawił się na zakończenie festiwalu tuż po koncercie The Prodigy, a 6 grudnia 2011 roku zespół wydał koncertowy album z zapisem tego występu. Kolejny raz Łąki Łan wystąpił w Kostrzynie nad Odrą w 2017 roku.

7. T.Love w wykonaniu Łąki Łan

Z okazji 35. urodzin T.Love pojawił się cykl T.Cover, w ramach którego polscy wykonawcy nagrywali covery słynnych utworów kapeli. Dawid Podsiadło nagrał przeróbkę numeru „Bóg”, zaś Katarzyna Nosowska stworzyła cover „King”. Do akcji przyłączył się również Łąki Łan, który nagrał dwie wersje przeboju "I Love You" - country i rave.  

8. O kim jest utwór Łąki Łan "Lovelock"?

James Lovelock to brytyjski biologi, który działa na rzecz ekologii. W 1979 roku stworzył hipotezę Gai głoszącą, że Ziemia działa jak jeden organizm i przystosowuje się do zmian. Co za tym idzie, planeta będzie istnieć mimo działań człowieka. W utworze "Lovelock" z płyty "Armanda" pojawia się nawiązanie do tego biologa.

9. Dlaczego "Paprodziad" chodzi boso?

Wokalista stara się za każdym razem podkreślić, że warto być blisko przyrody, dbać o środowisko i zachwycać się otaczającą nas naturą. W jego wizerunek wpisało się już, oprócz kolorowych strojów, chodzenie na boso. Dlaczego muzyk zrezygnował z obuwia? Jak sam twierdzi, chce być blisko Ziemi i w ten sposób wymienia swoją energię z planetą.

10. Trasa Łąki Łan z sekcją dętą

W ramach trasy Łąki Łan & Dmuchawce jesienią 2018 zespół zaprezentował swoje piosenki w nowych aranżacjach. Tym razem muzykom na scenie towarzyszyła sekcja dęta, z którą zespół zaprezentował się jeszcze latem 2017 podczas występu na Przystanku Woodstock.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Łąki Łan