02.07.2015 14:38

10 ciekawostek o Lemmym Kilmisterze

Synonim słowa rock'n'roll, którego nieodłącznymi elementami życia są whiskey, papierosy i bas Rickenbackera. Wokalista Motorhead to otwarta księga opowieści odnoszących się do hulaszczego trybu życia. Poznajcie część z nich oraz garść innych ciekawostek.

10 ciekawostek o Lemmym Kilmisterze
foto: East News

Już niedługo Motorhead wystąpi w Polsce na warszawskim Torwarze 6 lipca 2015 roku. Organizatorem wydarzenia jest Prestige MJM, bilety można nabywać za pośrednictwem stron: www.imprezyprestige.com, Eventim.pl i eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

Z tej okazji przedstawiamy kilka interesujących faktów z życia Lemmy'ego, człowieka, który po atomowym wybuchu będzie prawdopodobnie ostatnią dwunożną istotą kroczącym po zgliszczach zaraz obok karaluchów. Opoka metalu, artysta, który bezustannie opiera się wszelkim muzycznym trendom, a jednocześnie wciąż pozostaje na fali. Jeżeli można mówić o prawdziwości i szczerości czyjej postawy to Lemmy jest szlachetniejszy niż jakikolwiek diament.

Bezpośredni i z niczym się niekryjący, a skoro tak, to przyjrzyjmy się co ciekawszym przygodom z jego życia oraz jego hobby. To zaledwie szczypta w porównaniu do morza jego rock'n'rollowych doświadczeń, ale i tak jest imponująco. Karty, w tym as pik, na stół.

1. Ojciec i syn idą w miasto

Kluby Limelight i Stringfellows były świadkami wieczornego wyjścia ojca i jego syna. Nic w tym dziwnego, dopóki się nie okazuje, że chodzi o Lemmy'ego i jego latorośl, Paula. Na alkoholowej libacji oczywiście się nie skończyło, gdzie by w tym można było szukać „legendarności” tego wydarzenia? Panowie postanowili umilić sobie czas w towarzystwie pań, co nie sprowadzało się do ucinania sobie konwersacji przy stoliku. Pytanie czy w ogóle wymienili między sobą więcej niż jedno zdanie?

Doszło jednak w nocy do zamiany partnerek pomiędzy panem Kilmisterem i Paulem Inderem. Lemmy wspomina to wydarzenie tymi słowami:

"

Wiele lasek to lubi - robić to z ojcem i z synem. To tak jakby posuwać matkę i córkę w tym samym czasie. "

2. The Darkness ssie?

Justin Hawkins, wokalista The Darkness, był bardzo niepocieszony, gdy Lemmy publicznie skrytykował jeden z albumów jego zespołu. By zażegnać sytuację, całkiem przypadkowo, do gry wkroczył Dave Grohl. Muzyk Foo Fighters dowiedziawszy się z rozmowy z Hawkinsem, że ten czuje urazę do Lemmy'ego, zadzwonił do frontmana Motorhead, aby dołączył do nich na drinka.

Tak się faktycznie stało i wywiązała się z tego ponad godzinna przyjacielska dyskusja między artystami, która jednak nie zmieniła zdania Lemmy'ego o krążku The Darkness.

lemmy-grohl-justin

3. Po drugiej stronie tęczy

Można powiedzieć, że Lemmy ma trzy domy - swoje mieszkanie, scenę oraz klub Rainbow. Jest tam na tyle stałym bywalcem, że specjalnie ściągają tu turyści i fani Motorhead, aby móc sobie zrobić z nim zdjęcie, czego nigdy nie odmawia. Za wspomniane cztery kąty, które ciężko nazwać wielkim apartamentem, muzyk płaci ok. 900 dolarów. Za jeden z powodów, dla których wybrał lokalizację na Sunset Boulevard, podaje to, że ma blisko do Rainbow.

rainbow

A tam oprócz odpalania kolejnych Marlboro, choć teraz wystarcza mu już paczka na tydzień, pociągania drinków, oddaje się też...

4. Gra na automatach

Człowiek, który napisał „Ace Of Spades” nie może przecież stronić od hazardu. Lemmy upodobał sobie akurat grę w jednorękiego bandytę. Pomniejszoną wersję maszyny muzyk posiada też w garderobie, jako formę rozrywki przed, czy po koncercie. Jak wspomina Dave Vanian, wokalista punkowego The Damned:

"

Przy drzwiach londyńskiego klubu Dingwalls stał jednoręki bandyta. Lemmy potrafił stać przed nim całą noc. Nie wiem czy kiedykolwiek udało mu się wygrać. "

5. Ile było tych kobiet?

Liczba kobiet, z którymi spał wokalista Motorhead sięga powyżej tysiąca, doprecyzowuje ją sam Lemmy:

"

Powiedziałbym, że było ich z 1000, może 1200. To mało imponująca liczba. Mam już sporo lat na karku, to nie daje zbyt dobrej rocznej średniej. "

Które kobiety Lemmy uważa za najpiękniejsze i czy udało mu się z nimi wylądować wspólnie z łóżku?

"

Raquel Welch, Halle Berry i Janet Jackson. Z żadną z nich nie spałem. "

Nawet rock'n'rollowiec z krwi i kości jest zdolny do wykrzesania z siebie uczucia jednej i prawdziwej miłości. Lemmy zakochany był tylko raz. Jednak dziewczyna, której oddał serce zmarła z powodu przedawkowania heroiny. Dlatego, jak bądź muzyk nigdy nie stronił od narkotyków, tak tę jedną używkę znienawidził do cna i nigdy jej nie tknął.

6. Lemmy jest tu od zawsze

Czy ktoś z Was pamięta ten zamierzchły czas nim powstał rock'n'roll? Lemmy, zaś tak, jak wyznał w jednym z wywiadów. Dorastał w momencie, w którym na rynku były dostępne wyłącznie płyty „dla mam”. Dopiero potem pojawili się Elvis czy The Beatles, którzy zaszczepili w nim miłość do rockowego grania. W dalszym ciągu uwielbia tych artystów, jednak za największego rockowego wokalistę uznaje Little Richarda, choć to przy piosenkach Lennona i spółki stawiał po raz pierwszy palce na gryfie.

7. Mało kto dorówna mu tempa

I nie chodzi tu o to odnoszące się do gry na basie, ale o to związane z piciem. Jim Heath z The Reverend Horton Heat wspomina, jak podczas nagrywania z Lemmym zasiadł z nim do whiskey:

"

Nie zdziałaliśmy za wiele przy pisaniu materiału, bo piliśmy całą noc. On grał na gitarze i opisywał kolejne utwory pociągając kolejne łyki. Na drugi dzień wylądowałem w szpitalu. Lemmy doprowadził mnie do zatrucia alkoholowego. "

Mike Inez z Alice in Chains ma równie ciekawą historię, jak frontman Motorhead spytał go czy ma ochotę na Jacka Danielsa, po czym wręczył mu całą butelkę trunku. Inez biorąc łyka chciał dochować kolejności i oddać butelkę, jednak Lemmy trzymał już otwartą kolejną sztukę. Sposób picia piwa czy whiskey, to dla niego jedno i to samo.

EN_00049891_0001

8. Kowboj

Ozdobne kowbojskie buty Lemmy projektuje sobie sam. Tak o wyczuciu stylu muzyka, mówi jego szewc Pascal Cooper:

"

Ma poczucie estetyki i bardzo dobry gust. Gdybym miał te buty jakoś nazwać, określiłbym je jako wojskowe kowbojki, ponieważ Lemmy lubi ścięte noski - coś w rodzaju butów noszonych w kawalerii, tylko że z nutą Motorhead. "

Oceńcie sami:

buty

9. Życie w muzeum

Lemmy ze swojego mieszkania uczynił prawdziwe składowisko różnych rzeczy. Można je podzielić na dwie kategorie. W połowie pomieszczenia wypełnione są pamiątkami związanymi z historią Motorhead i wszelkimi zmaterializowanymi wyrazami uznania ze strony fanów, w postaci obrazów lub figurek.

W drugiej połowie są to rzeczy związane z tematyka II Wojny Światowej, SS i nazistowskich Niemiec. Sztylety, mundury, broń palna, swastyki, medale. Nie jedno muzeum mogłoby pozazdrościć tak bogatych zbiorów, podobnie jak każdy historyk może też być zazdrosny o tak szeroką wiedzę odnoszącą się do tego okresu.

mieszkanie

10. Prawie na scenie

Nim stanął na deskach estrady jako gwiazda wpierw był technicznym i to nie byle kogo, bo samego Jimiego Hendrixa. Jednak, jak wiemy z historii muzyki, od noszenia gitary w futerale wolał sam ją dzierżyć w dłoni i wydobywać dźwięki o ogłuszającej głośności. Po latach miło wspomina osobę legendarnego czarnoskórego gitarzysty. 

"

 Jak przynosiłem mu ekstazy zawsze oddawał mi trzy pigułki z siedmiu. Resztę brał za jednym razem. "

By podsumować osobę Lemmy'ego wystarczą słowa Steve'a Buscemiego:

Jakie jeszcze znacie interesujące fakty o Lemmym i całym Motorhead?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Motorhead