07.09.2017 13:57

10 ciekawostek o Ryszardzie Riedlu

Gdyby żył, 7 września 2017 obchodziłby swoje 61. urodziny. Przypomnijmy sobie mało znane fakty na temat legendarnego wokalisty Dżemu.

10 ciekawostek o Ryszardzie Riedlu
foto: /EAST NEWS

Jedna z książek poświęconych temu artyście nosi tytuł „Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla”. Rzeczywiście, mało który polski muzyk miał życiorys do tego stopnia obfitujący w wielkie wzloty i w równie wielkie upadki.

Z jednej strony charyzmatyczny, porywający tłumy wokalista, ujmujący naturalnością i autentyzmem, a także autor prostych, ale poruszających tekstów, niejednokrotnie będących odbiciem własnych życiowych doświadczeń. Z drugiej strony człowiek przez całe życie zmagający się ze swoimi demonami, który przegrał walkę z uzależnieniem od narkotyków. Ta równoczesna wielkość i słabość Ryśka zbudowała jego legendę, która fascynuje już kolejne pokolenie fanów Dżemu.

Życie Ryszarda Riedla rozpoczęło się 7 września 1956 roku w Chorzowie, zakończyło w tym samym mieście 30 lipca 1994 roku. Nałóg zabrał go na zawsze w wieku zaledwie 38 lat. Wciąż mógł jeszcze wiele osiągnąć – jego ostatnie nagrane z Dżemem albumy, „Detox” z 1991 i o dwa lata późniejszy „Autsajder” to przecież jedne z najlepszych dokonań zespołu. Zespół koncertuje i nagrywa nieprzerwanie do dziś – zastępcami zmarłego wokalisty byli najpierw Jacek Dewódzki, a obecnie Maciej Balcar – ale to przecież tak naprawdę zupełnie inny Dżem, bo nikt nigdy nie będzie taki, jak Rysiek.

Przy okazji 61. rocznicy urodzin artysty przypomnijmy sobie ciekawe, mało znane fakty na temat jednego z najważniejszych wokalistów polskiego rocka.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Dżem Ryszard Riedel