08.01.2019 16:50

10 ciekawostek o Tomaszu Organku, o których nie wiecie

Tomasz Organek podbił serca słuchaczy debiutancką płytą "Głupi", muzyk od lat komponuje i sam pisze teksty. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o Organku.

Organek
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

 42-letni Tomasz Organek to gitarzysta, wokalista, kompozytor i świetny tekściarz. Projekt solowy muzyka cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawostek o muzyku, być może niektóre z nich będą zaskoczeniem.

10 ciekawostek o Organku

1. Kim z zawodu jest Tomasz Organek?

Autor płyty "Czarna Madonna" ukończył filologię angielską i przez dwa lata pracował jako nauczyciel. Muzyk twierdzi, że był dobry w swoim zawodzie.

<<Zobacz też: Muzycy rockowi, którzy byli nauczycielami>>

2. W jakim zespole gra Organek?

Organek poza swoim solowym projektem jest także członkiem zespołu SOFA. Grupa powstała w 2003 roku i gra muzykę z pogranicza hip-hopu, soulu, funku, jazzu i R&B.

3. Muzyk jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV

Tomasz Organek należy do polskiego stowarzyszenia producentów fonograficznych ZPAV. Organizacja od 2000 roku prowadzi cotygodniową Oficjalną Listę Sprzedaży albumów w Polsce. 

4. Co mają wspólnego Organek i Kayah?

Organek zagrał na gitarze na ósmym albumie studyjnym piosenkarki Kayah "Skała". Płyta osiągnęła status platynowej oraz otrzymała nominację do nagród takich jak Superjedynka i Fryderyk

5. Jakie nagrody zdobył Organek?

Tomasz Organek ma na koncie Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz”, Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, którą otrzymał na 55. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

6. Współpraca z Korą

Muzyk miał okazję współpracować z Olgą Jackowską. Kora pojawiła się gościnnie w klipie "Czarna Madonna" wyreżyserowanym przez Jerzego Skolimowskiego. Muzyk podkreślił, że utwór to najpiękniejsza i najważniejsza piosenka, jaką kiedykolwiek napisał. 

7. Kogo Tomasz Organek przypomina fanom?

W programie Kuby Wojewódzkiego, Organek opowiedział, że otrzymał kiedyś od jednego z słuchaczy zdjęcie alpaki. Fan zestawił fotografię z wizerunkiem artysty i stwierdził, że podobieństwo między ich grzywkami jest uderzające.

8. Gdzie Organek nauczył się grać na gitarze?

Ojciec Tomasza Organka był muzycznie wykształcony, śpiewał oraz grał na gitarze i perkusji. Organek jednak nauczył się grać na gitarze sam, a na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach pojawił się później. 

9. Skąd pochodzi Organek?

Muzyk pochodzi z Suwałk, mieszkał z rodziną w małej miejscowości Raczki. W jednym z wywiadów dla portalu wspolczesna.pl, muzyk przyznał, że zmagał się z kompleksem małego miasteczka. Chęć wyrwania się do bardziej kolorowego świata znanego młodemu Organkowi z telewizora, zaprowadziła go do miejsca, w którym aktualnie się znajduje. 

10. Czym jest projekt "Ona"?

W kontrze do kipiącego testosteronem "Męskiego Grania", w którym udzielał się Tomasz Organek, muzyk stworzył projekt "Ona", w którym wystąpiły głównie kobiety. Na scenie obok muzyków grupy Organek pojawiły się Katarzyna Nosowska, Renata Przemyk, Barbara Wrońska, Katarzyna Groniec oraz Anita Lipnicka. Co więcej piosenki były przeplatane materiałem wideo, w którym zobaczyliśmy Agnieszkę Holland, Krystynę Jandę czy Magdalenę Cielecką.

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele Organek