10 ciekawostek o grupie Greta Van Fleet

Joanna Chojnacka
22.11.2018 18:26
Greta Van Fleet|undefined Fot. AFP/EAST NEWS

Kim są muzycy z Greta Van Fleet? Skąd wzięła się nazwa zespołu? Co myśli o nim Robert Plant i jak brzmią w repertuarze Adele? Sprawdźcie!

Greta Van Fleet to rockowa grupa młodego pokolenia, której kariera rozwija się w niewiarygodnym tempie. Muzycy brzmią jak Led Zeppelin naszych czasów, a głos wokalisty jest tak zbliżony do barwy Roberta Planta, że czasem trudno uwierzyć, iż słuchamy w utworach innej osoby. Chociaż nie brakuje sceptyków, którzy zarzucają zespołowi powtarzalność i kopiowanie jeden do jednego stylu ekipy Page'a, to formacja odhacza kolejne sukcesy i świetnie się przy tym bawi.

Kim jest Greta Van Fleet?

Zespół powstał w 2012 roku, jednak pierwszy album długogrający wydał dopiero po 6 latach. Krążek "Anthem of the Peaceful Army" zadebiutował na 3. miejscu listy Billboard 200. Wcześniej grupa nagrała dwie Epki "Black Smoke Rising" i "From the Fires".

10 ciekawostek o Greta Van Fleet

1. Kto tworzy zespół?

Grupę tworzy trzech braci Joshua "Josh" Kiszka, Samuel "Sam" Kiszka, Jacob "Jake" Kiszka oraz Danny Wagner. Oprócz tego Josh i Jake są bliźniętami i mają po 22 lata. Mimo młodego wieku są najstarsi w składzie. Ich młodszy brat ma lat 19, podobnie jak Danny.

2. Czego słuchają członkowie Greta Van Fleet?

Okazuje się, że fanem rock'n'rolla w zespole jest tylko Jake. Sam przyznaje, że woli jazz, Danny'ego kręci folk, a Josh słucha głównie muzyki świata.

3. Co przypomina logo grupy?

Fani seriali na pewno poznali font, którego użył zespół tworząc swoje logo. To ta sama czcionka, która widnieje w czołówce każdego odcinka "Stranger Things".

logo

4. Skąd wzięła się nazwa zespołu Greta Van Fleet?

Grupa pochodzi z miejscowości Frankenmuth ponownie, jak kobieta, której formacja zawdzięcza swoją nazwę. Ta osoba to Gretna Van Fleet. Muzycy przekręcili jej nazwisko i postanowili nazwać w ten sposób kapelę.

>> Skąd wzięła się nazwa zespołu Greta Van Fleet? <<

>> Tak wygląda kobieta, której Greta Van Fleet zawdzięcza nazwę zespołu <<

5. Kiedy muzycy zaczęli grać?

Z tego, co deklarują muzycy w wywiadach, szczególne zdolności artystyczne od młodych lat wykazywał Jake. Chłopak twierdzi, że sięgnął po gitarę, kiedy miał zaledwie dwa lub trzy lata.

6. Gdzie Greta Van Fleet zagrali pierwszy koncert?

Muzycy wystąpili publicznie po raz pierwszy w Jan's Bar w Bay City w Michigan.

7. Kto jest ulubionym artystą Sama?

Sam Kiszka podkreśla, że jego ulubionym basistą jest sesyjny muzyk wytwórni Motown, James Jamerson. Artysta został pośmiertnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Jest inspiracją wielu rockowych artystów jak  Paul McCartney, John Patitucci, Jason Newsted czy Geddy Lee.

8. Co o Greta Van Fleet myśli Robert Plant?

Brzmienie Greta Van Fleet jest niewiarygodnie zbliżone do Led Zeppelin. Z kolei barwa Josha to cały Robert Plant. Nic więc dziwnego, że wokalista Led Zeppelin jest zasypywany pytaniami o nowy zespół. Muzyk w jednym z wywiadów żartobliwie stwierdził, że nienawidzi młodego Kiszki, jednak zaraz potem, już całkiem poważnie dodał, że to dobry piosenkarz.

9. "Highway Tune" w "Shameless"

"Highway Tune" był pierwszym singlem zespołu wydanym w 2017 roku. Utwór znalazł się w serialu "Shameless", emitowanym na antenie Showtime. Przedstawia losy dysfunkcyjnej rodziny Franka Gallaghera, samotnego ojca szóstki dzieci.

10. Greta Van Fleet w coverze Adele

Muzycy Greta Van Fleet nagrali własną wersję jednego z największych przebojów piosenkarki Adele. Tak brzmi "Rolling In The Deep" w ich wykonaniu:

Greta Van Fleet na Open'er Festival 2019

Grupa już wkrótce zagra koncert w Polsce. Muzycy pojawią się na przyszłorocznym Open'er Festivalu, który odbędzie się w Gdyni w dniach 3-6 lipca 2019 roku. Na imprezie zagrają też The 1975 i Travis Scott.

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.