25.03.2016 15:34

10 coverów Black Sabbath w znanym wykonaniu

Słynne kawałki otrzymały drugie życie za sprawą równie słynnych muzyków. Posłuchajcie, jak repertuar brytyjskiej kapeli brzmi w interpretacjach uznanych artystów.

10 coverów Black Sabbath w znanym wykonaniu
foto: IBL / Rex Features / East News

Ten zespół doczekał się tylu coverów, że wymienianie tego wszystkiego mogłoby nam zająć noce i dnie. W momencie, gdy ktoś postanawia wykonać popularny numer wiele ryzykuje, bo wiadomo, że fani podchodzą krytycznie do rzeczy według nich świętej - czyli do repertuaru ulubionej kapeli.

Jednak ci, którzy już trochę osiągnęli w swojej karierze nie boją się brać na warsztat numery zespołów, którymi się zainspirowali. Jeżeli chodzi o Black Sabbath, to zespół wywarł silny wpływ na kilka pokoleń rockowych i metalowych twórców. O ich znaczeniu na losy muzyki można napisać książkę.

Choć Black Sabbath ogłosił w 2015 roku koniec swojej działalności i zagrał pożegnalną trasę „The End”, to jego legenda będzie żyć wiecznie chociażby za sprawą wielu coverów.

Lista różnych interpretacji numerów tej kapeli jest naprawdę długa. Wybraliśmy więc te najciekawsze, które wykonali znani i lubiani twórcy.

1. Type O Negative - „Paranoid”

To, że ponurzy panowie z tej kapeli grali covery Black Sabbath nie jest zaskoczeniem. Formacja wykonała takie numery tego brytyjskiej zespołu jak „Black Sabbath”, „N.I.B.”.

Zespół również wykonał cover „Paranoid”, który pojawił się na krążku „Origin Of The Feces”. Jak można się tego spodziewać interpretacja Type O Negative brzmi ciężko i przytłaczająco. Nic, tylko zamknąć się w czterech ścianach i kontemplować mrok. Kapela nawet przemyciła w tej kompozycji słynny riff z kawałka „Iron Man”.

2. Faith No More – „War Pigs”

W antywojennym utworze Geezer Butler przedstawił wojnę jako szatana. W numerze jest mowa o tym, jak bogaci politycy i obywatele rozpoczynają wojny na swoją korzyść i zmuszają wszystkich biednych do tego, by za nich umierali.

Numer doczekał się wielu wersji, m.in. w wykonaniu Faith No More, który tym coverem pokazał swoje muzyczne korzenie. Jego interpretacja pojawiła się „The Real Thing” z 1989 roku.

3. Pantera – „Planet Caravan”

Fakt, że kowboje z piekła rodem wzięli na warsztat repertuar Black Sabbath raczej nikogo nie dziwi. Zespół wybrał psychodeliczny kawałek pochodzący z krążka „Paranoid”. Interpretacja Pantery, która swoją drogą sporo nie różni się od oryginału, znalazła się na albumie „Far Beyond Driven” z 1994 roku. Odlot gwarantowany!

4. Sepultura – „Symptom of the Universe”

Jeżeli chodzi o aranżację to cover znacznie się nie różni od oryginału, ale zamiast piszczącego wokalu Ozzy'ego mamy niskie wycie wokalisty Sepultury. Cover ukazał się na kompilacyjnym albumie „Nativity in Black”, który był hołdem złożonym twórczości Black Sabbath.

Tony Iommi przyznawał, że na początku ten utwór był akustyczny, aż w końcu nabrał niesamowitego dynamizmu. W numerze sporo się dzieje i Sepultura dobrze oddała nastrój tej niezwykłej kompozycji.

5. Megadeth - „Never say die”

Również nasz rudy ulubieniec dorzucił swoje trzy grosze jeśli chodzi o covery Black Sabbath. Na krążku z różnymi interpretacjami utworów brytyjskiej kapeli zatytułowanej „Nativity in Black II” znalazła się wersja „Never say die” w wykonaniu Megadeth. Jest ostro i dynamicznie, czyli tak jak być powinno.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Black Sabbath