29.09.2015 15:25

10 coverów „Heart-Shaped Box” Nirvany

Przedstawiamy Wam zestawienie 10 coverów „Heart-Shaped Box”, jednego z bardziej rozpoznawalnych utworów zespołu Nirvana. Zobaczcie jacy artyści wzięli się za klasyk Kurta Cobaina.

10 coverów „Heart-Shaped Box” Nirvany
foto: materiały prasowe

Był to pierwszy singiel, który promował ostatnią studyjną płytę zespołu, czyli „In Utero”. Tytuł numeru odnosił się do prezentu jaki Kurt otrzymał od Courtney Love, czyli tytułowego pudełka, w którym wokalistka Hole umieściła list miłosny i głowę porcelanowej lalki. Można powiedzieć, że od tego zaczął się jeden z najgłośniejszych i bardziej burzliwych związków w historii rocka.

Zobaczcie jak inni artyści podeszli muzycznie do „pudełka w kształcie serca”:

1. Seether

Gdyby Dave Grohl i Krist Novoselic postanowili jeszcze kiedyś zagrać jako Nirvana powinni pomyśleć o zaproszeniu na scenę Shauna Morgana z Seether. Ten człowiek nie dość, że w swojej garderobie ma podobne swetry do tych, które nosił Cobain, a na głowie podobną niesforną fryzurę opadającą na twarz, to da się nawet zauważyć pewną zbieżność wokalną pomiędzy muzykami. Przekonajcie się sami:

2. Limp Bizkit

Nie na darmo Fred Durst ma na swojej piersi wytatuowany wizerunek Cobaina. Choć repertuar Nirvany niezbyt przystaje to scenicznego image'u Limp Bizkit, to jednak grupa chętnie sięga po utwory legendy grunge'u. Zespół niejednokrotnie wykonywał oprócz „Heart-Shaped Box” również „Smells Like Teen Spirit”.

3. Dead Sara

Co ciekawe, to właśnie kobiety bardzo często sięgały po ten numer. Cover utworu stworzył m.in. zespół Dead Sara z obdarzoną silnym, rockowym głosem Emily Armstrong na wokalu. Cobain chyba mógłby być dumny z poczynań nowego pokolenia muzyków.

4. Evanescence

Również Amy Lee wyśpiewała swoim czystym, trzyoktawowym mezzosopran tekst, który pierwotnie wydobywał się z zachrypniętego gardła Cobaina. W tej akustycznej wersji można się doszukać kilku wokalnych ozdobników, które odróżniają interpretację Amy Lee od tej znanej z „In Utero”.

5. Lana Del Rey

Zawodzący, brzmiący jak pogrążony w smutku i rozpaczy głos Lany Del Ray idealnie wpasowuje się w atmosferę związaną z osobą Cobaina, jak i całej Nirvany. Wersja wokalistki wzbogacona została o dźwięki smyków, które dodają jej kolejną dawkę melancholii.

6. Patti Smith

Jeżeli wersja Lany Del Rey sprawiła, że chciało Wam się płakać i snuć się ze spuszczoną głową po skąpanych w deszczu alejkach, to nie powinniście słuchać interpretacji Patti Smith, bo skończy się to wyciągnięciem żyletek. Głęboki głos wokalistki przeszywa i wprawia w stan upadku na samo dno depresyjnego dołka.

7. Tori Amos

Dla odmiany od przygnębiającej atmosfery proponujemy coś bardziej eksperymentalnego, podszytego groovem basu i pulsującym rytmem perkusji. Aranżacja Tori Amos jest nietypowa i wymykająca się schematom. Artystka gra na dwóch instrumentach klawiszowych sprawnie przechodząc od jednej klawiatury do drugiej.

8. Father John Misty

Muzyk znany z grupy Fleet Foxes i Saxon Shore zaproponował subtelną aranżację. Tak ten utwór mógłbym brzmieć, gdyby Nirvana zdecydowała się go umieścić w swojej setliście podczas koncertu MTV Unplugged w 1994 roku.

9. Ásgeir

Bodaj najdalej od oryginału odbiegł Ásgeir proponując jednocześnie wersję, która chwyta za serce i wywołuje na ciele ciarki poziomem swojej delikatności. Cóż, islandzcy artyści już chyba tak mają. Utwór znalazł się na stronie B singla „Here It Comes” wydanego w 2014 roku.

10. Ukeje

Znalazło się też miejsce na polski akcent w naszym zestawieniu. Damian Ukeje wypłynął na szersze muzyczne wody, dzięki udziałowi w programie „The Voice of Poland”, gdzie szkolił się pod czujnym okiem Nergala. Cieszymy się, ze lider Behemotha dał szansę temu chłopakowi.

Znacie inne interpretacje „Heart-Shaped Box”?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele Nirvana