05.04.2017 13:35

10 coverów Nirvany w wykonaniu Polaków

Z okazji 23. rocznicy śmierci Kurta Cobaina przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 polskich coverów Nirvany.

10 coverów Nirvany w wykonaniu Polaków
foto: Courtesy Everett Collection / East News

Ciężko przecenić rolę, jaką Nirvana odegrała w historii rocka. Jej trzy studyjne albumy - z „Nevermind” na czele - to dziś niekwestionowana klasyka, której wpływ znacznie wykracza poza ramy samego grunge'u. Niestety, samobójcza śmierć Kurta Cobaina przerwała tę wspaniałą karierę, ale miała też swoją rolę w kreowaniu legendy zespołu z Seattle.

O śmierci wokalisty zespołu narosło na przestrzeni lat wiele legend, a także wymyślnych teorii spiskowych. My jednak w 23. rocznicę tego tragicznego zdarzenia zdecydowaliśmy się pokazać Wam 10 utworów Nirvany w wykonaniu rodzimych wykonawców. W końcu to właśnie liczba coverów jest jedną z najlepszych miar wpływowości muzyka.

IRA - Smells Like Teen Spirit

Oczywiście najwięcej razy sięgano prawdopodobnie po najbardziej znany utwór Cobaina i spółki. Uznawany za hymn całego pokolenia, to właśnie on wywindował Nirvanę na wyżyny sławy. Poniżej przedstawiamy go Wam w koncertowym wykonaniu radomskiej grupy IRA.

Możdżer, Danielsson, Fresco - Smells Like Teen Spirit

Z kolei w zupełnie innej, kameralnej wersji utwór ten zabrzmiał „The Time”. Słynny polski pianista Leszek Możdżer zarejestrował go wspólnie ze szwedzkim basistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim wirtuozem perkusji Zoharem Fresco. Aranżacja tego tria jazzowego to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych coverów tej kompozycji.

Popek Monster fear. Nizioł, Jerome - Come As You Are

Tutaj z kolei coś z zupełnie innej beczki... „Come As You Are” był swego czasu przedmiotem sporu Nirvany z Killing Joke. Grupa Kurta Cobaina miała bowiem podpatrzeć do swojego utworu motyw z „Eighties” Jaza Colemana i spółki. Tutaj z kolei sam Król Albanii podkradł ten sam fragment i uczynił bazą kompozycji przygotowanej z kolegami...

Goya - Smells Like Teen Spirit

To wykonanie warszawskiej grupy z Magdaleną Wójcik na wokalu znalazło się na płycie „Kawałek po kawałku” z 2003 roku. Już wtedy wzbudziło sporo kontrowersji pośród fanów Kurta Cobaina, nie można mu jednak odmówić zupełnie innego podejścia do znanego doskonale oryginału.

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Nirvana Kurt Cobain