10 coverów utworów Prince'a

Jakub Gańko
22.04.2016 10:21
10 coverów utworów Prince'a Fot. East News

Twórca „Purple Rain” zmarł 21 kwietnia 2016 roku. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie cudzych interpretacji jego twórczości.

Muzyka Prince'a Nelsona stanowiła inspirację dla wielu artystów reprezentujących wszelkie gatunki. Jego utwory wywarły wpływ na tak zróżnicowanych wykonawcach jak Slash, Justin Timberlake, Ice Cube, Charlie Benante czy Mike Portnoy. Na przestrzeni lat kawałki muzyka doczekały się wielu coverów.

Z tej smutnej okazji przypomnijmy sobie kilku rockowych artystów, którzy oddali hołd Prince'owi przerabiając jego najlepsze numery.

1. Sinéad O'Connor „Nothing Compares 2 U”

Jeden z najbardziej znanych coverów Prince'a i prawdopodobnie najbardziej znany utwór Sinéad O'Connor. Kawałek został pierwotnie skomponowany na potrzeby The Family, efemerycznego projektu pobocznego Nelsona, który działał w latach 1985-1987. Został reaktywowany w 2009 roku. Co ciekawe, przebój O'Connor trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów 21 kwietnia 1990 roku - dokładnie 26 lat przed śmiercią jego kompozytora.

2. Limp Bizkit „1999”

Tytułowy utwór z płyty „1999” z 1982 roku to jedna z najważniejszych kompozycji Prince'a - została uznana przez magazyn „Rolling Stone” za jedną z 500 najlepszych piosenek wszech czasów. W 1999 roku Limp Bizkit wykonywał na żywo cover tego utworu, aranżując go w typowy dla siebie, numetalowy sposób m.in. ze scratchami.

3. Corey Taylor „Purple Rain”

Wokalista Slipknota błyskawicznie zareagował na śmierć twórcy „Purple Rain”. Jeszcze 21 kwietnia 2016 zagrał na swoim koncercie cover jego najbardziej znanego utworu. Wykonanie otwierało jego występ w Minnesocie i słychać po pasji, jakie muzyk w nie włożył, że był tego wieczoru autentycznie poruszony. Publiczność usłyszała też ze sceny jego krótki komentarz:

Na świecie, na którym tak wiele osób traktuje muzykę wyłącznie jako towar, zawsze można było się pocieszać, że przecież zawsze pozostaje Prince. Zawsze był jeszcze Prince. I może już od nas odszedł, ale pozostawił nam twórczości na całe życie.

4. Incubus „Let’s Go Crazy”

Kalifornijska grupa wzięła na warsztat kawałek, który otwierał zarówno film, jak i album „Purple Rain” i jest do dziś jednym z najlepiej kojarzonych przebojów Prince'a, który zwraca uwagę choćby obecnością dwóch solówek gitarowych. Wersja Incubus trafiła na składankę najlepszych przebojów „Monuments and Melodies” z 2009 roku.

5. Foo Fighters „Darling Nikki”

Kolejny kawałek z „Purple Rain” zyskał złą sławę za sprawą swojego kontrowersyjnego tekstu, w którym wokalista opowiada historię tytułowej Nikki - jego koleżanki do seksu, którą poznał, gdy się masturbowała. Kawałek doczekał się wielu interpretacji - od coveru Rihanny przez użycie sampla w utworze Tupaca, aż po wersję grupy Dave'a Grohla, która trafiła na singiel „Have It All”. Wykonanie z gościnnym udziałem Cee Lo Greena trafiła potem na winylową składankę „Medium Rare”.

6. Muse „Sign O' The Times”

W 1986 roku Prince miał wydać dwa albumy: „Dream Factory” i Crystal Ball”. Choć oba nie trafiły na rynek, wiele utworów z nich znalazło się ostatecznie na wydanym rok później „Sign '☮' the Times”. Tytułowy utwór, który promował wydawnictwo, był wykonywany przez Muse na trasie promującej album „The 2nd Law”.

7. Chris Cornell „Nothing Compares 2 U”

Sinéad O'Connor to nie jedyna artystka, która wykonała przebój The Family. W 2015 roku swoją wersję zaprezentował wokalista Soundgarden. Do współpracy zaprosił wiolonczelistę Bryana Gibsona i Keatona Simonsa. Akustyczne wykonanie było zapowiedzią całej trasy utrzymanej w takiej stylistyce.

8. Patti Smith „When Doves Cry”

„When Doves Cry” był głównym singlem promującym „Purple Rain”. W samych Stanach Zjednoczonych osiągnął sprzedaż na zdumiewającym poziomie 2 milionów egzemplarzy i stał się przebojem na całym świecie. Wersja Patti Smith była premierowym nagraniem umieszczonym na składance „Land (1975–2002)”.

9. John Petrucci „Purple Rain”

Coverowanie tego podniosłego utworu to niewątpliwe wyzwanie dla wykonawcy - ale przecież nie takie rzeczy robił już jeden z najbardziej cenionych gitarzystów na świecie. Współzałożyciel Dream Theater wykonywał instrumentalny cover „Purple Rain” na żywo. Jak brzmiałby przejmujący śpiew Prince'a zagrany na gitarze? Ta wersja odpowiem Wam na to pytanie.

10. Porcupine Tree „The Cross”

Utwór z płyty „Sign '☮' the Times” trafił na pierwsze wydawnictwo wydane pod szyldem Porcupine Tree, kasetę „Tarquin's Seaweed Farm”. Nagrany pierwotnie dla żartu materiał otworzył wrota do kariery Stevena Wilsona. Cover „The Cross” był częścią zamykającej go, 20-minutowej suity „The Cross / Hole / Yellow Hedgerow Dreamscape”.

Który cover Prince'a jest Waszym ulubionym?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.