16.12.2016 16:40

10 dziwnych coverów „Du Hast” Rammsteina

Numer świetnie sprawdza się z tekstem w języku jidysz czy jako kołysanka. Oto jedne z najciekawszych coverów, które warto znać!

10 dziwnych coverów „Du Hast” Rammsteina
foto: kadr z wideo

Ten hit z płyty „Sehnsucht” nigdy się nie znudzi - dwuznaczny tekst, pulsująca perkusja, ściana gitar i efektowny teledysk. Utwór był skazany na sukces i podczas koncertów kapeli wszyscy niecierpliwie czekają właśnie na ten moment, gdy Till zacznie śpiewać „Du hast mich gefragt und ich hab' nichts gesagt”.

Czy zatem warto się dziwić, że w odmętach internetu można znaleźć tak wiele coverów właśnie tej kompozycji? Numer jest na tyle charakterystyczny, że od razu po paru taktach można go rozpoznać. Mimo wszystko ile można słuchać coverów, które ślepo naśladują Rammsteina, lepiej nieco poeksperymentować z brzmieniem oraz interpretacją.

Tak oto postanowiliśmy zebrać do jednego wora te najdziwniejsze wersje „Du Hast”.

1. Swojska rosyjska atmosfera

Kapela postanowiła nagrać bardzo sielankowy cover przy akompaniamencie gitarki i skrzypiec przerabiając numer na modłę żydowską. Wokalista śpiewa równie nisko i przerażająco jak Till Lindemann i nie sposób jest się nie uśmiechnąć, gdy słyszy się jego uroczy akcent. Nic tylko rozsiąść się wygodnie w fotelu, wyciągnąć wódkę oraz śledzika i rozkoszować się przyjemnymi dźwiękami.

2. Rozrywkowy chór

Przychodzisz na koncert chóru, myślisz sobie, że zaraz będą jakieś nudne piosenki a cappella, a tutaj nagle słyszysz znajome dźwięki. Całe szczęście dyrygent tego zespołu nie jest sztywniakiem i wie jak zaciekawić publiczność. Tym samym chórzyści tworzą tło muzyczne, nie zabrakło też beatboxu, a jeden z wokalistów udaje Tilla. Efekt jest piorunujący!

3. Górnicy grają w przerwie Rammsteina 

Takie rzeczy tylko u naszych wschodnich sąsiadów. Ukraiński zespół Subito nagrał cover „Du Hast”, w którym to zamiast gitar elektrycznych mamy akordeon oraz bałałajkę, a zamiast niemieckiego piwa jest oczywiście wódka. Czy Wam ten klip również nasuw skojarzenie z teledyskiem Rammsteina do numeru „Sonne”? Najwidoczniej muzycy postanowili połączyć w taki sposób te dwa kawałki niemieckiej kapeli.

4. Weselny klimat

Kapela sprawdziłaby się na typowym weselichu - jest akordeon, kontrabas i roznegliżowani muzycy. W takiej odsłonie numer Rammsteina brzmi jak dobry biesiadny numer, przy którym nogi same zaczynają chodzić. Nic tylko złapać pod rękę ciotkę i tańczyć z nią do rana!

5. Rammstein po żydowsku

To nagranie stało się prawdziwym hitem. Kapela Dobranotch z Sankt Petersburga przetłumaczyła tekst na język jidysz i udowodniła, że nie trzeba rwać strun gitary i miotać ogniem, żeby zwrócić na siebie uwagę. Wokalista przytacza wypowiedź wybranki, która zapytała go, czy będzie on z nią aż do śmierci, na co muzyk odpowiedział śpiewająco... w języku jidysz. To wykonanie naprawdę chwyta za serce!

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Rammstein