10 faktów o Dave Matthews Band przed koncertem w Polsce

Justyna Kierzkowska
19.10.2015 12:42
10 faktów o Dave Matthews Band przed koncertem w Polsce Fot. Charlie Varley/ East News

Grupa wystąpi 28 października 2015 roku w hali ERGO Arena. Sprawdźcie, czy znacie już wszystkie ciekawostki dotyczące zespołu, o których powinniście wiedzieć przed występem.

1. Afrykańskie korzenie Dave'a Matthewsa

Dave Matthews, frontman zespołu, urodził się w Johanessburgu w RPA w 1967 roku. Jego rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, kiedy ten miał dwa lata. 1974 roku rodzina Matthewsa na rok zamieszkała w Cambridge w Anglii, a następnie wróciła do Nowego Jorku. Po śmierci ojca wokalisty w 1977 roku, Dave w wieku 13 lat ponownie wrócił do Afryki. Jak twierdzi życie na dwóch kontynentach pozwoliło mu lepiej zrozumieć kwestie polityki i rasizmu.

2. Pierwszy koncert

Przez lata uważano, że pierwszy publiczny koncert Dave Matthews Band odbył się w 1991 roku, podczas festiwalu Earth Day w amerykańskim Charlottesville, gdzie założony został zespół. Jednak w 2010 roku basista Stefan Lessard napisał na Twitterze, że zostały odnalezione taśmy z wcześniejszego występu grupy w tym samym roku. Wzięli w nim udział jedynie Dave, Stefan, Carter Beauford i LeRoi Moore.

3. Rosnąca popularność

W zaledwie kilka lat, z mało popularnej formacji koncertującej w niewielkich salach, Dave Matthews Band stał się jedną z największych gwiazd w Stanach Zjednoczonych, sprzedających swoje płyty w milionach egzemplarzy i wypełniających po brzegi największe hale koncertowe.

4. Dyskografia

Dave Matthews Band ma na koncie osiem albumów studyjnych, spośród których aż siedem otrzymało status platynowej płyty i aż sześć dotarło na szczyt listy Billboard 200.

5. Ukłon w stronę fanów

Zespół pozwala swoim fanom na pełną rejestrację audio występów na żywo na potrzeby prywatnego i niekomercyjnego użytku. Z kolei setlista każdego z koncertów Dave Matthews Band jest inna od poprzedniej, zarówno pod względem kolejności utworów, jak i ich doboru.

6. Aktorska kariera Matthewsa

Zanim Dave Matthews dał się poznać jako muzyk, był aktorem-amatorem. Wystąpił w kilku produkcjach Offstage Theatre w Charlottesville. Zagrał też m.in. w filmach „Państwo młodzi: Chuck i Larry”, w którym zagrał sprzedawcę homoseksualistę, a także w produkcji Adama Sandlera „Nie zadzieraj z fryzjerem”. Matthewsa można też było zobaczyć w jednym z odcinków serialu „Doktor House”. 

7. Nagrody

Zespół był trzykrotnie nominowany do nagrody American Music Awards, sześciokrotnie do MTV Video Music Awards oraz aż trzynastokrotnie do Grammy Awards. Spośród wszystkich nominacji DMB ma na koncie tylko jedną statuetkę Grammy, którą otrzymał w 1997 roku w kategorii Najlepszy rockowy występ w duecie lub grupie.

8. Akcje specjalne

Grupa Dave Matthews Band jest aktywnie zaangażowana w liczne inicjatywy o charakterze charytatywnym oraz społeczno-politycznym. Muzycy przeprowadzili dotychczas m.in. kampanię przeciwko globalnemu ociepleniu oraz liczne aukcje charytatywne. Dave Meatthews jest także znany z oficjalnego poparcia dla prezydenta Baracka Obamy.

9. Fundacja

Muzycy zespołu Dave Matthews Band są założycielami fundacji Bama Works. Inicjatywa od 1999 roku wspiera liczne akcje społeczne, zarówno o charakterze regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.

10. Dzień Dave Matthews Band

W 1994 roku David J. Toscano, ówczesny burmistrz amerykańskiego Charlottesville, ogłosił datę 27 września Dniem Dave Matthews Band. Termin ten nawiązuje do dnia wydania debiutanckiego albumu zespołu, zatytułowanego „Under the Table and Dreaming”. Płyta została zadedykowana Annie, starszej siostrze Dave'a Matthewsa, która została zamordowana przez własnego męża w 1994 roku.

Bilety na występ grupy w Polsce można nabywać za pośrednictwem stron: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, Eventim, Ticketpro oraz w salonach EMPIK na terenie całego kraju.

Wybieracie się na koncert Dave Matthews Band?

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.