28.12.2016 13:14

10 gościnnych występów Lemmy'ego Kilmistera

Lider Motorhead zmarł 28 grudnia 2015 roku. W pierwszą rocznicę jego śmierci przypominamy 10 gościnnych występów, które zaliczył u boku innych muzyków.

10 gościnnych występów Lemmy'ego Kilmistera
foto: ons.pl

Lemmy Kilmister to postać, której znaczenie dla rocka i metalu ciężko przecenić. Kształtował zarówno samą muzykę, jak i cały rock'n'rollowy etos, którego szybko stał się żywym symbolem. 28 grudnia mija rok, odkąd muzyk od nas odszedł, osierocając jednocześnie setki tysięcy rockowych dzieci na całym świecie.

Przez ostatnie 12 miesięcy mogliśmy poznać niezliczone wspomnienia związane z Lemmym, które dokumentowały go jako przesympatycznego, wiernego swoim zasadom człowieka, na którym zawsze można było polegać. Niezależnie od tego, czy mówili o nim najbliżsi koledzy z Motorhead, jak Phil Campbell, czy też inni muzycy: MaxIgor Cavalera, Corey Taylor, Jason Newsted oraz pozostali członkowie Metalliki.

Nie brakuje też bardziej efektownych dowodów upamiętnienia Lemmy'ego. Jeszcze za jego życia w 2010 roku powstał poświęcony mu dokument, Mick Wall spisał jego definitywną biografię, wydano jego kolekcję znaczków, postawiono mu pomnik, a nawet ołtarz! Do tego dochodzą wciąż takie fanowskie inicjatywy jak model lidera Motorhead w grze GTA V.

Biorąc pod uwagę, że Lemmy cieszył się powszechnym uwielbieniem na rockowej i metalowej scenie, skorzystajmy z okazji i w tym dniu posłuchajmy wyjątkowo nie tylko Motorhead, lecz także najciekawszych występów gościnnych muzyka, których na przestrzeni lat udzielił innym artystom w niezliczonych ilościach.

1. Sex Pistols „Holidays In The Sun”

Choć lider Motorhead nie brał czynnego udziału w nagraniach Sex Pistols, można go dostrzec w przebitkach na publiczność w teledysku do czwartego singla z „Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols”.

2. Nina Hagen „Where's the Party”

Znacznie wyraźniej Lemmy wsparł niemiecką matkę chrzestną punku. W utworze z jej czwartej płyty z 1989 roku zarówno zagrał na basie, jak i użyczył swego charakterystycznego głosu.

3. Fast Eddie Clarke „Laugh at the Devil”

Choć „Fast” Eddie Clarke pożegnał się z Motorhead w 1982 roku, dawny kolega z zespołu o nim nie zapomniał. W 1994 roku zaśpiewał w jednym kawałku na jego solowej płycie „It Ain't Over till It's Over”.

4. Ugly Kid Joe „Little Red Man”

Po finansowej klapie „Menace to Sobriety” Ugly Kid Joe musiał własnym sumptem zająć się kolejnym albumem. Nie wyszło tak źle, skoro udało mu się zaprosić do chórków samego Lemmy'ego.

5. A.N.I.M.A.L. „Highway To Hell”

W 1999 roku argentyński zespół A.N.I.M.A.L. wydał swoją piątą płytę „Usa Toda Tu Fuerza”. Znalazł się na niej angielsko-hiszpański cover słynnego szlagieru AC/DC z wokalnym udziałem lidera Motorhead.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Lemmy Kilmister