10 lat temu zmarł Peter Steele z Type O Negative

Magda Słomka
14.04.2015 18:29
10 lat temu zmarł Peter Steele z Type O Negative Fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER/East News

Wokalista Type O Negative zmarł 14 kwietnia 2010 roku w wieku zaledwie 48 lat. W 10. rocznicę jego śmierci przygotowaliśmy zbiór ciekawostek dotyczących muzyka.

1. Peter był Polakiem?

Wokalista urodził się 4 stycznia 1962 roku ale jako... Petrus T. Ratajczyk. Wiele plotek głosiło, że muzyk był Rosjaninem. Co sam artysta mówił o swoich korzeniach?

Chciałbym sprostować, bo moje korzenie są bardziej polskie niż rosyjskie. Owszem, mam przodków pochodzących z Rosji, ale to dalsze pokrewieństwo. Moja mama miała pochodzenie szkocko-irlandzko-islandzkie, a ojciec polskie. Z Rosji pochodzili dalsi krewni taty.

Według najbliższych Steele’a, artysta miał mieć krewnych w Gruzji, a do jego rodziny miał należeć Józef Stalin. Stąd pseudonim artystyczny wokalisty.

Zobacz także: Jak brzmi „Wicked Game” w stylu Type O Negative?

2. Steele umarł dwa razy

Długo nikt nie chciał wierzyć w śmierć wokalisty. Dlaczego? W 2005 roku na stronie internetowej zespołu pojawiło się zdjęcie nagrobka z nazwiskiem Petera, datą „1962–2005” i hasłem „W końcu wolny...”. Członkowie kapeli podsycali atmosferę potwierdzając informację. Ku uciesze fanów okazało się, że internetowy nagrobek był tylko dowcipem...

3. Wielkie nawrócenie

Steele przez wiele lat uchodził za przeciwnika Kościoła katolickiego. Wchodził w konflikt z prawem - trafił do aresztu na 30 dni za pobicie (po tym wydarzeniu występował na scenie w stroju więźnia). Przez jakiś czas przybywał w szpitalu psychiatrycznym i ośrodku odwykowym z powodu uzależnienia od alkoholu i kokainy.

Wszystko zaczęło zmieniać się w 2005 roku po śmierci matki muzyka. W 2007 roku wokalista wyznał, że utożsamia się z nauką Kościoła katolickiego.

Kiedy zaczynasz myśleć o śmierci, zastanawiasz się też nad tym, co się stanie potem. Wtedy też zaczynasz mieć nadzieję, że Bóg istnieje. Dla mnie to przerażająca myśl, że mógłbyś iść donikąd. Nie mógłbym także uwierzyć w to, że ludzie tacy jak Hitler czy Stalin po śmierci trafiają w to samo miejsce, co Matka Teresa.

4. Ile miał wzrostu?

Musicie przyznać, że postura muzyka robiła demoniczne wrażenie. A już na pewno było tak, gdy pojawiał się na scenie. Artysta mierzył aż 201 centymetrów wzrostu. W połączeniu z jego muskulaturą oraz bardzo niskim głosem, całość wizerunku Steela prezentowała się imponująco...

5. Sesja w „Playgirl”

Po wielkim sukcesie albumu „Bloody Kisses”, Steele zaczął cieszyć się ogromnym zainteresowaniem fanek. W 1995 roku muzyk wziął udział w sesji zdjęciowej magazynu „Playgirl”, która objawiła światu pikantną informację: rozmiar członka wokalisty był wprost proporcjonalny do jego wzrostu...

petersteele-1

6. Koncert na Woodstocku

3 sierpnia 2007 roku Type O Negative zagrał na festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Jak było? Poniższe nagranie mówi samo za siebie.

7. Hobby

Peter spędzał dużo czasu na podnoszeniu ciężarów. Robił to regularnie będąc w domu i na trasie koncertowej. Oprócz tego Steele bardzo lubił czytać książki o tematyce naukowej oraz interesował się kulturą europejską. Muzyk zagłębiał się w tematykę architektury i inżynierii lądowej, przerabiał samochody i kochał... koty.

8. „Cinnamon Girl” od Neila Younga

Wiedzieliście, że ten kawałek to tak naprawdę cover? W oryginale utwór ukazał się w 1969 roku na płycie „Everybody Knows This Is Nowhere” Neila Younga z zespołem Crazy Horse. Porównajcie wersję Type O Negative z tą pierwotną!

9. Drzewo Petera

Lider Type O Negative ma swoje własne drzewo. Wszystko za sprawą inicjatywy fanów noszącej nazwę „Peter's Tree”.

flickr.com Fot. flickr.com

Roślina została posadzona 21 listopada 2011 w Prospect Park na Brooklynie. Na facebookowej stronie „Peter's Tree Page” możemy znaleźć opis:

Zebraliśmy pieniądze aby posadzić drzewko i ustawić ławkę zadedykowaną Pete’owi w Prospect Park. Powstała specjalna fundacja nazwana jego imieniem, The Peter Steele Fund, która pomaga opiekować się wszystkimi drzewami w parku, który kochał.

Pod tym adresem znajduje się mapka miejsca, w którym znajdziecie drzewko Petera.

Zobacz także: 9 najbardziej tajemniczych zgonów gwiazd

10. Śmierć

Peter zmarł na atak serca 14 kwietnia 2010 w wieku zaledwie 48 lat. W jednej ze swoich piosenek, „I don't wanna be me”, niejako przewidział swoje odejście...

Two steps forward, three steps back
Without warning, heart attack
He fell asleep in the snow
Never woke up, died alone

co można przetłumaczyć jako:

Dwa kroki w przód, trzy kroki w tył
Bez ostrzeżenia, atak serca
Zasnął na śniegu
Nigdy się nie obudził, umarł samotny

Magda Słomka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.