19.05.2016 13:07

10 metalowych riffów w podkręconej wersji

Od dłuższego czasu panuje moda na granie wszystkiego coraz niżej. A gdyby tak zagrać dla odmiany... wyżej? Sprawdźcie jak wpływa to na ciężar metalowych kawałków.

10 metalowych riffów w podkręconej wersji
foto: kadr z wideo

„...ale czy da się to przerobić na djent?” - to pytanie zadają sobie wszyscy szanujący się gitarzyści, odkąd tylko wybuchła moda na jak najniższe strojenie gitar i Drop G. Instrumentaliści nie mają żadnych świętości i przerabiają dosłownie wszystko. W coraz bardziej zamulonych wersjach słuchaliśmy już Metalliki czy Led Zeppelin, a sam djent ma nawet trafić do Oxford English Dictionary.

Czy djent stał się przez to zbyt mainstreamowy? Czy ludzie mają już przesyt niskim brzmieniem? Na wszelki wypadek warto by sprawdzić inne rozwiązania. Co by się stało, gdyby spróbować dla odmiany zagrać znane riffy... wyżej? Tego niecodziennego wyzwania podjął się jeden z naszych ulubionych YouTuberów, Jared Dines.

"

Niektórym ludziom się wydaje, że aby brzmieć naprawdę ciężko, trzeba stroić nisko. Inni z kolei uważają, że ciężkość jest zawarta w samym riffie. A co gdyby go podkręcić? Czy wciąż będzie brzmiał ciężko? Przekonajmy się! "

Czy podkręcona w ten sposób Pantera wciąż drapie dimebagowym pazurem? Czy szalony pociąg Ozzy'ego Osbourne'a mknie w równie opętańczy sposób? Co z ikonicznym deszczem krwi Slayera? Jak łamie się prawo u boku nastrojonego wyżej Judas Priest? To trzeba sprawdzić - Mastodon i Iron Maiden też nie ustrzegły się przed eksperymentem Jareda Dinesa.

Wszystkie kawałki, które poddał gitarowemu podkręceniu, sprawdzicie poniżej:

Macie ochotę na więcej eksperymentów? Jared Dines aż tryska pomysłami. Sprawdźcie jego gitarowy pojedynek na shredding, metalowe przeróbki Guns N' Roses oraz djent na jednej, naprawdę grubej strunie. Jeśli po tych podkręceniach zatęskniliście za niskim strojeniem, posłuchajcie 10 klasycznych riffów właśnie w takiej wersji.

Jak podobają Wam się podkręcone riffy metalowych klasyków?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Jared Dines