02.08.2018 17:12

10 młodych zespołów, które brzmią jak z poprzednich dekad

Te kapele powstały w XXI wieku, ale w ich brzmieniu słychać fascynację takimi zespołami, jak Led Zeppelin czy The Cure.

10 młodych zespołów, które brzmią jak z poprzednich dekad
foto: kadr z wideo

Czy Wy też zauważyliście, że obecnie panuje moda na lata 80. i 90.? Widać to zarówno w modzie, muzyce, jak również w filmowym świecie, czego wyraźnym przykładem jest chociażby popularny serial „Stranger Things” opowiadający historię dzieciaków żyjących w latach 80.

W muzycznym świecie można często natrafić na zespoły, które z nostalgią patrzą w stronę starych syntezatorów, płyt Black Sabbath, cekinowych wdzianek Davida Bowiego czy cyberpunkowych filmów. Wszystkie tego typu inspiracje mają wpływ na powstającą muzykę, jak również teledyski czy okładki płyt. Jaskrawymi przykładami są takie kapele, jak np. Airbourne czy Wolfmother.

Momentami obcując z taką muzyką odnosi się wrażenie, że człowiek przenosi się w czasie - artyści wręcz specjalnie zakładają ciuchy stylizowane na wcześniejsze dekady czy pogarszają jakość klipów, by przypominały taśmy VHS.

Zerknijcie zatem na 10 kapel rockowych, które brzmią jakby nie tworzyły w XXI wieku!

1. Starcrawler

Wybierając się na koncert amerykańskiej grupy można się nieco przerazić - przeraźliwie chuda wokalistka zachowuje się tak, jakby była opętana i często wymazana jest we krwi. Wydaje się, że kapela mentalnie siedzi w latach 70. i żyje według zasad sex, drugs and rock'n'roll. Rock w ich wydaniu jest naprawdę oldschoolowy, niektórzy doszukują się nawiązań do Black Sabbathowych riffów. Fanom starego, dobrego rocka na pewno ten zespół przypadnie do gustu.

2. Sunflower Bean

Przesłuchując nagrań tej kapeli od razu nasuwa się skojarzenie z Fleetwood Mac - delikatny, damski wokal, równie przyjemne gitarowe brzmienia, które wprawiają słuchacza w błogi stan. Amerykański band Sunflower Bean swoją działalność rozpoczął w 2013 roku. Kapela wydała dwie studyjne płyty, przy czym ostatnia „Twentytwo in Blue” ukazała się całkiem niedawno, bo w marcu 2018. Przy muzyce tej grupy chce się popijać winko w dobrym towarzystwie i po prostu odprężyć po ciężkim dniu - muzycy wiedzą jak ukoić nerwy gitarowymi dźwiękami.

3. Pale Waves

Już wygląd wokalistki wskazuje, że dziewczyna mocno wpatrzona była w Roberta Smitha z The Cure - image wskazuje na to, że gotyckie klimaty są jej naprawdę bliskie. W muzyce brytyjskiej kapeli aż tych „smutnych” wpływów nie słuchać, jednak grupa nie zamierza iść z duchem czasu i chętnie tworzy dobrze bujające brzmienia z melancholijną nutką, tęskniąc za latami 80.

4. Greta Van Fleet

Ten zespół to najbardziej dobitny przykład tego, jak bardzo można grać oldschoolową muzykę. Muzycy są naprawdę młodzi, ale brzmią niczym Led Zeppelin - gdy słyszysz Gretę Van Fleet zastanawiasz się, czy to jakiś wcześniej niepublikowany numer Roberta Planta, czy może uszy Cię mylą. Nawet seniorzy nie są w stanie odróżnić nagrań Grety Van Flet od Led Zeppelin.

5. Rival Sons

Kolejny bardzo dobry przykład tego, jak w dzisiejszych czasach można tworzyć muzykę, która spodobałaby się naszym rodzicom. Formacja powstała w 2009 roku i brzmieniem podobnie jak Greta Van Fleet przypomina Led Zeppelin, chociaż nie jest aż taką kalką jak ich młodsi koledzy. Jedno jest pewne - gdy wybierasz się na koncert tej kapeli wychodzisz z niego cały mokry i zmęczony, w końcu przy takiej muzyce nie można podpierać ścian.

Tagi: Duperele