10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie

Kamil Kacperski
19.02.2018 16:07
10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie Fot. kadr z wideo

Kosmos od zawsze fascynował ludzkość - niektórym gwiazdy wskazywały drogę na morzu, a niektórzy stworzyli na jego cześć wspaniałe utwory. Oto 10 z nich.

Lista jest w całkowicie losowej kolejności, więc prosimy, abyście nie sugerowali się cyferkami znajdującymi się przy tytułach utworów. Przygotujcie zatem swoje teleskopy, zapinajcie pasy i trzymajcie się mocno podczas międzygalaktycznej podróży po 10 najlepszych rockowych utworach o kosmosie.

10. David Bowie - Space Oddity

Kto mógł otworzyć tę listę, jak nie sam Ziggy Stardust i jego legendarny zespół, czyli Pająki z Marsa (Spiders from Mars). Mimo, że „Space Oddity” pochodzi z czasów pre-stardustowych, to Bowie mocno inspirował się konceptem międzygalaktycznej komunikacji. Dlatego też musiał otworzyć to zestawienie:

9. The Police - Walking on the Moon

Stratosfera i Sting grający w okolicy statku kosmicznego -tak krótko można opisać klip do utworu The Police. Zespół zwalnia, grając w rytmice, która bardziej przypomina reggae niż ich sztandarowe dokonania.

8. Muse - „Supermassive Black Hole”

Muse nie od wczoraj odwołuje się do kosmicznych zjawisk w tytułach swoich piosenek - takie utwory jak wspomniane „Supermassive Black Hole”, czy Neutron Star Collisionto jedne z najbardziej popularnych kawałków w repertuarze brytyjskiego zespołu. 

7. They Might Be Giants - The Statue Got Me High

Wydany w 1992 album zespołu They Might Be Giants zatytułowany był Apollo 18”, co jest jawnym odwołaniem do misji Apollo 13. Do tego klip, w którym zespół cały czas znajduje się wokół symboli związanych z kosmosem powoduje, że ten utwór znajduje miejsce na tej liście.

6. Pink Floyd - Eclipse

Utwór ten kończy legendarny album Floydów zatytułowany The Dark Side of the Moon”. Żadne zestawienie utworów o kosmosie nie byłoby pełne bez utworu z Ciemnej Strony Księżyca. Album ten spędził 14 lat na liście 200 najlepiej sprzedających się albumów Billboard. To najlepiej świadczy o tym, jak bardzo ponadczasowe są utwory z tej płyty.

5. Galactic Empire - jakikolwiek utwór

Zespół grający metalowe wersje utworów z „Gwiezdnych Wojen” zasługuje na miejsce na liście. Zwłaszcza, że odwiedzili Polskę w czerwcu 2018 roku w ramach Impact Festival, którego headlinerem był sam Ozzy Osbourne.

4. The Prodigy - „Out of Space

The Prodigy nie są może najbardziej rockowym zespołem na świecie, zwłaszcza w studiu, ale na żywo występuje z nimi gitarzysta i bębniarz, więc ich obecność jest akceptowalna. Zwłaszcza, że ich kosmiczny utwór jest jednym z najlepszych elektronicznych beatów z lat 90.

3. Queen - '39

Utwór specjalny, ponieważ w wersji studyjnej został zaśpiewany przez Briana Maya, który jak wiadomo, w wolnym czasie jest doktorem astrofizyki. Sama piosenka opowiada zaś o teorii względności Einsteina, więc jest małe prawdopodobieństwo, że znajdziecie bardziej kosmiczny utwór.

2. Deep Purple - Space Truckin'

Utwór pochodzi z albumu „Machine Head”, powszechnie uznanego za jeden z lepszych w katalogu Deep Purple. Oprócz tego opowiada o przygodach zespołu na planetach Mlecznej Drogi. I mowa tu o Wenus oraz Marsie, a nie naszej zwyczajnej Ziemi.

1. Enter Shikari - „The Sights”

O ile tematyka utworu nie jest stricte o kosmosie, o tyle Enter Shikari zawiera na tyle dużo określeń do różnych naukowców w swoich utworach, że zasłużyli na umieszczenie na tej liście. Zwłaszcza, że teledysk do utworu „The Sights” nakręcono na Księżycu, więc idealnie pasuje do kosmicznego zestawienia.

A jakie są wasze ulubione utwory o niezbadanej czeluści jaką jest kosmos?

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.