19.02.2018 16:07

10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie

Kosmos od zawsze fascynował ludzkość - niektórym gwiazdy wskazywały drogę na morzu, a niektórzy stworzyli na jego cześć wspaniałe utwory. Oto 10 z nich.

10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie
foto: kadr z wideo

Lista jest w całkowicie losowej kolejności, więc prosimy, abyście nie sugerowali się cyferkami znajdującymi się przy tytułach utworów. Przygotujcie zatem swoje teleskopy, zapinajcie pasy i trzymajcie się mocno podczas międzygalaktycznej podróży po 10 najlepszych rockowych utworach o kosmosie.

10. David Bowie - Space Oddity

Kto mógł otworzyć tę listę, jak nie sam Ziggy Stardust i jego legendarny zespół, czyli Pająki z Marsa (Spiders from Mars). Mimo, że „Space Oddity” pochodzi z czasów pre-stardustowych, to Bowie mocno inspirował się konceptem międzygalaktycznej komunikacji. Dlatego też musiał otworzyć to zestawienie:

9. The Police - Walking on the Moon

Stratosfera i Sting grający w okolicy statku kosmicznego -tak krótko można opisać klip do utworu The Police. Zespół zwalnia, grając w rytmice, która bardziej przypomina reggae niż ich sztandarowe dokonania.

8. Muse - „Supermassive Black Hole”

Muse nie od wczoraj odwołuje się do kosmicznych zjawisk w tytułach swoich piosenek - takie utwory jak wspomniane „Supermassive Black Hole”, czy Neutron Star Collisionto jedne z najbardziej popularnych kawałków w repertuarze brytyjskiego zespołu. 

7. They Might Be Giants - The Statue Got Me High

Wydany w 1992 album zespołu They Might Be Giants zatytułowany był Apollo 18”, co jest jawnym odwołaniem do misji Apollo 13. Do tego klip, w którym zespół cały czas znajduje się wokół symboli związanych z kosmosem powoduje, że ten utwór znajduje miejsce na tej liście.

6. Pink Floyd - Eclipse

Utwór ten kończy legendarny album Floydów zatytułowany The Dark Side of the Moon”. Żadne zestawienie utworów o kosmosie nie byłoby pełne bez utworu z Ciemnej Strony Księżyca. Album ten spędził 14 lat na liście 200 najlepiej sprzedających się albumów Billboard. To najlepiej świadczy o tym, jak bardzo ponadczasowe są utwory z tej płyty.

5. Galactic Empire - jakikolwiek utwór

Zespół grający metalowe wersje utworów z „Gwiezdnych Wojen” zasługuje na miejsce na liście. Zwłaszcza, że odwiedzili Polskę w czerwcu 2018 roku w ramach Impact Festival, którego headlinerem był sam Ozzy Osbourne.

4. The Prodigy - „Out of Space

The Prodigy nie są może najbardziej rockowym zespołem na świecie, zwłaszcza w studiu, ale na żywo występuje z nimi gitarzysta i bębniarz, więc ich obecność jest akceptowalna. Zwłaszcza, że ich kosmiczny utwór jest jednym z najlepszych elektronicznych beatów z lat 90.

3. Queen - '39

Utwór specjalny, ponieważ w wersji studyjnej został zaśpiewany przez Briana Maya, który jak wiadomo, w wolnym czasie jest doktorem astrofizyki. Sama piosenka opowiada zaś o teorii względności Einsteina, więc jest małe prawdopodobieństwo, że znajdziecie bardziej kosmiczny utwór.

2. Deep Purple - Space Truckin'

Utwór pochodzi z albumu „Machine Head”, powszechnie uznanego za jeden z lepszych w katalogu Deep Purple. Oprócz tego opowiada o przygodach zespołu na planetach Mlecznej Drogi. I mowa tu o Wenus oraz Marsie, a nie naszej zwyczajnej Ziemi.

1. Enter Shikari - „The Sights”

O ile tematyka utworu nie jest stricte o kosmosie, o tyle Enter Shikari zawiera na tyle dużo określeń do różnych naukowców w swoich utworach, że zasłużyli na umieszczenie na tej liście. Zwłaszcza, że teledysk do utworu „The Sights” nakręcono na Księżycu, więc idealnie pasuje do kosmicznego zestawienia.

A jakie są wasze ulubione utwory o niezbadanej czeluści jaką jest kosmos?

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele