19.01.2017 15:34

10 niemetalowych coverów Metalliki

Grupa wpłynęła mocno na muzyczny świat inspirując wielu twórców i to nie tylko metalowych. Czy thrashmetalowe utwory brzmią równie dobrze, gdy zostaną obdarte z metalu?

10 niemetalowych coverów Metalliki
foto: Ding zhenjie - Imaginechina / EAst News; Caryca Pejnta

Wiadomo, że im popularniejszy zespół tym więcej kapel chce wykonać cover jakiegoś słynnego hitu swojego muzycznego bohatera. Metallica sama lubi grać kawałki kapel, którymi się inspirowała i jak wiadomo wychodzi jej to rewelacyjnie.

Jednak czy jako zatwardziały metalowiec mogłeś sobie wyobrazić, że hity Metalliki można przerobić na bluegrass, disco czy wykonać a cappella? W muzyce wszystko jest możliwe, a twórcy, o których za moment przeczytanie nie boją się eksperymentować z dorobkiem uznanej już na świecie metalowej kapeli.

Posłuchajcie zatem jakie mieli pomysły na twórczość Metalliki:

1. Steve'n'Seagulls - „Seek & Destroy”

Tych farmerów już dobrze znacie. Finowie z formacji Steve'n'Seagulls zasłynęli nietypowymi przeróbkami rockowych i metalowych hitów. Otóż panowie grają na kontrabasie, akordeonie czy bałałajce i ich covery to jedna wielka sielanka. Nie inaczej ma się sprawa z utworem Metalliki z płyty „Kill 'Em All”.

2. Apoptygma Berzerk - „Fade to Black”

Czasami bywają takie taneczne imprezy dla fanów metalu - przychodzisz do klubu, a tam DJ gra mięsiste brzmienia i przy laserach oraz kuli dyskotekowej zaczynasz łupać głową. Jest to dosyć dziwne, ale na takich imprezach zbiera się pokaźne grono chętnych, żeby potańczyć do ulubionych kawałków.

Są też i tacy śmiałkowie z Norwegii, którzy z utworu Metalliki zrobili dyskotekowy numer...

3. Wisecracker - Master Of Puppets

Niemieccy muzycy wykonujący ska wpadli na pomysł, żeby słynny hicior Metalliki przerobić na wesołą muzykę rodem z Jamajki. „Master Of Puppets” nie jest już potężnym utworem, który od pierwszych nut uderza słuchacza prosto w twarz. Dzięki Wisecracker przebój Mety stał się tanecznym kawałkiem, przy którym trzeba skakać do upadłego.

4. Apocalyptica - Harvester Of Sorrow

 Wiolonczeliści narobili niezłego szumu wydając swój debiutancki krążek „Plays Metallica by Four Cellos” 10 maja 1996 roku, na którym znalazły się covery słynnych numerów Metalliki. Muzycy udowodnili, że thrasmetal dobrze brzmi na wiolonczelach i tak zaczęła się ich wielka muzyczna przygoda.

Apocalyptica postanowiła hucznie obchodzić 20-lecie debiutu wydając reedycję płyty i wybierając się w trasę, w ramach której zagrają w 2017 roku dwa koncerty w Polsce.

5. Rodrigo Y Gabriela - „Orion”

Meksykański duet ma flamenco we krwi choć jako jedną ze swoich inspiracji podaje właśnie Metallicę. Muzycy jednak potrafią połączyć te dwa światy w jedno, w wyniku czego powstają naprawdę świetne brzmienia, których się dobrze słucha. Co więcej Rodrigo Sánchez i Gabriela Quintero niejednokrotnie mieli możliwość wystąpienia razem z Robertem Trujillo.

Aleksandra Degórska
Tagi: Metallica Duperele