10 piosenek najczęściej wykorzystywanych w filmach

03.01.2019 16:35
10 piosenek najczęściej wykorzystywanych w filmach Fot. kadr z wideo; American Psycho

Dobrze znacie te piosenki i niejednokrotnie usłyszeliście je w słynnych filmach. Które utwory szczególnie polubili filmowcy?

Dobry film nie może obejść się bez dobrej muzyki. Jedna piosenka może zmienić cały wydźwięk sceny, może wyciskać łzy, jak również podkreślać absurdalność sytuacji. Gdy obraz nie wystarczy, to właśnie muzyka może poruszyć widza siedzącego w kinie. Takie utwory, jak "What A Wonderful World" czy "Somebody To Love" zna każdy i nikt nie przejdzie obok tych dźwięków obojętnie. Dynamiczne i melodyjne piosenki idealnie nadają się do filmów, o czym dobrze wiedzą twórcy.

10 piosenek najczęściej wykorzystywanych w filmach

Które utwory możemy najczęściej usłyszeć w filmach?  Po które popularne piosenki najchętniej sięgają filmowcy? Oto 10 numerów, które na pewno niejednokrotnie usłyszeliście w kinowych produkcjach.

1. Steppenwolf - "Born To Be Wild"

Ponadczasowy hit powstał w 1967 roku i kolejne pokolenia mogą usłyszeć ten kawałek nie tylko w radiu, ale również za sprawą wielu filmów, w których wybrzmiał utwór Steppenwolf. Trudno sobie wyobrazić scenę, gdy bohaterowie jadą na motocyklu w filmie "Swobodny jeździec" bez piosenki "Born To Be Wild". Utwór pojawił się również w filmach "Nimfomanka" czy "Dr. Dolittle 2".

2. Lynyrd Skynyrd - "Sweet Home Alabama"

Utwór "Sweet Home Alabama" to jeden z symboli amerykańskiej kultury i nic dziwnego, że kawałek był często wykorzystywany w amerykańskich produkcjach. Przebój Lynyrd Skynyrd można usłyszeć m.in. w komedii "Joe Dirt", jak również w filmie "Con Air - lot skazańców" czy remake'u "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" z 2003 roku.

3. Katrina and the Waves - "Walking on Sunshine"

"Walking on Sunshine" pochodzi z debiutanckiej płyty Katrina and the Waves o tym samym tytule wydanej w 1983 roku. Początkowo utwór miał być balladą, ale Katrina stwierdziła, że lepiej dodać do kawałka skoczny rytm. Miała nosa, bo utwór szybko wskoczył na listy przebojów i pojawił się w wielu filmach. Fani kina na pewno w pierwszej kolejności kojarzą utwór ze sceną z "American Psycho", w której bohater z kamienną twarzą wchodzi do biurowca słuchając właśnie tego utworu.

4. Jimi Hnedrix - "All Along The Watchtower"

Numer "All Along The Watchtower" napisał Bob Dylan w 1967 roku i utwór pojawił się w filmie "American Beauty" w 1999 roku. Jednak to właśnie cover piosenki w wykonaniu Jimiego Hendrixa pojawia się częściej w filmach, niż wersja Boba Dylana. Hendriksa usłyszymy m.in. w filmach "Forrest Gump", "Watchmen. Strażnicy" czy "Prawo Bronxu".

5. Jefferson Airplane "Somebody To Love"

Kawałek został nagrany przez The Great Society, ale dopiero wersja Jefferson Airplane z 1967 roku spopularyzowała utwór. Piosenkę wykorzystano w filmie "Las Vegas Parano" z Johnnym Deppem, by podkreślić psychodeliczną atmosferę. Utwór został użyty również m.in. w filmie "Telemaniak".

6. Bee Gees "Stayin’ Alive"

Ten taneczny kawałek zawsze będzie się kojarzyć z kolorowymi czasami disco w latach 70. i filmem "Gorączka Sobotniej Nocy". Piosenka Bee Gees jest na tyle chwytliwa, że pojawiła się również w innych produkcjach, m.in. w thrillerze "Zabójcza perfekcja", komedii "Odlotowy duet" czy filmie animowanym "Madagaskar".

7. George Thorogood & the Destroyers "Bad to the Bone"

W 1982 roku na płycie "Bad to the Bone" pojawił się utwór o tym samym tytule... i nie zrobił w ogóle szału. Dopiero, gdy kawałek wykorzystano w kilku reklamach, jak również w filmach, dotarł do szerszej publiczności. Numer usłyszeliśmy w takich produkcjach, jak "Nie wierzcie bliźniaczkom" z 1998 roku czy słynnej produkcji "Terminator 2: Dzień sądu" z 1991 roku.

8. Carl Douglas "Kung Fu Fighting"

Czy wiecie, że Carl Douglas otrzymał za ten utwór nagrodę Grammy? Kawałek ukazał się w 1974 roku, szybko wskoczył na listy przebojów i spopularyzował muzykę disco, jak również wprowadził nieco egzotyki do zachodniej muzyki. Piosenka idealnie pasuje do komediowych scen i filmowcy postanowili ją wykorzystać w takich obrazach, jak m.in. "Wielka heca Bowfingera", "Wielki Biały Ninja", "Kung Fu Panda" czy "Godziny szczytu 3".

9. Judy Garland - "Over The Rainbow"

Utwór powstał na potrzeby filmu "Czarnoksiężnik z Oz" z 1939 roku i stał się najpopularniejszą piosenką Judy Garland. Co ciekawe, ballada doczekała się sporej ilości coverów, które wykorzystano w wielu produkcjach, m.in. "Bezsenność w Seattle" czy "Masz wiadomość" - w obu filmach zagrali Meg Ryan i Tom Hanks.

10. Louis Armstrong "What A Wonderful World"

W 1967 roku Louis Armstrong opublikował singiel "What A Wonderful World", który miał każdemu poprawić humor i tak też czyni do dnia dzisiejszego. Piosenka świetnie sprawdziła się w scenie euforii głównego bohatera granego przez Robina Williamsa w filmie "Good Morning, Vietnam". Utwór mogliśmy również usłyszeć w obrazie "Michael" z Johnem Travoltą.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.