10 polskich rockowych utworów, które pojawiły się w polskich filmach

Aleksandra Degórska
10.10.2017 17:53
10 polskich rockowych utworów, które pojawiły się w polskich filmach Fot. kadr z wideo

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Oto kawałki, które pojawiły się w słynnych polskich produkcjach.

Świat filmu i muzyki jest nierozerwalnie ze sobą powiązany, czego najbardziej dobitnym przykładem są gwiazdy Hollywood, które mają swoje własne zespoły. W wielu obrazach ważną rolę pełni ścieżka dźwiękowa i autorzy często decydowali się na ścisłą współpracę również z rockowymi gwiazdami. Tym sposobem powstawały dobre rockowe i metalowe soundtracki do filmów np. z lat 90.

Również w naszej kinematografii znajdą się ciekawe przykłady, że rock świetnie sprawdza się w filmach wszelkiego rodzaju. Warto sobie zatem przypomnieć kawałki takich kapel, jak TSA czy Dezerter, które możecie znaleźć w słynnych polskich filmach.

1. TSA - „Marsz wilków”

Podczas sesji nagraniowej w 1982 roku, gdy zespół pracował nad albumem „TSA” zarejestrował „Marsz wilków”, który pojawił się w kultowym filmie „Akademia Pana Kleksa”. Adaptacja książki Jana Brzechwy została bardzo dobrze przyjęta przez dzieciaki i może pochwalić się ciekawą ścieżką dźwiękową. W obrazie „Podróże Pana Kleksa” pojawiła się również inna gwiazda rocka - Małgorzata Ostrowska zaśpiewała piosenkę „Meluzyna”.

2. Closterkeller - „A Ona Ona”

Film „Ostatnia rodzina” o rodzinie Beksińskich narobił sporo szumu, a melomanii mieli prawdziwą ucztę dla uszu ze względu na soundtrack, gdzie pojawiły się utwory Joy Division, Roxy Music, Peter Gabriel. Nie zabrakło również polskiego muzycznego akcentu w postaci Closterkeller.

3. T.Love - „Chłopaki nie płaczą”

Słynny kawałek T.Love pojawił się w soundtracku do filmu „Billboard” z 1998 roku, w którym poznaliśmy historię pracownika agencji reklamowej wciągniętego w zabójstwo. Również w obrazie „Superprodukcja” z 2003 roku usłyszymy ten kawałek.

4. Artur Gadowski - Szczęśliwego Nowego Jorku”

Numer możemy usłyszeć w filmie o tym samym tytule w reżyserii Janusza Zaorskiego, w którym poznajemy losy 6 polskich emigrantów w USA. „Szczęśliwego Nowego Jorku” to jeden z największych hitów wokalisty grupy IRA.

5. Breakout - „W co mam wierzyć”

Numer pojawił się w filmie „Sztuce kochania” dotyczącym Michaliny Wisłockiej - lekarki, która uparła się, że wyda swój poradnik o miłości. Na soundtracku znajdziemy mnóstwo retro brzmień, włącznie z balladą kapeli Tadeusza Nalepy. Co więcej w obrazie usłyszeliśmy cover tego kawałka w wykonaniu Ani Rusowicz.

6. Dezerter - „Plakat” i „Ku przyszłości”

„Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha opowiada historię nastolatków, którzy zakładają zespół rockowy w latach 80. Tym samym nie mogło się obyć bez rockowych kawałków w wykonaniu Dezertera, przy czym w filmie usłyszymy również muzykę skomponowaną przez Daniela Blooma.

7. Elektryczne Gitary - „Kiler”

Najsłynniejszy przebój kapeli kojarzy się od razu z filmem o tym samym tytule. Na ścieżce dźwiękowej do filmu pojawiły się utwory Elektrycznych Gitar z płyty „Na krzywy ryj”, jak również kilka innych, dodatkowych kawałków.

8. TSA - „51”

„Pod Mocnym Aniołem” to naprawdę „mocny” film o nałogowym piciu. W obrazie z 2014 roku widzimy upadek pisarza, który ma problem z alkoholem. W tle zabrzmiały kawałki m.in. TSA czy grupy Siekiera.

9. Coma - „F.T.M.O.”

W filmie „Skrzydlate świnie” Anny Kazejak z 2010 roku pojawiły się kompozycje grupy Coma z anglojęzycznej płyty Excess.

10. Perfect - „Chcemy być sobą”

„80 milionów” - tyle właśnie pieniędzy chcieli ukryć działacze dolnośląskiej „Solidarności”. Na podstawie prawdziwej historii powstał film, w którym usłyszeliśmy kawałki Lombartu czy Maanamu, jak również cover Perfectu w wykonaniu Abradabu z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.