28.04.2016 15:56

10 polskich szlagierów w metalowej wersji

Od ogranych przebojów, przez weselną klasykę, aż po kołysanki. Sprawdźcie nasze metalowe zestawienie 10 polskich szlagierów.

10 polskich szlagierów w metalowej wersji
foto: kadr z wideo + Bóg Pejnta

A gdyby tak hity polskich dyskotek, biesiadne szlagiery, które śpiewa na weselach cała rodzina i ograne radiowe przeboje przerobić na metal? Zagranicą to już klasyczny sposób na satyrę, z którego skwapliwie korzystają choćby YouTuberzy pokroju Leo Moracchioliego. W Polsce jednak też zdarzają się takie przypadki.

Oto zestawienie 10 polskich szlagierów - bez ograniczeń gatunkowych czy epokowych - które zostały przerobione na znacznie mocniejsze wersje. Zapnijcie pasy i wciskajcie „play”!

Kangaroz „Kolorowe sny”

Na początek dawny przebój młodzieżowych telewizji lat 90. i szkolnych balang. Just 5, czyli polska odpowiedź na modne wówczas boysbandy, wylansował w 1997 roku przebój „Kolorowe sny” pochodzący z płyty pod tym samym tytułem. Krążek zdołał pokryć się podwójną platyną, a sam utwór na tyle zapadł w pamięć, że na swojej debiutanckiej płycie sięgnęła po niego olsztyńska grupa Kangaroz.

Quo Vadis „Ta ostatnia niedziela”

Wszystkie nasze babcie z pewnością kojarzą to słynne tango samobójców autorstwa Jerzego Petersburskiego i Zenona Friedwalda z wykonania Mieczysława Fogga. Utwór doczekał się wielu interpretacji, w większości dość konserwatywnych, m.in. autorstwa Piotra Fronczewskiego czy Jerzego Połomskiego. Szczecińska grupa Quo Vadis wydała w 1999 roku nieco inną wersję tego kawałka...

Los Pierdols „Mamona”

Enigmatyczny zespół Los Pierdols słynie z nietypowych rozwiązań i intrygujących pomysłów - jak choćby inspirowany „Weselem” utwór „Taniec chochoła” przygotowany na składankę „Wyspiański Wyzwala”. Inny popis swojej szalonej inwencji twórczej muzycy pokazali w wykonywanym na żywo coverze jednego z ostatnich przebojów Republiki.

Hetman „Hej sokoły”

Spopularyzowany w trakcie wojny polsko-bolszewickiej utwór autorstwa polsko-ukraińskiego poety i kompozytora Tomasza Padury to od wielu lat biesiadna klasyka. Jeśli oryginalna wersja przyprawia Was już o zgrzyt zębów, być może bardziej przypadnie Wam do gustu w interpretacji Jarosława „Hetmana” Hertmanowskiego i jego zespołu.

AmetriA „Czterej pancerni”

Popularna rapcore'owa grupa zasłynęła przede wszystkim swoim metalowym coverem „Bailando” Loony (w jej wersji: „Hiszpański hicior”). Kawałek ten znalazł się na płycie „Piątek3nastego”, jednak już na debiutanckim „Tattoo” mogliśmy znaleźć przeróbkę motywu z ulubionego serialu naszych babć...

Jakub Gańko
Tagi: Duperele