10 rockowych i metalowych coverów Davida Bowiego

Aleksandra Degórska
12.01.2016 17:52
10 rockowych i metalowych coverów Davida Bowiego Fot. kadr z wideo

To już 2 lata odkąd świat opłakuje śmierć wielkiego artysty, który znacznie wpłynął na losy muzyki. Posłuchajcie wersji jego znanych przebojów w ostrzejszej interpretacji.

10 stycznia 2016 roku wokalista zmarł w wieku 69 lat, tuż po swoich urodzinach, w które wydał album „Blackstar”. Nie sposób wyliczyć wszystkich zasług twórcy. Jego liczne wcielenia zmieniły historię muzyki i wielu znanych artystów przyznało się, że to właśnie Bowie wpłynął na ich karierę.

Potwierdzeniem tego są chociażby liczne covery. Tacy artyści, jak Nirvana, Behemoth, Foo Fighters czy Alice in Chains wzięli na warsztat znane przeboje Bowiego i zinterpretowali na swój sposób. Posłuchajcie 10 wersji znanych utworów człowieka o wielu twarzach. 

1. Marilyn Manson - „Golden Years”

Po śmierci Davida Bowiego artysta przyznał, że stanowił on dla niego wielkie źródło inspiracji. Manson stworzył cover utworu „Golden Years”, który pochodzi z krążka „Station to Station”. Muzyk  nie zmienił znacznie aranżacji tego numeru, jednak nadał mu charakterystyczny dla jego twórczości mroczny charakter.

Kawałek ukazał się na soundtracku do filmu „Trup w akademiku”. Poniższy kontrowersyjny klip przedstawia ślicznotkę Alicję w Krainie Czarów, która niekoniecznie jest grzeczna.

2. Nirvana - „The Man Who Sold the World”

Ta interpretacja stała się popularniejsza nawet od oryginału. Cover przypadł do gustu samemu Bowiemu, choć trochę irytował go fakt, że młodsze pokolenie sądziło, że pierwotna wersja należy właśnie do Nirvany.

„The Man Who Sold the World” zajmował 45. miejsce na osobistej liście Kurta Cobaina obejmującej 50 ulubionych kawałków. Nirvana zaprezentowała swoją interpretację tego numeru podczas występu MTV Unplugged, z którego pochodzi krążek „MTV Unplugged in New York”. 

3. Atrocity - „Let's Dance”

Album „Let's Dance” był komercyjnym sukcesem Bowiego, jednak niektórzy zarzucili mu, że po prostu się sprzedał. Tytułowy kawałek to chyba najczęściej grany jego numer w radiu. Ciekawe co przeciwnicy tanecznego hitu powiedzieliby na cover Atrocity, który stworzył naprawdę ciężką wersję tej kompozycji. W pewnym momencie słychać nawet marsz wojska i nie jest to już przebój nadający się na na parkiet.

4. Behemoth - „Hallo Spaceboy”

Numer pochodzi z krążka Bowiego zatytułowanego „Outside” z 1995 roku. Ten album miał być początkiem jego ambitnego cyklu o tym samym tytule, który jednak nie doszedł do skutku. Behemoth postanowił wziąć na warsztat  „Hallo Spaceboy” pochodzący z tego krążka. Bardzo tajemniczy utwór, w którym na plan pierwszy wysuwa się mocna perkusja nabrał dzięki polskiej kapeli metalowego pazura. Diabelski wokal i agresywne gitary zrobiły swoje.

5. The Smashing Pumpkins - „Space Oddity”

Kawałek o Majorze Tomie pochodzi z drugiego krążka artysty zatytułowanego po prostu „David Bowie” i doczekał się niezliczonej liczby coverów. Również Billy Corgan wraz ze swoją kapelą wziął na warsztat ten przebój i zagrał swoją wersję na dachu budynku w czasie Guitar Center Sessions w Austin w Teksasie. Zespół wydobyła z oryginału niesamowitą głębię, a za sprawą brudnych gitar dodał ciężkości temu kawałkowi.

6. Apocalyptica & Till Lindemann - Heroes

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji w dorobku Davida Bowiego doczekała się różnych interpretacji w wykonaniu m.in. Railway, Kasabian czy Petera Gabriela. „Heroes” po niemiecku? Taką wersję zaproponował jeszcze sam Bowie. Również wokalista zespołu Rammstein wraz z Apocalyptiką postanowili na swój sposób zinterpretować ten numer. Ich wersja jest zdecydowanie mocniejsza od oryginału, a smyczki dodały smaczku tej kompozycji.

7. Alice in Chains - Suffragette City

Numer ukazał się na 5. krążku „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” i Bowie tworząc tekst inspirował się „Mechaniczną pomarańczą”Alice in Chains postanowił stworzyć swoją własną wersję, która jest po prostu cięższa i zawadiacka.

8. Foo Fighters - Under Pressure

Amerykański zespół już niejednokrotnie wykonywał przebój, który był owocem współpracy Queen z Davidem Bowiem. Mowa oczywiście o  „Under Pressure”, który ukazał się w 1981 roku. Foo Fighters miał nawet przyjemność zagrać ten numer z muzykami Queen oraz Led Zeppelin na jednej scenie w 2015 roku. Kawałek niestety nie wybrzmiał podczas krakowskiego koncertu zespołu, a szkoda, bowiem widać, że wykonywanie go sprawia im wielką frajdę.

9. Iggy Pop & Lenny Kravitz - Rebel Rebel

Również dziadek punk rocka postanowił wykonać cover swojego najlepszego kumpla. Ich współpraca owocowała m.in. albumem Popa zatytułowanym The Idiot” czy kawałkiem „China Girl”.  Iggy wraz z Lennym wykonali natomiast utwór Rebel Rebelz krążka Diamond Dogsw 1998 roku. Ten cover nie różni się mocno od oryginału, ale panowie włożyli kawał serca w ten występ.

10. Infectious Grooves - Fame

Za ten numer z krążka Young Americans odpowiedzialni są Bowie, Carlos Alomar oraz John Lennon. Amerykańska kapela wykonała swoją wersję, która znalazła się na albumie Sarsippius' Ark w 1993 roku. Utwór nadal funkowo buja, jednak taka wersja spodoba się fanom mocniejszego gitarowego grania.

Znacie jeszcze inne rockowe i metalowe covery Davida Bowiego?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.