10 rockowych i metalowych coverów z filmów o Bondzie

Aleksandra Degórska
06.11.2015 13:20
10 rockowych i metalowych coverów z filmów o Bondzie Fot. kadr z wideo

Wszyscy fani kina mówią o „Spectre” - najnowszym obrazie z przygodami słynnego agenta. A gdyby tak przerobić utwory z filmów o 007 na ostrzejsze brzmienia? Posłuchajcie, jaka muzyka towarzyszyłaby Bondowi, gdyby był fanem gitarowego grania.

Los świata wisi na włosku, jedyna nadzieja w agencie brytyjskiego wywiadu. Utwory z filmów o Bondzie żyją swoim własnym życiem. Doczekały się już przeróżnych wersji, a gdy pojawia się kolejny obraz o 007, wszyscy zaczynają wspominać wcześniejsze filmy oraz kompozycje je promujące. Które są najlepsze? Fanom ostrzejszego brzmienia na pewno przypadną do gustu rockowe oraz metalowe wersje znanych utworów z równie znanych filmów.

1. Sylvain Cloux - James Bond Theme

Kompozytor John Barry słynie głównie z utworów, które stworzył do obrazów o słynnym agencie. Choć Oscary dostał za zupełnie inne kompozycje, to właśnie jego piosenki do Bonda nadal są jego najpopularniejszymi dziełami. Czy mógł on kiedykolwiek przypuszczać, że doczeka się rockowych oraz metalowych wersji swoich kompozycji? Zapewne nad tym się nawet nie zastanawiał.

Tymczasem fani ostrych brzmień proponują swoje interpretacje znanych kawałków, tym samym sprawiając, że muzyka z Bonda się nie starzeje, a nawet przybiera zupełnie inne oblicze. W 1962 roku John Barry stworzył główny motyw muzyczny, który pojawiał się również w późniejszych wersjach filmów o 007. Metal i elegancki Bond? To połączenie wyjątkowo dobrze ze sobą pasuje.

2.  Guns N' Roses - „Live and Let Die”

Utwór stworzony przez Paula McCartneya i zespół Wings promował film „Żyj i pozwól umrzeć”, gdzie po raz pierwszy jako Bond zagrał Roger Moore. Przy nagraniach zaangażowano producenta George'a Martina. Kompozycja umiejętnie miesza rock z reggae, nie zabrakło również i orkiestry. W konsekwencji kawałek stał się jednym z najpopularniejszych solowych dokonać byłego Beatelsa. W latach 90. utwór na nowo zawitał na listach przebojów za sprawą coveru Guns N' Roses. Dzięki kapeli kawałek stał się bardziej agresywny i zdobył popularność wśród fanów ostrzejszego grania.

3. Rob Lundgren  & Martin Szorad - „Writing's On The Wall”

Sam Smith zdobywa szczyty list przebojów z kompozycją, która została stworzona na potrzeby najnowszego filmu o Bondzie, „Spectre”. Utwór jednak doczekał się już coveru w wersji metalowej i taka aranżacja „z przytupem” na pewno Was obudzi po przesłuchaniu sennej wersji Smitha. 

4. Within Temptation - „Skyfall”

Utwór Adele został nagrodzony i Oskarem i nagrodą Grammy. Imię artystki nie schodziło długo z pierwszych stron gazet, a sama kompozycja doczekała się mnóstwa kopii. Czy lepszych? Wśród wielu wszelakich wersji wyróżnia się interpretacja Within Temptation - równie kobieca, ale jakże bardziej dynamiczna i drapieżna.

5. Diablo - „A View To A Kill”

Pamiętacie wymalowanych i kolorowo ubranych panów, którzy w latach 80. zdominowali swoimi teledyskami MTV? Mowa o Duran Duran, który stworzył utwór do filmu „Zabójczy widok”. Jedna z najpopularniejszych kompozycji do Bonda wpadła w ucho twórcom nieco odmiennych brzmień, którzy postanowili stworzyć metalową wersję tego kawałka. Funkowa linia basu została zastąpiona ostrą gitarą, a głos Pana z zespołu Diablo brzmi w porównaniu do Simona Le Bona bardzo szatańsko. Kontrast pomiędzy oryginałem, a kopią jest powalający.

6. Radiohead - „Nobody Does It Better”

Jeszcze niedawno chodziły plotki, że to właśnie ten zespół skomponuje utwór do filmu „Spectre”. Tak się nie stało, jednak fani 007 mogli posłuchać innego utworu z filmu o agencie w wykonaniu Radiohead - „Nobody Does It Better” Carly Simon z obrazu „Szpieg, który mnie kochał” z 1977 roku z Rogerem Moorem w roli głównej. Delikatna kompozycja w wersji brytyjskiej kapeli nadal brzmi płaczliwie, ale w końcu Ci panowie tak mają.

7. Ten Masked Men - „Goldeneye”

Era Pierce'a Brosnana jako Bonda zaczęła się od filmu „GoldenEye” w 1995 roku. Z tego obrazu pochodzi utwór o tym samym tytule, który wykonywała Tina Turner. Natomiast Ten Masked Men postanowił zaprezentować męską interpretację tego utworu. Wokalista zdziera sobie głos nie za bardzo trzymając się oryginalnej linii melodycznej. Gdyby nie nazwa utworu Tina chyba nie poznałaby swojej piosenki.

8.  Coldplay - „You Only Live Twice”

Sean Connery w „Żyje się tylko dwa razy” musiał rozwiązać zagadkę zaginięcia kapsuł kosmicznych. Wszystko przy akompaniamencie utworu wyśpiewanego przez córkę Franka Sinatry, Nancy. Bardzo kokietliwy tytułowy utwór został skomponowany oczywiście przez John'ego Barry'ego. Za cover tego utworu wziął się Coldplay przetwarzając go w swoim stylu na rozmarzony, nieco pościelowy kawałek.

9. Confession by Silence - „Goldfinger”

Seksowna Shirley Bassey zaśpiewała utwór do Bonda z 1964 roku. Jedna z najbardziej charakterystycznych kompozycji z filmów o agencie 007 również stała się inspiracją dla wielu twórców. Niemiecka kapela Confession by Silence postanowiła nagrać swoją instrumentalną wersję tej kompozycji. Kawałek nadal jest równie tajemniczy, co oryginał, przy czym stał się o wiele bardziej drapieżny.

10. Hornanvasara - „On Her Majesty's Secret Service”

„W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” z 1969 roku był drugim filmem o Bondzie, gdzie pojawił się instrumentalny główny temat. Za wykonanie oryginału odpowiedzialna jest zaś John Barry Orchestra, za skomponowanie - oczywiście John Barry. Utwór jest na tyle uniwersalny, że w wersji metalowej również nadawałby się jako ścieżka dźwiękowa nowych filmów o 007.

A Wy wybieracie się na film „Spectre”?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.