24.11.2018 13:44

10 rockowych i metalowych gitarzystek, których nazwiska warto znać

Te kobiety udowodniły, że wymiatają na gitarze nie gorzej niż faceci! Poznajcie 10 nazwisk, które wywarły znaczny wpływ na historię rocka i metalu.

10 rockowych i metalowych gitarzystek, których nazwiska warto znać
foto: Paul A. Hebert/Invision/AP/East News; LFI/Avalon/REPORTER; Splash News/EAST NEWS

Kobiety w rockowym świecie? Częściej spotkamy gitarzystę, niż kobietę z gitarą. Dziewczyny chętniej chwytają za mikrofon, szczególnie w świecie muzyki pop, co oczywiście nie oznacza, że kobiet w rocku nie ma w ogóle.

Chociaż jest ich zdecydowanie mniej, to swoją grą pokazują, że potrafią z gitary wydobyć niesamowite dźwięki. Panie, o których za moment przeczytacie, często decydowały się na babskie zespoły, dzięki którym pokazywały, że mężczyźni z branży powinni się ich bać.

Lita Ford, Orianthi czy Jennifer Batten wychodząc na scenę skradały panom widowisko i grały w taki sposób, że oczy publiczności skupiały się tylko na nich. Sprawdźcie 10 nazwisk wybitnych gitarzystek, które warto znać. 

1. Nita Strauss

Babski cover band Iron Maidens powstał w 2001 roku i wydał już dwa krążki. W kapeli udzielała się Nita Strauss, która w 2014 roku dołączyła do zespołu Alice Coopera. Gitarzystka postanowiła rozpocząć również solową karierę i na początku 2018 roku rozpoczęła akcję crowdfundingową, żeby zebrać fundusze na jej solowy album. Krążek "Controlled Chaos" ukazał się 16 listopada 2018. 

2. Lita Ford

The Runaways był zdecydowanie pierwszym babskim rockowym zespołem, który odniósł spory sukces. W zespole szalała Lita Ford, która dołączyła do kapeli w wieku 16 lat i wymiatała na gitarze tak, że słuchaczom opadały szczęki. W latach 80. i na początku 90. gitarzystka nagrywała z wieloma znanymi muzykami, chociażby z Ozzy Osbournem. Po 10-letniej przerwie od muzyki wróciła na scenę w 2008 roku.

3. Joan Jett

W zespole The Runaways zadebiutowała również 16-letnia Joan Jett, która po rozpadzie zespołu zdecydowała się na karierę solową tworząc zespół Joan Jett and the Blackhearts. Wokalistka i gitarzystka wylansowała takie hity, jak m.in. "Bad Reputation" czy "I love rock'n'roll", który był coverem The Arrows. Joan Jett udowodniła nawet, że świetnie sprawdza się również w roli frontmanki Nirvany.

4. Jennifer Batten 

Ta kobieta ma tak bogate CV, że niejeden artysta mógłby jej pozazdrościć. To właśnie ona została wybrana spośród 100 kandydatów na gitarzystę Michaela Jacksona i grała na 3 światowych trasach Króla Popu. Gitarzystka może pochwalić się również współpracą z Jeffem Beckiem.

5. Orianthi

Australijka zaczęła swoją karierę już w wieku 15 lat. W 2009 roku wystąpiła podczas uroczystości wręczenia nagród Grammy razem z Carrie Underwood i po tym Michael Jackson postanowił zabrać ją w trasę This Is It, w której grała aż do jego śmierci. Dziewczyna wówczas postanowiła chwycić za mikrofon i nagrać solowy album "Believe". W 2013 roku wydała krążek "Heaven in This Hell".

6. Nancy Wilson

Zespół Heart był przez niektórych określany jako "kobiecą wersję Led Zeppelin". Nancy wraz ze swoją siostrą Ann stworzyły takie hity, jak m.in. Sing Child", "Magic Man" czy "Crazy on You". Patrząc na koncertowe nagrania Heart człowiek zastanawia się, jak można tak grać na gitarze!

7. Jen Majura

Niemiecka artystka udzielała się w kapeli Equilibrium, jak również w babskim cover bandzie AC/DC o ciekawej nazwie Black Thunder Ladies. Szerszej publiczności jest znana ze swojej działalności w Evanescence od 2015 roku. Gitarzystka współpracuje z firmą Ibanez.

8. Jan Kuehnemund

Gitarzystka założyła w 1973 roku metalową babską kapelę Vixen i w latach 80. była uważana za jedną z najlepszych metalowych gitarzystek. Zespół Vixen to historia ciągłych rozłamów i powrotów. Niestety Jan Kuehnemund nie ma już wśród nas - gitarzystka zmarła w 2013 po 10-letniej walce z rakiem.

9. St. Vincent

Annie Clark nie lubi prostych rozwiązań - po wydaniu pierwszego albumu postanowiła swoje solówki grać najpierw na klawiszach, a gdy się ich już nauczyła, wtedy chwytała za gitarę. Dzięki temu stworzyła niepowtarzalny styl gry na gitarze, który trudno jednoznacznie sklasyfikować. St. Vincent zrobiła również wielką przysługę dla gitarzystek - stworzyła gitarę dla kobiet, dzięki czemu instrument idealnie dopasowuje się do damskiej sylwetki.

10. Allison Robertson

Gitarzystka udzielała się w rockowej babskiej kapeli The Donnas, która powstała w 1993 roku i mocno inspirowała się The Runaways, jak również Kiss czy The Ramones. Zespół od 2012 roku nie występuje, ale fani cicho liczą na to, że to się w końcu zmieni. 

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele