09.11.2015 17:04

10 rockowych i metalowych teledysków z samolotami

Wydawałoby się, że ujęcia samolotów to popularny motyw teledysków. W muzyce rockowej nie ma ich jednak wcale tak wiele. Zobaczcie 10 klipów, które dla Was wybraliśmy.

10 rockowych i metalowych teledysków z samolotami
foto: kadr z wideo

Samoloty to bardzo wdzięczny temat do wszelkich prezentacji wizualnych. Szerokie ujęcia czystego nieba, efektowne widoki, no i samo wrażenie podniebnej podróży... Jednak do motywów lotniczych można podchodzić w przeróżny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oprócz czystej uciechy dla oka uczynić z nich istotny element fabuły klipu czy podkreślić antywojenny przekaz.

Staraliśmy się dobrać jak najbardziej zróżnicowane wykorzystanie samolotów w teledyskach rockowych i metalowych. Zobaczcie sami!

1. Foo Fighters - Learn To Fly

Ten teledysk to może być pierwsza myśl u fanów rocka, szczególnie tych wychowanych na MTV lat dziewięćdziesiątych. To prawdziwa klasyka tamtych czasów, w którą zaangażowani byli komicy z Tenacious D: Jack Black i Kyle Gass. Pierwsze skrzypce gra tu jednak zdecydowanie Dave Grohl wcielający się w kilka ról jednocześnie. Cały teledysk jest wyraźnym nawiązaniem do komedii „Czy leci z nami pilot?” z Lesliem Nielsenem. W 2000 roku klip otrzymał Nagrodę Grammy dla Najlepszego krótkometrażowego teledysku muzycznego.

2. Metallica - I Disappear

W 2000 roku fani Metalliki rwali już włosy z głowy w oczekiwaniu na nowy materiał: zespół bez końca wodził ich za nos takimi wydawnictwami jak „Garage Inc.” czy „S&M”. Na szczęście wraz z filmem „Mission: Impossible II” wreszcie dostaliśmy świeży utwór, skomponowany specjalnie na jego potrzeby. Singlowi towarzyszył spektakularny teledysk, w którym muzycy zespołu Metallica po kolei mierzyli się z przygodami rodem z kinowego przeboju z Tomem Cruise'em. Dla przykładu Kirk Hammett musiał uciekać przez pustynię przed staromodnym dwupłatowcem, co stanowiło wyraźną aluzję do filmu „Północ, północny zachód” Alfreda Hitchcocka.

3. U2 - Beautiful Day

Akcja teledysku do przewodniego singla z płyty „All That You Can't Leave Behind” U2 rozgrywa się na lotnisku Charles'a de Gaulle'a w Paryżu. To bardzo trafnie dobrana sceneria, zważywszy na pozytywny przekaz utworu. Oprócz Bono i spółki na lotnisku widzimy przypadkowych ludzi przy pożegnaniach i powitaniach. Najbardziej efektowny jest finał, w którym wielkie odrzutowce przelatują dosłownie nad głowami członków zespołu. Efekt uzyskano oczywiście komputerowo... Ale dalej robi wrażenie!

4. Filter - „Take a Picture”

Teledysk do największego przeboju grupy ex-gitarzysty Nine Inch Nails to wizualna perełka w onirycznym klimacie i niezły dokument swoich czasów. Obserwujemy w nim Richarda Patricka pływającego pod wodą pośród ryb, bajkowy rejs reszty muzyków w towarzystwie atrakcyjnej blondynki oraz coraz bardziej zalewany przez wodę dom. Gdzie tu miejsce dla samolotu? Jest cały czas w tle! Płonący wrak odrzutowca nadaje klimatu całemu klipowi i współgra z tekstem utworu. Jeśli wierzyć słowom wokalisty, został on zainspirowany lotem, podczas którego muzyk wypił za dużo alkoholu i rozebrał się do naga.

5. Blur - „Out of Time”

Z nieco innym lotem mamy do czynienia w teledysku, który promował płytę „Think Tank” Blur. Był to pierwszy klip w historii zespołu, w którym nie dane nam było zobaczyć jego muzyków. Zamiast tego zmontowano go z materiałów dokumentalnych stacji BBC, układających się w historię tęskniącej za rodziną dziewczyny służącej na USS Abraham Lincoln. Bohaterka to wówczas 24-letnia Jill Ameperosa, która była autentycznym technikiem na amerykańskim lotniskowcu.

6. Iron Maiden - „Aces High”

Samoloty przywoływał też w wojennym kontekście zespół Iron Maiden. W przypadku utworu „Aces High” było to praktycznie nieuniknione - w końcu opowiada on o pilotach brytyjskich sił lotniczych walczących z wehrmachtowskim Luftwaffe w trakcie Bitwy o Anglię w 1940 roku. Teledysk rozpoczyna cytat z przemówienia Winstona Churchilla, następnie oglądamy zaś czarno-białe materiały archiwalne przeplatane scenami z Żelazną Dziewicą na scenie.

7. Coldplay - „Paradise”

Drugi singiel z płyty „Mylo Xyloto” zespołu Coldplay doczekał się teledysku utrzymanego w konwencji bliskiej dokumentowi przyrodniczemu. Pomijając fakt, że w dokumentach przyrodniczych nie oglądamy Chrisa Martina... przebranego za słonia. Wokalista wsiada w trakcie swojej wędrówki do londyńskiego metra, które zabiera go na lotnisko Heathrow - i tu właśnie mamy do czynienia ze sceną lotniczą w blasku zachodzącego słońca. W ten sposób może kontynuować spacer przez Johannesburg czy Kapsztad... Ale to już zobaczcie sami.

8. Bryan Ferry - „Slave to Love”

Klip do prawdopodobnie największego przeboju ex-wokalisty Roxy Music można by nazwać teledyskową zapowiedzią „Top Gun” z Bryanem Ferrym zamiast Toma Cruise'a. To esencja lat osiemdziesiątych - zarówno brzmieniowo, jak i wizualnie. Ucieczka głównego bohatera przed żądnymi sensacji paparazzi przeplatana jest zmysłowymi scenami z udziałem Laurence Treil. Francuska modelka pojawiła się też w kolejnym singlu Ferry'ego, „Don't Stop the Dance”.

9. Aerosmith - „Amazing”

Klip zrealizowany do podniosłej ballady zespołu Stevena Tylera to szczególnie interesujący przypadek. Nie tylko dlatego, że znów pojawia się w nim Alicia Silverstone (pierwszy raz mogliśmy ją oglądać w teledysku do „Cryin'”), lecz także ze względu na ukazanie w nim nowoczesnych (wówczas) technologii. Dziś wirtualna rzeczywistość w takim wydaniu - z ogromnym hełmem na głowie i kiczowatą rękawiczką - może budzić co najwyżej uśmiech politowania. Na szczęście sceny jazdy na motorze w blasku zachodzącego słońca i ucieczki dwupłatowcem pozostają ponadczasowe.

10. Edguy - „Lavatory Love Machine”

Niemiecki zespół powermetalowy podszedł do tematu samolotów w dość oryginalny sposób. Utwór „Lavatory Love Machine” to bowiem nic innego jak rozważania nad ostatnią rzeczą, jaką zrobiłby wokalista w obliczu katastrofy lotniczej. Tobias Sammet nie ma wątpliwości, jak spędziłby swoje ostatnie chwile. Nie zdradzajmy zbyt wiele, ale byłaby w to zaangażowana również stewardessa. Niestety, umiejscowiony na pokładzie samolotu teledysk był w tej materii bardzo oszczędny...

A na zakończenie małe życzenie na przyszłość. Czy nie uważacie, że aż się prosi o to, aby Iron Maiden nagrali teledysk na pokładzie Ed Force One z Bruce'em Dickinsonem za sterami?

Znacie jeszcze jakieś inne klipy z samolotami?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele