10 rockowych i metalowych utworów w wersji reggae

Aleksandra Degórska
16.10.2015 19:48
10 rockowych i metalowych utworów w wersji reggae Fot. AFP / East News

Myśleliście, że rock i metal nie mają nic wspólnego z reggae? Jak się jednak okazuje, można to wszystko ładnie połączyć i stworzyć wybuchową muzyczną miksturę. Posłuchajcie znanych gitarowych kawałków w niekonwencjonalnych wersjach. Ostrzegamy, że nogi zaczynają same chodzić!

Przepis na taką mieszankę jest prosty - do wokalu i riffu gitarowego z rockowego albo metalowego utworu dodaj charakterystyczny rytm reggae. Wydawałoby się, że taki eksperyment z góry skazany jest na niepowodzenie. Nic bardziej mylnego! Bob Marley byłby na pewno dumny z takich utworów!

1. Megadeth - „Symphony of Destruction”

Gaśnie światło na scenie, zaczyna się kolejny kawałek, wchodzi charakterystyczny motyw gitary, ale coś tu nie pasuje. Zamiast dynamicznej perkusji, mamy... reggae. Kapela daje czadu na scenie, ludzie pod sceną wariują, zaś kojące jamajskie rytmy dalej płynął z głośników. Taniec pogo jak najbardziej się sprawdzi.

2. Slipknot - „Wait and Bleed”

Choć wokalista śpiewa o złości, krwawieniu i o wszelkich innych okropnościach, to jak tutaj się denerwować przy dobrze bujających rytmach reggae? Panowie rodem z horroru wychodzą z siebie, aż miło. Takiej „ekspresyjnej” wersji reggae jeszcze nie widzieliście!

3. Nirvana - „Smells Like Teen Spirit” 

O Kurcie Cobainie ciągle jest głośno. Nirvana nadal inspiruje, a jego przebój „Smells Like Teen Spirit” doczekał się już tylu różnych wersji, że nie warto nawet liczyć. Ciekawe, czy taka jamajska odsłona utworu przypadłaby do gustu muzykom.

4. Motörhead - „Ace Of Spades”

To nic, że rytmy ska nie są tak energetyczne, jak wokal starego, dobrego Lemmy'ego. Nóżka chodzi u samego wokalisty, w końcu, kto by się oparł takim pociesznym rytmom. Osobom, którym niekoniecznie dobrze idą pląsy na parkiecie polecamy whisky Motorhead - odlot gwarantowany!

5. Kiss - „Detroit Rock City”

Ogień, oślepiające lampy na scenie, cekinowe wdzianka, buciki na koturnie, legendarny, ponoć najdłuższy język na świecie...i reggae? Publika dosłownie szaleje, Gene Simmons seksownie kręci bioderkami. Można? Iskry lecą, aż miło!

6. Metallica - „No Leaf Clover” 

Kapela lubi zaskakiwać. Tym razem chyba sami panowie nie spodziewali się takiej odsłony swojej twórczości. Metallica zabiera się za nowy album, ciekawe czy muzycy odważyliby się na takie muzyczne eksperymenty. Ska i Metallica? Przekonajcie się, że to nie jest takie złe połączenie!

7. Black Sabbath - „Children Of The Grave” 

Ostatnio sam SpongeBob zaśpiewał głosem Ozzy'ego. Teraz mamy pana Nietoperza wykonującego reggae. Jak się okazuje bogowie mocnych brzmień również w takich klimatach się odnajdują. W końcu mistrz poradzi sobie w każdej, nawet najbardziej niekonwencjonalnej sytuacji!

8. Disturbed - „Down With The Sickness”

Tak „pociesznego” Disturbed jeszcze nie słyszeliście. David Draiman w kubraczku trochę przypominającym te z więzienia jak gdyby nigdy nic wyśpiewuje słowa piosenki do skocznej aranżacji. Co na to fani?

9. Queen -„Bohemian Rhapsody”

Legendarny utwór doczekał się już przeróżnych coverów. Można zagrać go na organach albo w samochodzie łapiąc się za piersi. Muppety czy Kanye West też dorzucili swoje dwa grosze, choć raper dostał niezłe baty za ułomną wersję. Coś ominęliśmy? Mamy jeszcze „Bohemian Rhapsody” w rytmie reggae! Muzycy Queen w glamrockowych ciuszkach skaczą na scenie w kłębach dymu ekspresywnie wykonując ten rock-operowy utwór w niecodziennej aranżacji.

10. Limp Bizkit - „Nookie” 

Rap, metal, reggae - to wszystko mamy w tym kawałku. Fred Durst buja się w rytm muzyki, basista przeżywa ekstazę na scenie, wszystko z powodu...reggae?

Jak widać, muzyka nie zna granic. Można grać w dziwnych miejscach, tworzyć jeszcze bardziej dziwne covery - nie ma nic niemożliwego! Ludzie to naprawdę twórcze bestie. 

Co sądzicie o rockowych i metalowych kawałkach w wydaniu reggae?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.