10.06.2016 13:49

Rockowe piosenki dla dzieci

Szukacie dziecięcych piosenek, które pozostałyby w zgodzie z Waszym etosem rockmana? Mamy coś specjalnie dla Was!

Rockowe piosenki dla dzieci
foto: East News

Piosenki dla najmłodszych z mocnym brzmieniem

Jak wychować swoje dziecko na rockmana? Nie jest to wcale takie proste zadanie. Z pewnością wiele będzie zależało od rodziców, po których najlepiej, żeby już odziedziczyło uwielbienie dla rocka. Wszelkie braki można jednak nadrabiać już od najmłodszych lat, puszczając mu bezpieczne rockowe piosenki dla dzieci. Najlepiej stosować je naprzemiennie z klasykami tego gatunku.

Specjalnie z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy zestawienie 10 utworów muzycznych, które mogą przekonywać Wasze dzieci do rockowych brzmień już od najmłodszych lat.

1. Fasolki - „Wiosenny Rock”

Fasolki to warszawska grupa dzieci, która powstała jeszcze w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych i z miejsca podbiła programy telewizyjne dla najmłodszych emitowane przez Telewizję Polską. W zespole zaczynali m.in. Joanna Jabłczyńska i Izabella Miko. Fasolkowe przeboje były wielokrotnie wznawiane na rozmaitych składankach. Poniżej prezentujemy rock w wydaniu wiosennym.

2. Karen O & The Kids - „All Is Love”

W 2009 roku Karen O - znana dotąd przede wszystkim jako wokalistka Yeah Yeah Yeahs - skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu familijnego „Gdzie mieszkają dzikie stwory” Spike'a Jonze'a. Płytę doceniły zarówno dzieci, którym doskonale pasowała do baśniowej animacji, jak i dorośli, którzy potrafili dostrzec inspiracje psychodelicznym folkiem rodem z lat 60.

3. R.E.M. - „Furry Happy Monsters”

Jeśli piosenki dla dzieci, to jednymi z niekwestionowanych mistrzów są Muppety z „Ulicy sezamkowej”. Ich repertuar zmieniał się na przestrzeni lat tak, aby jak najlepiej trafić do współczesnego, najmłodszego odbiorcy. Na początku lat 90. jednym z ich najwyrazistszych gości był zespół R.E.M., który w jednym odcinku zaprezentował specjalnie przerobioną na dziecięce potrzeby wersję swojego przeboju „Shiny Happy People”.

4. Urszula - „Konik na biegunach”

Słynna, nostalgiczna piosenka nie tylko dla dzieci narodziła się w latach sześćdziesiątych za sprawą Kabaretu Studentów Akademii Medycznej „Cyrulik” w Krakowie. Sukces osiągnęła jednak dopiero w wykonaniu Michała Hochmana i to właśnie dzięki niemu trafiła do Urszuli. Wokalistka przerobiła ją na znacznie ostrzejszą modłę i uczyniła ją żelaznym punktem swojego repertuaru.

5. Kelly Osbourne - „Papa Don't Preach”

Chcecie wychować swoje dziecko na prawdziwego rockowego diabełka? Najlepiej wzorować się na córce samego Księcia Ciemności. Kelly Osbourne w 2002 roku wdarła się na listy przebojów debiutanckim krążkiem „Shut Up”. Trafił na niego m.in. celnie dobrany do sytuacji rockowy cover „Papa Don't Preach” Madonny. „Tato, nie zrzędź” to problem, który docenią nieco starsze dzieci, ale warto mieć ten kawałek pod ręką.

6. Arka Noego - „Niezwyciężony”

Na polskim rynku rockowych piosenek dla dzieci nie mogło zabraknąć oczywiście zespołu założonego przez samego Litzę - muzyka kojarzonego przez dorosłych z Luxtorpedy i Acid Drinkers. W 2011 roku Arka Noego wydała składankę dziecięcych coverów ważnych utworów polskiego rocka. Znalazł się pośród nich m.in. słynny „Niezwyciężony” Armii z płyty „Legenda”.

7. Avril Lavigne - „Spongebob Squarepants Theme”

Co dzieci lubią najbardziej? Oczywiście kreskówki! SpongeBob Kanciastoporty to jedna z najpopularniejszych postaci stacji Nickelodeon. Doczekał się niezliczonych gadżetów i zabawek, a nawet dwóch pełnometrażowych filmów kinowych. To też kolejna droga, by zachęcić dzieciaki do rocka - kawałek o nim wykrzyczała sama Avril Lavigne.

8. Rockafanki - „Rockafanki”

Rockafanki to rodzinny projekt, który powstał nie tylko z myślą o najmłodszych, ale właśnie o familijnym słuchaniu. Choć teksty mówią o rockowych lalkach i zapomnianych zabawkach, mocniejsze brzmienie i nawiązujące do klasyki solówki gitarowe docenią również starsi. Do płyty dołączono nawet grę planszową do wspólnej zabawy.

9. They Might Be Giants - „Meet the Elements”

Alternatywny zespół z Nowego Jorku ma w swoim dorobku aż cztery płyty, w których odszedł od typowej dla siebie depresyjnej tematyki i poświęcił je edukacyjnym tematom dla najmłodszych. Obok podstaw alfabetu i abecadła w humorystyczny sposób przedstawiał dzieciom również podstawy chemii czy fizyki. A wszystko to w wysmakowanej, rockowej formule.

10. Voo Voo - „Indianie Na Tapczanie”

W 1988 roku Wojciech Waglewski zdecydował się na odważny eksperyment w postaci płyty, na której do zupełnie poważnej współpracy zaprosił dzieci. Choć album „Małe Wu Wu” zawierał wiele nowatorskich elementów jak na tamte czasy - skrecze czy partie rapowane - to przede wszystkim wyjątkowa kolekcja skierowanych do dzieci piosenek w rockowym wydaniu.

A jakie są Wasze ulubione rockowe piosenki dla dzieci? No i dajcie koniecznie znać jak zareagowali Wasi najmłodsi na nasze propozycje muzyczne.

Magda Słomka
Tagi: Duperele