06.05.2016 16:03

10 rodzajów black metalu

Wydawało Wam się, że black metal jest jednostajny i prosty do rozpoznania? Sprawdźcie, jak brzmią rozmaite podgatunki tej szatańskiej muzyki i czym się różnią.

10 rodzajów black metalu
foto: kadr z wideo

Serial „Miasteczko Twin Peaks” nauczył nas, że sowy nie są tym, czym się wydają. W dzisiejszych czasach również muzyka, której słuchamy, może się okazać czymś zupełnie innym niż początkowo zakładaliśmy. Gatunki się mieszają i zapożyczają z siebie coraz więcej, tworząc zupełnie innowacyjne hybrydy, o których wcześniej nie było mowy. Warto mieć rozeznanie w poszczególnych podgatunkach, aby nie okazało się nagle, że np. słuchamy black metalu.

W końcu to wyjątkowo niebezpieczny gatunek muzyki - udowodniły to choćby liczne zbrodnie popełniane przez blackmetalowców, przekonywali nas też Ślązacy z okolic Kopalnioka. Również massmedia regularnie przekonują, że black metal to dzieło szatana i motywacja do grzechu w czystej postaci - warto więc byłoby chyba uważać na takie dźwięki w naszym najbliższym otoczeniu.

Jak rozpoznać niebezpieczeństwo, które potrafi się podszyć pod tyle innych gatunków? Z pomocą przyszedł muzyk formacji Zimorog, który przygotował specjalne wideo instruktażowe. Dzięki niemu nauczycie się, czym różni się industrial black metal od black metalu symfonicznego, melodyjny black metal od atmosferycznego black metalu, a folk black metal od blackened deathu. Wszystko zostało przedstawione w malowniczych warunkach leśnej natury.

Co black metal ma wspólnego z lasem? Tego chyba nie trzeba tłumaczyć nawet najbardziej początkującym słuchaczom takiej muzyki. Wszyscy doskonale wiedzą, że każdy szanujący się twórca szatańskich dźwięków spędza każdą wolną chwilę w lesie, odprawiając pogańskie rytuały i szukając w nim diabła. Można w nim też nagrać całą płytę - tak jak zrobił swego czasu norweski zespół Ulver - a zaoszczędzone w ten sposób środki spożytkować na narkotyki i prost... proste rozwiązania codziennych problemów.

Skupcie się więc i nauczcie rozróżniać 10 rodzajów black metalu:

Pamiętajcie: od tej wiedzy któregoś dnia może zależeć Wasze dalsze życie. Jeśli wciąż nie doceniacie skali niebezpieczeństwa, przekonajcie się, co black metal zrobił z Marylą Rodowicz. Sprawdźcie też jak duet złowieszczych blackmetalowców napadł na czeską Pragę i przywiózł do niej prawdziwe zło.

Jakiego podgatunku black metalu boicie się najbardziej?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele