10 rodzajów solówek gitarowych

Jakub Gańko
10.11.2015 16:29
10 rodzajów solówek gitarowych Fot. kadr z wideo

Ilu gitarzystów, tyle sposobów na granie solówek gitarowych. ...a może właśnie wcale nie i tylko nawzajem od siebie zrzynają? Zobaczcie, jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje tego typu zagrywek.

Jeden z naszych ulubionych rockowych YouTuberów, Jared Dines, kolejny raz popisał się znajomością tematu. Psychozabawa, w której mogliśmy się przekonać o naszej prawdziwej naturze na podstawie sposobu gry na gitarze, okazała się niewystarczająca.

Poprzednia dziesiątka wcale nie wyczerpała problemu, dlatego też teraz możemy obejrzeć kolejne 10 szkół męczenia gryfu. Postrockowcy na pewno znają typ określany mianem „królem pogłosu”, w którym dźwięk zamulany jest dodatkowym echem. Remedium na takie smęcenie stanowi „mistrz zamiatania”, (nomen omen) zamiatający palcami po strunach.

Można też zastosować „skłon w stylu Becka”, który Dines zaprezentował z odpowiednim wczuciem. Styl „powietrznego gitarzysty” szczególnie polecamy osobom, które nie posiadają własnej gitary. Być może przy odpowiednim odwzorowaniu wszystkich ornamentów i palcówek uda im się wywołać iluzję, że mają w rękach prawdziwy instrument.

O wiele łatwiej jednak podpatrywać zagrywki innych gitarzystów i wybrać typ „naśladowcy”. Nie polecamy jednak kraść motywu ze „Sweet Child O' Mine” Guns N' Roses - ten utwór wciąż kojarzą prawie wszyscy. Jeśli brakuje nam pewności siebie, możemy próbować przedłużać każdy dźwięk do granic możliwości w myśl zasady „w razie wątpliwości, przedłużaj”. W przeciwnej sytuacji: „daj się ponieść rytmowi”!

Ciekawy efekt można osiągnąć stosując technikę „boga efektu Whammy”, który pozwala na płynne przestrajanie gitary nawet o dwie oktawy. To szczególnie przydatne, jeśli służymy jakimś ciemnym mocom. Stąd już całkiem niedaleko do „władcy skal”, typowego dla heavy i power metalu. Ostatecznie pozostaje nam piszczący „Pincher”, wyciskający z gitary ostatnie soki à la Zakk Wylde.

Jared jak zwykle dał świetny popis swoich umiejętności aktorskich i zaszalał z pomysłami. Jeśli nie widzieliście jego wcześniejszych nagrań, w których prezentuje m.in. klasyczne riffy w nieco innych wersjach czy grę na gitarze i perkusji po używkach - koniecznie nadróbcie!

Tymczasem pobawcie się z nami: z którymi znanymi gitarzystami kojarzycie powyższe style solówkowe?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.