10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Angusie Youngu

Magda Słomka
31.03.2015 18:01
10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Angusie Youngu Fot. acdc.com

31 marca 2015 roku, założyciel zespołu AC/DC, Angus Young, obchodzi 60. urodziny! Mamy dla Was zbiór ciekawostek dotyczących muzyka.

Sto lat! Sprawdźcie, czy wiecie naprawdę wszystko o swoim 60-letnim idolu. Czy czymś Was zaskoczymy?

1. Skąd wzięła się nazwa?

Zespół został założony w Australii w 1973 roku przez dwóch braci: Angusa i Malcolma Youngów. AC/DC oznacza alternating current/direct current, czyli zmiana prądu przemiennego na prąd stały. Bracia Young zauważyli ten napis na maszynie do szycia, którą do domu przyniosła ich siostra, Margaret. Plotki mówią o tym, że tak naprawdę był to odkurzacz. Młodzi muzycy stwierdzili, że ta nazwa będzie idealnie pasować do energii ich zespołu.

2. W Australii to nie AC/DC!

Nazwę kapeli wymawia się „ej si di si”. Jednak w Australii, gdzie założono grupę, na zespół mówi się „acca dacca”, a w wymowie brzmi to „aka daka”

acca

3. Angus - wieczny student?

Angus Young na koncertach jest zawsze ubrany w mundurek szkolny. Wzięło się to stąd, iż po powrocie ze szkoły nigdy nie przebierał się tylko od razu szedł na próbę. Istnieje też teoria, że jego styl przekształciła siostra, która namówiła go na noszenie swojego oryginalnego mundurka szkolnego z Asfield Boys High School w Sydney.

4. Jak oni się ubrali?

Na początku kariery muzycy mieli trochę inny styl koncertowy... AC/DC grywał w strojach Zorro, Spider-Mana i Super-Anga (parodia Supermana).

5. Romantyczne hobby

Angus interesuje się malarstwem. Ponoć najbardziej pociągają go pejzaże, jednak jest otwarty na każdą technikę...

Próbuję i będę próbował wszystkiego. Dostałem nawet pędzel malarski i poproszono mnie, abym zajął się malarstwem ściennym.

6. Na czym uczył się grać?

Pierwszym instrumentem Younga było banjo, następnie gitara akustyczna kupiona przez jego matkę z drugiej ręki, a na końcu elektryczna. Young kupił swojego pierwszego Gibsona SG w 1970 roku.

gibson

7. Nałogom – stop! (prawie wszystkim)

Muzyk jest przeciwnikiem narkotyków i alkoholu. Jego jedynym nałogiem są papierosy.

8. Jak wypada w rankingach?

W 2003 został umieszczony na 96., a w roku 2011 na 24. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W 2009 roku uplasował się na 6. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

9. Young ma swój własny kaczy taniec

Za Wikipedią:

Duck Walk (Kaczy Chód) jest to sposób poruszania się gitarzysty na scenie, pierwszy raz wykonany przez Chucka Berry'ego. Tę metodę poruszania się po Berrym przejął Angus Young – gitarzysta hardrockowego zespołu AC/DC oraz Rory Gallagher. Duck Walk polega na skakaniu na jednej nodze jednocześnie poruszając drugą w przód i w tył, co przypomina chód kaczki. Duck Walk w wykonaniu Angusa Younga jest o wiele bardziej agresywny, niż w wykonaniu Chucka Berry'ego.

O co chodzi?

10. Niski, ale fajny

Angus Young mierzy zaledwie 158 cm wzrostu. W 2005 roku gitarzysta AC/DC zwyciężył plebiscyt magazynu Maxim na „25 Najlepszych Konusów Wszech Czasów”. Muzyk wyprzedził w tym rankingu samego Napoleona!

Mamy jeszcze jedną informację. Nie chce nam się za bardzo wierzyć, że jeszcze o tym nie wiecie, ale zaryzykujemy... Już 25 lipca 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie AC/DC wystąpi w Polsce!

Wszystkiego najlepszego Panie Young!

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.