18.06.2015 14:44

10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Paulu McCartneyu

10 ciekawostek na 73. urodziny! Były członek The Beatles, Paul McCartney, ma naprawdę ciekawe życie. Wiecie o nim wszystko? Przekonajcie się!

10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Paulu McCartneyu
foto: Kubacheck, CC BY 2.0

Życiem Paula McCartneya spokojnie można by obdzielić kilka osób. Wielka miłość do pierwszej żony, która zmarła na raka, późniejsze nieudane małżeństwo, światowa sława, którą osiągnął dzięki grze w zespole The Beatles to tylko pierwiastek z tego, co przytrafiło się muzykowi. Z okazji 73. urodzin Paula McCartneya, które przypadają na 18 czerwca, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na jego temat. Gotowi?

1. Artysta wszech czasów?

Paul McCartney to artysta, który osiągnął największy komercyjny sukces w historii. Dzięki 60. złotym płytom i setkom milionów sprzedanych albumów, dokładnie 25 lat temu, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

EN_00946420_0375

2. Mówcie mi „Sir”

Artysta może się pochwalić tytułem szlacheckim. W 1965 roku, jako członek zespołu The Beatles został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego klasy MBE. Od tego czasu oficjalnie trzeba nazywać go Sir Paul McCartney. Ładnie. Sam order też niczego sobie ;)

foto: Bjørn Christian Tørrissen, CC BY-SA 3.0

3.Koncert za 1£

Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku Paul McCartney, podobnie jak Arctic Monkeys, Dizzee Rascal i Mike Oldfield, za swój występ dostał 1£. Wymagało tego brytyjskie prawo. Co ciekawe, w tamtych czasach nie można było kupić za tę kwotę nawet jednostrefowego biletu na londyńskie metro. Przypomnijcie sobie, jak były członek kultowego zespołu The Beatles zaprezentował się na scenie!

4. Paul McCartney? Przecież on nie żyje!

Został uśmiercony. I to parokrotnie. W światowych mediach, po raz pierwszy, taka informacja pojawiła się we wrześniu 1969 roku. Paul McCartney miał zginąć w wypadku samochodowym i... zostać zastąpiony przez kogoś zupełnie innego! Według doniesień muzyk miał zginąć w wypadku samochodowym 9 listopada 1966 roku po tym, jak po kłótni z pozostałymi członkami The Beatles opuścił studio. Jego samochód miał się zapalić, a sam artysta miał odnieść bardzo poważne obrażenia. Zwolennicy teorii spiskowej uważają, że zespół postanowił zastąpić McCartneya sobowtórem. Casting wygrał ponoć kanadyjski policjant, William Campbell, który upodobnił się do muzyka po redukującej minimalne różnice w wyglądzie operacji plastycznej.

Temat ucichł, aby wrócić niecały miesiąc później. Dokładnie 12 października 1969 roku o śmierci muzyka poinformowała jedna z rozgłośni radiowych. Wszystko przez telefon od słuchacza, który zasugerował DJ-owi prowadzącemu audycję The Beatle Plot odtworzenie piosenki „Revolution 9 od tyłu”. Ten zabieg spowodował, że w pewnym momencie dało się usłyszeć słowa „Turn me on, dead man” , czyli „Podkręć mnie, martwy człowieku". Plotki o tym, że od lat Paula McCartneya zastępuje sobowtór, można usłyszeć do dziś.

5. Mógł zostać aktorem serialowym...

Paul McCartney mógł pojawić się w słynnym serialu „Przyjaciele”. Muzyk nie skorzystał jednak z propozycji. Artysta miał zagrać w finale 4. sezonu. O udział Paula McCartneya w projekcie zabiegała dyrektorka castingu, Leslie Litt. W kogo miałby się wcielić Paul McCartney? W teścia Rossa! Ostatecznie zagrał go Tom Conti.

6. ... i teatralnym!

Franco Zeffirelli rozważał powierzenie Paulowi McCartneyowi roli Romea w adaptacji sztuki  Szekspira „Romeo i Julia” z 1968 roku. Angaż otrzymał jednak Leonard Whiting.

7. Jest autorem jednego z największych przebojów The Beatles

Paul McCartney wymyślił hit The Beatles, „Yesterday”. Wieść niesie, że kiedy obudził się pewnego poranka, po głowie krążyła mu piękna melodia. Jak sam później mówił, we śnie zagrał mu ją na skrzypcach sam diabeł... W każdym razie, Paul McCartney zapytał swoich znajomych, czy kojarzą te melodię. Każdy z nich odpowiedział przecząco. To utwierdziło muzyka w przekonaniu, że to on jest autorem piosenki, do której krótko później ułożył słowa.

8. Muzyka to nie jedyna pasja Paula McCartneya

Artysta maluje obrazy. Paul McCartney zainteresował się malarstwem w 1983 roku pod wpływem twórczości Willema dr Kooninga. W 1999 roku w miejscowości Siegen w Niemczech odbyła się pierwsza wystawa obrazów muzyka. Wśród nich znalazły się między innymi portrety Johna Lennona, Andy’ego Warhola i Davida Bowie. Paul McCartney zaprojektował także serię znaczków pocztowych dla Isle of Man Post.

Paul McCartney - East News

9. Na instrumentach gra od dziecka

Paul McCartney urodził się w bardzo muzykalnej rodzinie. Jego dziadek, Joe McCartney, grał na tubie. Ojciec, Jim McCartney, był pianistą, liderem grupy Jim Mac’s Jazz Band, która była popularna w latach 20-tych. To właśnie on zaraził Paula McCartneya miłością do muzyki. Kupił mu trąbkę, jednak młody artysta szybko zamienił ją na gitarę. Ponieważ jest leworęczny, ciężko było mu nauczyć się grać. Wszystko zmieniło się wtedy, gdy zobaczył plakat zapowiadający koncert Slima Whitmana. Ten trzymał gitarę w odwrotny sposób, niż praworęczni gitarzyści. Paul McCartney zaczął trzymać instrument w ten sam sposób. Za namową ojca brał lekcje gry, jednak wolał uczyć się „ze słuchu”.

10. Mięso? Nie, nie i jeszcze raz nie!

Jest zagorzałym wegetarianinem. W 2008 roku wystąpił w kampanii reklamowej PETA. Paul McCartney  zachęcał w niej do zrezygnowania z mięsa. Dodatkowo, razem ze swoją rodziną zainicjował akcję „bezmięsnych poniedziałków”:

I jak? Zaskoczyło Was coś? A może znacie więcej ciekawostek z życia Paula McCartneya?

Małgorzata Wierzejewska
Tagi: Rock News Paul McCartney The Beatles