23.08.2018 16:02

10 smutnych piosenek o miłości

Każdy z nas czasami chce sięgnąć po romantyczne piosenki, które wyciskają łzy. Oto 10 romantycznych i smutnych utworów nie tylko o złamanym sercu.

Smutne piosenki o miłości
foto: shutterstock.com

Człowiek, gdy jest naćpany miłością, fruwa nad Ziemią, ma ciągle banana na twarzy i głowę w chmurach. Miłość rzeczywiście powoduje, że chce się śpiewać i cieszyć życiem. W końcu chociaż przez jakiś czas można pożegnać się z samotnością i czuć się naprawdę szczęśliwym w ramionach ukochanej osoby.

Nie zawsze jednak jest tak kolorowo. Miłość potrafi też doprowadzać nas do rozpaczy i wielu łez. Gdy jest się z kimś mocno związanym każda kłótnia powoduje, że cząsteczka nas umiera. Rozstania, sprzeczki, nieporozumienia - w takich momentach chce się posłuchać naprawdę smutnych piosenek o miłości.

Utworów o rozstaniu czy złamanym sercu jest naprawdę sporo. Rockowi twórcy potrafią tworzyć romantyczne piosenki, które od pierwszych taktów wyciskają łzy u słuchaczy. Po jakie utwory sięgnąć, gdy ma się miłosnego doła?

1. Queen - „Who Wants To Live Forever”

Brian May stworzył ten utwór na potrzeby filmu „Nieśmiertelny”. Piosenka pojawia się w scenie, gdy nieśmiertelny Connor MacLeod żegna swoją ukochaną. Gitarzysta Queen napisał utwór, gdy sam akurat rozstawał się ze swoją żoną, co zapewne również wpłynęło na napisanie tak wzruszającej kompozycji. Swoje też zrobił Freddie Mercury, który w niesamowity sposób zaśpiewał tę piosenkę.

2. Goo Goo Dolls - „Iris”

W przypadku tego zespołu mówi się, że to kapela jednego hitu... ale za to jakiego! Ballada „Iris” ukazała się w filmie „Miasto Aniołów” z 1998 roku. Szybko podbiła stacje radiowe w wielu krajach i nadal jest chętnie puszczana w radiu. Czy jest ktoś, kto nie znałby tego utworu i nie wzrusza się już przy pierwszych nutach tej piosenki?

3. Snow Patrol - „Chasing Cars”

Wokalista Snow Patrol wyznał, że jest to najbardziej szczera piosenka o miłości, jaką kiedykolwiek napisał. Melomani cenią sobie autentyczność w muzyce, zatem nic dziwnego, że właśnie „Chasing Cars” stał się największym hitem Snow Patrol.

4. Jeff Buckley - „Lover, You Should've Come Over”

Buckley był wybitnym artystą, który za życia wydał tylko jeden album. Jego twórczość mocno wpłynęła na kolejne pokolenia, które przestały się wstydzić śpiewać falsetem. Jeff Buckley lubował się w nagrywaniu coverów, ale gdy sam zabierał się do komponowania, to powstawały prawdziwe perełki. Romantyczna piosenka „Lover, You Should've Come Over dotyczy rozstania wokalisty z Rebeccą Moore i utwór pokazuje, jak bardzo muzyk czuł się sfrustrowany.

5. Nothing But Thieves - „Lover, Please Stay”

Brytyjski zespół ma na swoim koncie 2 krążki i już zdążył nieźle namieszać na scenie rockowej. Bilety na koncerty Nothing But Thieves rozchodzą się jak świeże bułeczki i nic dziwnego, bo kapela wie, jak dać czadu na scenie. Muzycy jednak są też romantykami, którzy tworzą piękne piosenki o miłości.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele