10 solowych utworów Freddiego Mercury'ego z okazji 72. urodzin wokalisty Queen

Aleksandra Degórska
04.09.2018 16:48
10 solowych utworów Freddiego Mercury'ego z okazji 72. urodzin wokalisty Queen Fot. Rex features/EAST NEWS

Legendarny wokalista Queen obchodziłby swoje 72. urodziny. Tego dnia warto sięgnąć nie tylko po piosenki Queen, ale również utwory z solowego dorobku Freddiego Mercury'ego.

5 września 1946 na Zanzibarze urodził się Farrokh Bulsara, który z biegiem czasu stał się jedną z najmocniej świecących gwiazd rockowej sceny. Freddie Mercury, gdy tylko pojawiał się przed publicznością zaczynał pokazywać niesamowite show, które hipnotyzowało tłumy. Czterooktawowy głos pozwalał mu śpiewać zarówno rockowe hymny, jak również i ballady czy utwory stylizowane na operę.

To właśnie Freddie wymyślił nazwę zespołu Queen i stworzył logo, w które zostały wkomponowane znaki zodiaku wszystkich muzyków grupy. Zawsze wiedział, że wychodząc na scenę trzeba widzom zaprezentować ciekawe show. Chociaż dziennikarze muzyczni często nie pozostawiali suchej nitki na Queen uważając ich za przebierańców i chwalipięty, Freddie wiedział, że obrana przez niego ścieżka jest słuszna.

W sumie za życia Freddiego Queen wydał czternaście studyjnych albumów. Jego solowy dorobek obejmuje dwa krążki - „Mr. Bad Guy” z 1985 roku oraz „Barcelona” z 1988 nagrany z Montserrat Caballé. Żaden z muzyków Queen nie osiągnął wielkiego sukcesu grając solo, ale gdy tylko wszyscy czterej artyści łączyli siły, w studiu powstawały prawdziwe muzyczne perełki.

72. urodziny Freddiego Mercury'ego

Z okazji 72. urodzin wokalisty Queen redakcja Antyradio.pl postanowiła wybrać 10 najciekawszych solowych utworów muzyka.

foto: tenor.com Fot. foto: tenor.com

1. Living on My Own”

Zapewne większość osób kojarzy dyskotekowy remiks tego utworu z 1993 roku. Piosenka jednak w oryginalnej wersji brzmi nieco inaczej. Singiel „Living on My Own” pojawił się na pierwszym solowym krążku Freddiego „Mr. Bad Guy”. W klipie wykorzystano kadry z imprezy urodzinowej wokalisty w Monachium. Do dzisiaj krążą legendy na temat tej zwariowanej imprezy utrzymanej w biało-czarnej kolorystyce.

2. Love Kills”

Kawałek początkowo miał się ukazać na płycie Queen zatytułowanej „The Works”, ale ostatecznie tak się nie stało. W końcu utworem zajął się Giorgio Moroder, legenda muzyki elektronicznej i disco. Jego wersja tego numeru pojawiła się na soundtracku do zrekonstruowanej wersji filmu „Metropolis”. Singiel „Love Kills” w konsekwencji doczekał się już wielu remiksów, m.in. na potrzebę składanki „Queen Forever”.

3. Barcelona”

Freddiemu udało się spełnić jedno ze swoich największych marzeń - zaśpiewał z prawdziwą operową divą Montserrat Caballé. Na prośbę śpiewaczki Mercury napisał utwór „Barcelona”, który został wykorzystany na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Na otwarciu sportowego wydarzenia Caballé wykonała go na żywo, zaś partie Freddiego zostały puszczone z nagrania.

4. „I Was Born To Love You”

Kolejny taneczny kawałek z solowej płyty „Mr. Bad Guy” - szalony i żywiołowy. Numer w bardziej rockowej wersji pojawił się w 1995 roku na płycie Queen „Made in heaven”, na której znalazły się m.in. niedokończone za życia wokalisty kawałki Queen i przerobione wersje solowych utworów muzyków formacji.

5. „The Great Pretender”

Pierwszą wersję utworu Bucka Rama nagrała grupa The Platters, ale to dopiero cover Freddiego z 1987 roku spopularyzował ten kawałek. Freddie zapewne musiał czuć się bosko śpiewając tak majestatyczny utwór.

6. „How Can I Go On”

Na płycie „Barcelona” pojawił się piękny, musicalowy utwór „How Can I Go On”, w którym to gościnnie zagrał basista Queen, John Deacon. Freddie i Caballé stworzyli piękny duet, który pokazał, że rock i operę można zgrabnie ze sobą połączyć.

7. „Made In Heaven”

Większość fanów Queen kojarzy ten kawałek z ostatniej studyjnej płyty Queen o tym samym tytule. Piosenka „Made In Heaven” pierwotnie ukazała się jednak w nieco skromniejszej wersji na pierwszej solowej płycie Freddiego.

8. „In My Defence”

Musicalowy klimat był bardzo bliski Freddiemu. Nic zatem dziwnego, że to właśnie on zaśpiewał w utworze „In My Defence” powstałym na potrzeby musicalu „Time” Dave'a Clarka. Freddie nagrał numer w słynnym studio na Abbey Road w 1985 roku. W trakcie musicalu wokalista wykonał tę kompozycję razem z Cliffem Richardem w 1988 i był to jego ostatni występ na żywo (podczas koncertu z Montserrat Caballé wokalista śpiewał z playbacku). 

9. „Exercises in Free Love”

Na specjalnej edycji płyty „Barcelona” umieszczono utwór „Exercises in Free Love”, który pierwotnie nie pojawił się na albumie. W numerze Freddie śpiewa tak wysoko, że wiele osób ma problem, by od razu stwierdzić, czy to głos wokalisty czy może Caballé.

10. „There Must Be More To Life Than This”

Chociaż nie jest to może najlepszy utwór w dorobku muzyków, to jednak połączenie dwóch nazwisk Freddie Mercury i Michael Jackson robi swoje. Piosenka była nagrana z myślą o płycie „Hot Space” Queen, ale jednak na niej się nie pojawiła i ukazała się na solowym krążku Freddiego. Oficjalnie utwór z udziałem Jacksona oraz członków Queen został opublikowany w odświeżonej wersji dopiero na płycie „Queen Forever”.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.