23.05.2016 14:32

10 ważnych utworów Agnieszki Chylińskiej

23 maja 2016 roku jedna z najważniejszych polskich wokalistek rockowych obchodzi 40. urodziny. Z tej okazji przypomnijmy sobie najważniejsze kompozycje w jej efektownej karierze.

10 ważnych utworów Agnieszki Chylińskiej
foto: East News

Agnieszka Chylińska rozpoczynała swoją muzyczną przygodę w zespole Second Face, w którym śpiewała jeszcze w latach szkolnych. Za przełomowy moment w jej życiu uchodzi piątek, 13 stycznia 1994 roku, kiedy to udała się z koleżanką do fryzjera - wyszła ogolona niemalże na łyso, a następnego dnia stawiła się na próbie zespołu Skawalker Grzegorza Skawińskiego.

Wkrótce po przyjęciu Chylińskiej w swoje szeregi (i zapewnieniu jej rodziców, że nie będzie wykorzystywana seksualnie), grupa została przemianowana na O.N.A. To właśnie z nią wokalistka osiągnęła niebywały sukces (każdy z 5 albumów uzyskał status przynajmniej złotej płyty) i usłyszała o niej cała Polska.

Przypomnijcie sobie razem z nami najważniejsze utwory, które złożyły się na karierę Agnieszki Chylińskiej.

1. O.N.A. - „Drzwi”

Przed maturą wokalistka modliła się do Boga o zostanie słynną piosenkarką, aby nie musiała jej zdawać. Już pierwszy singiel wykrojony z debiutanckiego krążka „Modlishka” otworzył przed nią tę drogę, zapewniając porównania do Janis Joplin. Pierwotnie - na życzenie wytwórni - utwór został wydany bez podawania nazwisk wykonawców. Kawałek był wielokrotnie nagradzany i przykuł uwagę polskiej publiczności do nowo powstałego zespołu. Popularnością cieszyła się również jego wersja... hiszpańskojęzyczna.

2. O.N.A. - „Koła czasu”

Kolejny singiel O.N.A. ugruntował pozycję grupy na rockowym rynku połowy lat 90. XX wieku i do dziś stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych kawałków zespołu. To m.in. dzięki niemu album „Modlishka” uzyskał w maju 1996 roku status złotej płyty - wówczas świadczący o sprzedaży na poziomie 100 tysięcy egzemplarzy. Był to wciąż dopiero początek kariery, która miała rozkręcić się dopiero przy następnej płycie...

3. O.N.A. - „Krzyczę – jestem”

Wydany zaledwie rok później album „Bzzzzz” pilotował kontrowersyjny singiel, który obok odważnego tekstu zwracał uwagę futurystycznym teledyskiem. W tym czasie Chylińska ostatecznie udowodniła już, że ma silny, rockandrollowy charakter, którego nie okiełzna mainstreamowy sukces. To właśnie odbierając Fryderyki w tym czasie wypowiedziała słynne słowa skierowane do pracowników oświaty...

"

Nauczyciele, muszę powiedzieć o nauczycielach. Więc teraz... Mam… Mam… Słuchajcie: fuck off! Nienawidzę was! "

4. O.N.A. - „Kiedy powiem sobie dość”

„Bzzzzz” okazał się największym sukcesem w historii O.N.A. - krążek rozszedł się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy. Jednym z głównych czynników, które zapewniły mu taką popularność, był utwór „Kiedy powiem sobie dość”, pozostający do dziś jednym z największych hitów Chylińskiej. Po latach wokalistka wyznała, że otrzymała za niego 3 tysiące złotych, porównując tę kwotę do 37 milionów funtów, jakie dostała każda ze Spice Girls za „Wannabe”.

5. O.N.A. - „Najtrudniej”

Krążek „T.R.I.P.” nie powtórzył spektakularnego sukcesu poprzednika, ale i tak pokrył się platyną i zdobył grupie dwa kolejne Fryderyki w kategoriach Grupa roku i Album roku – rock. Wydawnictwo promowała spokojniejsza kompozycja „Najtrudniej” utrzymana w bardziej romantycznym klimacie.

Jakub Gańko
Tagi: #Agnieszka Chylińska #Rock News