25.05.2016 16:11

10 ważnych utworów Roberta Brylewskiego

Ikona polskiego punkrocka, lider legendarnej Brygady Kryzys i współzałożyciel zespołu Armia. Robert Brylewski zmarł 3 czerwca 2018 roku. Przypomnijmy zatem jego najważniejsze utwory.

10 ważnych utworów Roberta Brylewskiego
foto: East News

Robert Brylewski urodził się 25 maja 1961 roku. Pierwsze lata życia spędził w Koszęcinie, by następnie przenieść się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. W Liceum im. Mikołaja Reja chodził do równoległej klasy z Kazikiem Staszewskim. W 1978 roku powołał do życia grupę The Boors, która później przerodziła się w Kryzys.

Obok współtworzenia legendy Brygady Kryzys, muzyk ma na koncie pionierski na gruncie polskiego reggae zespół Izrael, a także założoną razem z Tomaszem Budzyńskim Armię. W późniejszych latach współpracował m.in. z eksperymentalnym The Users u boku Marcina Świetlickiego oraz industrialnym Falarek Band. Ostatnim projektem Brylewskiego stał się 52um.

Niestety 3 czerwca 2018 roku muzyk zmarł po kilkutygodniowej śpiączce spowodowanej ciężkim urazem. O śmierci artysty poinformowano na facebookowej stronie zespołu Kryzys.

Przypomnijmy sobie najważniejsze kawałki w bogatym dorobku Robina Goldrokera.

1. Brygada Kryzys - „Centrala”

Uznaje się, że „Czarna Brygada” to płyta, od której zaczęła się historia polskiego punk rocka. Wydana w 1982 roku stanowiła wyraz odwagi w obliczu panującej sytuacji politycznej. Jej symbolem stał się istny hymn „Centrala”, który doczekał się wielu coverów, m.in. w wykonaniu projektu Warszawa Gdańska współtworzonego przez muzyków zespołów Hey i Kobiety.

2. Izrael - „Płonie Babilon”

Zaraz po zakończeniu działalności Brygady Kryzys w 1982 roku, Brylewski założył kolejny pionierski zespół, tym razem stając się ojcem polskiego reggae. Wydany dopiero dwa lata po nagraniu album „Biada, biada, biada” Izraela uznaje się za pierwszy polski album z taką muzyką.

3. Armia - „Aguirre”

To jednak było wciąż za mało – nie zważając na Izrael, Brylewski powołał do życia razem z Tomaszem Budzyńskim zespół Armia. Jego punkowe doświadczenia w połączeniu z mocniejszymi upodobaniami muzyka Siekiery zaważyły na charakterystycznym, potężnym brzmieniu grupy. A wszystko zaczęło się od singla „Aguirre”…

4. Max i Kelner - „Dzieci”

Odskocznią od punku i reggae był dla Brylewskiego projekt zawiązany razem z Pawłem Rozwadowskim. Elektroniczna muzyka przeplatana samplami z satyrycznym komentarzem do nowej polskiej rzeczywistości wypełniła jedyny album formacji, wydany w 1992 roku „Tehno Terror”. Muzycy kolejny raz wprowadzali na polską scenę nowe brzmienia – tym razem transowe, a nawet hip-hopowe.

5. Armia - „Niezwyciężony”

Do historii polskiej muzyki rockowej Armia wpisała się na stałe ambitnym concept albumem „Legenda” z 1991 roku. Płyta stanowiła efekt gnostycznych inspiracji Budzyńskiego, który nawiązywał też do buddyzmu, a także twórczości J.R.R. Tolkiena i Samuela Becketta. Jeden z największych przebojów zespołu – dodany dopiero na reedycji na CD – został skomponowany przez Brylewskiego.

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Armia Brygada Kryzys Robert Brylewski