19.04.2018 18:19

10 zespołów Neue Deutsche Härte, które spodobają się fanom Rammsteina

Nie można przecież ciągle słuchać grupy Rammstein. Oto niemieckie kapele, które przypadną do gustu tym, którzy lubią mocniejsze brzmienie z elektronicznymi smaczkami.

10 zespołów Neue Deutsche Härte, które spodobają się fanom Rammsteina
foto: kadr z wideo

Myśląc o Neue Deutsche Härte od razu nasuwa się skojarzenie z Rammsteinem, o którym ostatnio jest głośno, bowiem w końcu zabrał się za tworzenie nowego materiału.

W latach 90. w Niemczech muzycy postanowili połączyć mocne gitarowe brzmienia z elektroniką i wyszli na tym całkiem dobrze. Chociaż Rammstein nie był pierwszym przedstawicielem tego nurtu, to właśnie po wydaniu debiutanckiego krążka „Herzeleid” niemiecka prasa wymyśliła takie określenie na ten gatunek.

Oczywiście nie tylko Rammstein tworzy industrialne brzmienia, lubi czasem coś podpalić na scenie i pośpiewać po niemiecku. Jest naprawdę sporo przedstawicieli nurtu Neue Deutsche Härte, którzy zainteresują niejednego fana mocnego łupnięcia.

Zobaczcie zatem, po twórczość jakich zespołów warto sięgnąć!

1. Megaherz

Początki kapeli to 1993 rok, a nazwa zespołu powstała z połączenia nazw Megadeth i niemieckiej folkowej grupy Wildecker Herzbuben. Megaherz śpiewał po niemiecku i grał muzykę w stylu Neue Deutsche Härte jeszcze przed tym, nim pojawiło się to określenie. Kapela odniosła sukces nie tylko w swoim kraju, ale również za granicą.

Założycielem grupy był Alexander „Alexx” Wesselsky, który odszedł z zespołu w 2003 roku i założył kapelę Eisbrecher.

2. Eisbrecher

Alexander „Alexx” Wesselsky razem z Jochenem „Noel Pix” Seibertem, który grał w Megaherz, utworzyli nowy zespół. Tym razem postanowiono bardziej na elektronikę, aniżeli na gitary. Dyskografia grupy składa się z 7 krążków, przy czym ostatni „Sturmfahrt” pojawił się w 2017 roku.

3. Maerzfeld

Zespół powstał w 2004 roku. Co ciekawe z powodu, iż wokalista kapeli Helfried „Heli” Reißenweber posiada podobny głos co Till Lindemann, muzycy wpadli na pomysł, by stworzyć coverband grupy Rammstein, który nazwano Stahlzeit. Jednak w 2009 roku postanowiono prowadzić oba zespoły równolegle.

Szczególnie na pierwszej płycie Maerzfeld czuć inspirację Rammsteinem, jednak z każdym kolejnym wydawnictwem zespół oddala się od swoich idoli. Ostatnia, trzecia płyta grupy „Ungleich” ukazała się w 2017 roku.

4. Der Bote

Bolis Delik jest naprawdę oddanym fanem grupy Rammstein i nic dziwnego, że wszystko zaczęło się od kapeli Feuerengel wykonującej covery tejże grupy. Jednak w 2004 roku muzyk założył formację Der Bote, w której udzielają się muzycy znani z kapel Rage, Helloween, Saxon czy Lacrimosa.

5. Ost+Front

Grupa pojawiła się w 2008 roku i nazwa początkowo była zapisana jako Ostfront, co spowodowało skojarzenia z wojną i prawicą. Z tego też powodu zespół zmienił zapis nazwy, ale gdy pojawiła się pierwsza płyta „Ave Maria” w 2012 pojawiły się kolejne kontrowersje związane z tekstami piosenek.

Dorzucając do tego ich szokujący sceniczny wizerunek i mocniejsze brzmienie od grupy Rammstein, mamy mieszankę wybuchową.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Rammstein