03.04.2018 13:11

100 polskich utworów na 100-lecie ZAiKS-u. Zobacz, jak prezentuje się jubileuszowe wydawnictwo

Z okazji okrągłej rocznicy ZAiKS postanowił wydać albumy, które zainteresują niejednego melomana.

100-lecie ZAiKS
foto: Reporter / East News

W 1918 roku takie osobowości, jak m.in. Julian Tuwim, czy Tadeusz Żeromski powołali do życia ZAiKS - polską organizację zajmującą się zarządzaniem praw autorskich.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji swojego 100-lecia postanowiło wydać coś naprawdę wyjątkowego - album prezentujący sto lat polskiej muzyki popularnej. Na pięciopłytowym wydawnictwie pojawiło się 100 utworów, a najstarszy kawałek pochodzi z 1930 roku i mowa o piosence Very Bobrowskiej – „Już nigdy”. Najnowszy kawałek pochodzi z 2017 roku i jest to utwór L. Stadt – „Oczy kamienic”. 

Autorem opracowania graficznego jest polski artysta Rosław Szaybo, twórca okładek płyt Judas Priest czy The Clash. Zobaczcie, jak prezentuje się to wydawnictwo:

Zaiks - 100 piosenek na 100-lecie Zaiksu

Niebawem album będzie dostępny w streamingu. Natomiast jako 101. utwór zostanie zaprezentowany zwycięski kawałek, który zostanie wybrany w konkursie organizowanym przez ZAiKS i Polskie Radio - „Piosenka na 100”.

Jubileuszowy koncert 100-lecia ZAiKS

W Teatrze Wielkim 19 marca 2018 na jednej scenie pojawili się tacy artyści, jak m.in. Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Stanisław Soyka, Katarzyna Nosowska, Organek, czy Włodek Pawlik. Wszystko z okazji specjalnego urodzinowego koncertu.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News