06.12.2016 13:38

„12 groszy” Kazika w metalowej wersji

Tym razem metalowe przerabianie polskich szlagierów dopadło samego Kazika Staszewskiego. Posłuchaj metalowego coveru tytułowego utworu z 4. solowego krążka lidera Kultu.

„12 groszy” Kazika w metalowej wersji
foto: kadr z wideo

W 1997 na rynek trafiła czwarta płyta Kazika Staszewskiego i z miejsca stała się przebojem polskiej sceny rockowej. To właśnie z „12 groszy” pochodzą takie przeboje jak „Maciek, ja tylko żartowałem”, „Idę tam gdzie idę” czy utwór tytułowy, które do dziś nie schodzą z playlist wielu rozgłośni radiowych.

Szczególnie samo „12 groszy” uchodzi dziś za prawdziwą klasykę polskiego rocka, w której Kazik w charakterystyczny quasirapowany wyśmiewa nasze narodowe przywary i ubiera wszystko w atrakcyjną formę wyliczanki 12 groszy, o których mowa w tytule. Choć i jemu samemu nieobce bywały cięższe brzmienia, za mocniejszą przeróbkę tego kawałka musiał się wziąć kto inny...

A kto inny by to mógł być, jeśli nie nasz ulubiony YouTuber z kanału Na metalowo? Muzyk ewidentnie obrał sobie ostatnio za cel nagrywanie metalowych coverów szlagierów polskiego rocka i po „Cykadach na cykladach” Maanamu przerobił przebój Staszewskiego.

Trzeba przyznać, że w takiej wersji kawałek zdecydowanie nabrał nowego życia. Nie ma już w nim miejsca na typowe dla hip-hopu sample i monotonną nawijkę - wszystko opiera się na metalowych riffach, a i melodeklamacja wokalisty jest znacznie ostrzejsza niż w oryginale. Niektóre komentarze przekonują wręcz, że w takim wydaniu „12 groszy” bije oryginał, choć z takimi osądami akurat bylibyśmy ostrożni.

Wyróbcie sobie własną opinię:

Wcześniej kanał Na metalowo brał się m.in. za klasyki innego krajowego nurtu muzycznego: disco polo - sprawdźcie w jego wersji „Bierz co chcesz” Shazzy i „Jesteś szalona” formacji Boys. Przerabiane były już też motywy z seriali „Gumisie”, „Tabaluga” i „Pokemon”, a także „Bania u Cygana” czy „Kroplą deszczu” Gabriela Fleszara.

Jak Wam się podoba taki cover „12 groszy”?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Kazik Staszewski