22.12.2015 18:02

13 rockowych i metalowych utworów na Święta

Byliście grzeczni w tym roku? Najlepszym prezentem będzie duża dawka porządnej muzyki, która nada się podczas świątecznych sprawunków.

13 rockowych i metalowych utworów na Święta
foto: kadr z wideo

Dom posprzątany, prezenty kupione, stół zastawiony, rockowe kartki do babci wysłane, kiczowaty sweter metalowca założony. Brakuje teraz tylko odpowiedniej oprawy muzycznej. Nie chcecie przecież otwierać prezentów i wyganiać Mikołaja rózgą z domu przy tych samych dźwiękach co zwykle.

Świąteczne standardy w różnych aranżacjach są w porządku, ale co powiecie na kompozycje stworzone przez rockmanów i metalowców? Oto 12 utworów świątecznych, które skomponowali muzycy znani z mocnego gitarowego grania.

1. Queen - „Thank God It's Christmas”

Numer pochodzi z 1984 roku i został napisany przez Briana May’a oraz Rogera Taylora. Kompozycja utrzymywała się przez 6 tygodni na przełomie 1984-1985 roku na brytyjskich listach przebojów. Utwór nie ukazał się nigdy na studyjnym krążku, można go znaleźć na składance „Greatest Hits III” oraz na stronie B singla „A Winter's Tale” pochodzącego z krążka „Made in Heaven”, który swoją drogą również często wybrzmiewa w świątecznym okresie. Energetyczna ballada „Thank God It's Christmas” brzmi, jak na Queen przystało – charyzmatyczny głos Freddiego, charakterystyczne chórki i chwytliwa melodia – czego chcieć więcej?

2. The Darkness – „Christmas Time (Don't Let The Bells End)”

Skoro był Queen, to nie może zabraknąć również ich muzycznych naśladowców, tym bardziej, że posiadają w swoim repertuarze świąteczny utwór, który w mig stał się numerem jeden na brytyjskich listach przebojów. Mowa oczywiście o The Darkness z utworem „Christmas Time” z roku 2003 roku. Jest ostro, z pazurem, ale też i świątecznie, w końcu wokalista wzdycha, że nie może tej jedynej pocałować pod jemiołą przy akompaniamencie dzwoneczków. W 2015 roku zespół wydał kolejny świąteczny utwór „I Am Santa”, który ukazał się na wersji deluxe krążka „Last of Our Kind”.

3. John Lennon - „Happy Xmas (War is Over)”

Fani The Beatles zapewne kojarzą świąteczny utwór „Christmas Time Is Here Again” z 1967 roku. Jednak klika lat później Lennon stworzył utwór dotyczący wojny w Wietnamie, który stał się popularnym numerem świątecznym i większość laików nie postrzega go, jako protest songu. Kompozycja związana jest z kampanią Johna i Yoko Ono z 1969 roku, podczas której na bilbordach umieszczano plakaty z napisem – „WOJNA SIĘ SKOŃCZYŁA! (Jeśli tego chcesz) Wesołych Świąt życzą John i Yoko”. W numerze udzielają się wokalnie oprócz Lennona, Yoko Ono oraz Harlem Community Choir. W 2015 roku przypadła 75. rocznica urodzin muzyka. Czy mógł się spodziewać, że jego kompozycja przetrwa próbę czasu i pomimo upływu lat nadal będzie aktualna?

4. Paul McCartney - „Wonderful Christmas Time”

Kolejny Beatles również ma na swoim koncie świąteczny utwór, który na stałe wpisał się w krajobraz Bożego Narodzenia. McCartney stworzył „Wonderful Christmas Time” w 1979 roku - muzyk odpowiedzialny jest za wszystkie instrumenty w tej kompozycji. Kapela Wings nie uczestniczyła przy jej powstaniu, choć pojawiła się w teledysku. Chwytliwy utwór stał się kasowym hitem, który podreparował finanse Beatlesa.

5. Lacuna Coil - „Naughty Christmas”

Choć zaczyna się niepozornie od dzwoneczków, to jednak już po kilku sekundach wchodzą ostre gitary i mocna perkusja.To nie jest utwór dla grzecznych dzieciaków, bowiem numer to typowy metalowy metalowy numer, który świetnie sprawdziłby się na koncercie. Prawda, że ten kawałek przypomina pewien słynny świąteczny kawałek?

6. The Smashing Pumpkins – „Christmastime”

Billy Corgan uległ świątecznej atmosferze i stworzył nastrojowy utwór. Kompozycja ukazała się w 1997 roku na składance „A Very Special Christmas 3”, na której znalazły się również numery w wykonaniu Chrisa Cornella, Stinga czy Patti Smith. Jak widać i słychać, Święta powodują, że topnieją nawet najbardziej zimne i mroczne serca. Czy wy się również wzruszycie?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele