03.08.2015 14:53

14 nieznanych wersji utworów Nirvany

Do sieci stopniowo wyciekały kawałki amerykańskiego zespołu w nieznanych dotąd formach. Posłuchajcie, jak brzmi „nieoszlifowana Nirvana”!

14 nieznanych wersji utworów Nirvany
foto: East News / East News

Okazuje się, że istnieje jeszcze wiele muzycznych niespodzianek związanych z Nirvaną, o których nie mieliśmy pojęcia. Użytkownik serwisu YouTube, RareNirvana, o którym wiemy tylko tyle, że „jego kanał dotyczy Nirvany” i sam „publikuje utwory, wywiady i występy kapeli”, udostępnił alternatywne miksy i demówki grupy.

Posłuchajcie „Sappy” ze zmienionymi solówkami i wokalami, „Heart Shaped Box” w wersji instrumentalnej i wielu innych kawałków, które brzmią inaczej, niż zapamiętaliście z ostatecznych wersji!

Nirvana zakończyła działalność w 1994 roku po śmierci lidera – Kurta Cobaina – to chyba wie każdy. Odległy czas wcale nie przeszkadza fanom odkrywać nowe fakty mające związek z kapelą. Zainteresowanie grupą ożyło w 2015 roku ze względu na dwa filmy dotyczące wokalisty, które ukazały się w kinach - „Montage of Heck” i „Soaked in Bleach”. To w nich znalazło się wiele niepublikowanych materiałów dotyczących zespołu, na przykład cover kawałka The Beatles nagrany przez Kurta czy kasetowa składanka, którą Cobain nagrał w 1988 roku.

Odnaleziono także zdjęcia zespołu promujące „Nevermind”. I to nie wszystko - córka kolegi Kurta Cobaina udostępniła fotografie pochodzące z 1987 roku, które dokumentują pierwszy koncert grupy Nirvana.

Podobają się Wam te „nieokrzesane” wersje kawałków?

Magda Słomka
Tagi: Rock News Nirvana