12.12.2017 16:22

15 rockowych i metalowych utworów nawiązujących do „Gwiezdnych wojen”

14 grudnia 2017 na ekrany kin wejdzie VIII epizod gwiezdnej sagi, „Ostatni Jedi”. Premiery na pewno oczekuje z niecierpliwością wielu słynnych muzyków.

15 rockowych i metalowych utworów nawiązujących do „Gwiezdnych wojen”
foto: kadr z wideo

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce… Te słowa zna chyba każdy. Stworzone przez George’a Lucasa uniwersum „Gwiezdnych wojen” to jedno z najważniejszych zjawisk w historii popkultury. To dużo więcej, niż tylko cykl filmowy – „Star Wars” to przynosząca gigantyczne zyski marka, ale równocześnie mitologia, filozofia, styl życia, a dla niektórych również religia. Nie przesadzamy ani trochę – w wielu krajach świata, prawdziwi fani Sagi w czasie spisów powszechnych jako swoje wyznanie podają „Jedi”.

Luke Skywalker, Księżniczka Leia, Chewbacca, R2-D2 i C-3PO – te postaci towarzyszą nam równo od 40 lat. Pierwszy film z serii, wówczas nazywany po prostu „Gwiezdnymi wojnami” miał swoją premierę w 1977. Początkowo nikt nie wróżył mu powodzenia, ale stał się najpopularniejszym obrazem w historii kina. Potem przyszły dwie części „oryginalnej” trylogii, trylogia tzw. prequeli, a obecnie jesteśmy na etapie trzeciej trylogii. Jej druga część, „Ostatni Jedi” trafi do kin 14 grudnia 2017.

Zasiadając wygodnie w kinowym fotelu i podziwiając nadlatujący z przestrzeni kosmicznej ogromny napis „Star Wars”, wielu z nas poczuje się z pewnością tak samo, jak przed laty, gdy jako dzieci po raz pierwszy oglądaliśmy sagę Lucasa. Z „Gwiezdnych wojen” się nie wyrasta – jeśli raz pokochałeś Luke’a, Leię i Hana Solo, ewentualnie Dartha Vadera i Bobę Fetta, będziesz kochał ich już zawsze. I już na zawsze będziesz dostawać gęsiej skórki, słuchając niezapomnianego marszu Johna Williamsa, który otwiera każdy film cyklu.

Nieprzypadkowo wspominamy o muzyce – wśród jej twórców fanów przygód z odległej galaktyki nie brakuje. Fascynację przekuwali w inspirację – albo tworzyli piosenki o znanych z ekranu bohaterach, albo w tekście nawiązywali do popkulturowego fenomenu uniwersum Lucasa. Czekając na premierę „Ostatnich Jedi” przypomnijmy sobie 15 utworów, w których Moc jest wyjątkowo silna!

15. Dionysos – „Song For Jedi”

Kto w dzieciństwie nie marzył o tym, by zostać rycerzem Jedi, ręka do góry. Okej, reszta chciała być Sithami… We Francji „Gwiezdne wojny” są tak samo kochane, jak wszędzie indziej na świecie, o czym przekonuje jeden z najpopularniejszych zespołów alternatywnych z tego kraju.

14. Castet – „Punk Side Of The Moon”

Punkowe śmieszki z Casteta wyobrazili sobie galaktyczny zespół thrashmetalowy, w którym występują gwiazdy kina science fiction, takie jak Obcy, Critters i Predator. Wokalistą tego ansamblu jest Darth Vader – chcielibyśmy usłyszeć growl w jego wykonaniu.

13. The Hold Steady – „The Swish”

Tuskeni, jeźdźcy tuskańscy, ludzie pustyni – mieszkańcy piaszczystej planety Tatooine, wymachujący dzidami i wydający przerażające ryki występują pod różnymi nazwami. Nie są ani sympatyczni, ani ładni, dlatego ukrywają się pod maskami. Hold Steady śpiewając o „facetach, którzy wyglądali jak Tusken Raiders” na pewno nikogo nie komplementował.

12. Tenacious D – „Deth Starr”

Jack Black ma wspaniałe remedium na problemy ekologiczne mieszkańców naszej planety. Wystarczy zbudować w przestrzeni kosmicznej gigantyczną stację orbitalną, czyli „Gwjazdę Śmjerdzi”.  

11. Blink-182 – „A New Hope”

Carrie Fisher, biegająca z bułkami na głowie i blasterem w dłoni po pokładzie Gwiazdy Śmierci zawróciła w głowie niejednemu nastolatkowi. Ten kawałek to zabawny list miłosny do Księżniczki Lei: „Choć wiem, że nie jestem taki cool, jak Han/Wciąż chcę być twój”.

PS. Pozdrawiamy Błażeja, fana Blinków!

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Star Wars