15 rockowych utworów ze słowem „hej”

Aleksandra Degórska
17.01.2018 17:39
15 rockowych utworów ze słowem „hej” Fot. kadr z wideo

Nirvana, Queen, The Beatles, Pink Floyd - czyje jeszcze utwory znajdziecie w tym zestawieniu?

Tym razem mamy dla Was takie błyskotliwe zestawienie... bo czemu nie. W piosenkach często można spotkać słowo hej, jak również i podczas występów na żywo, bowiem artyści w ten sposób chcą zwrócić uwagę publiczności.

Redakcja Antyradio.pl postanowiła jednak zwrócić uwagę na te utwory, gdzie słowo hej pełni kluczową rolę. Oczywiście takie zestawienie mogłoby się ciągnąć w nieskończoność, dlatego zostały wybrane te najpopularniejsze i najciekawsze kawałki, które każdy zna i wie, kiedy trzeba wykrzyczeć „hej”. Pierwszym skojarzeniem jest „Hej, sokoły”, ale nie bójcie się, poniżej znajdziecie ostrzejsze rzeczy, które ucieszą dusze rockmanów.

Oto 10 przykładów dobrego zastosowania słowa hej.

1. The Ramones - Blitzkrieg Bop

Hey ho, let's go! Tymi słowami właśnie zaczyna się jeden z najsłynniejszych utworów punkowców, który m.in. ukazał się na 92. pozycji w zestawieniu 500 utworów wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”.

2. The Beatles - Hey Jude

„Hey Jude” ukazał się w 1968 roku i kompozycję stworzył Paul McCartney, który zainspirował się 5-letnim wówczas synem Lennona - Julianem. Muzyk potem w tekście zamienił imię chłopca na Jude pod wpływem musicalu „Carousel”.

3. Crowded House - Don't Dream It's Over

Jedna z piękniejszych ballad ma fragment  Hey now, hey now, don't dream it's over. Jest to największy przebój australijskiej kapeli, który w 1987 roku wskoczył na 2. pozycję listy Billboard Hot 100.

4. Pink Floyd - Hey You

Album „The Wall” jest wielką rockową opowieścią, w której jedną z części układanek jest utwór Rogera Watersa „Hey You”. W tym numerze Pink próbuje odzyskać kontakt z zewnętrznym światem.

5. The Jimi Hendrix Experience - Hey Joe

Trudno przypisać komukolwiek autorstwo tej kompozycji - najwcześniejsze nagranie pochodzi z 1965 roku w wykonaniu kapeli The Leaves. Jednakże właśnie wersja boga gitary na stałe wpisała się w historię rocka, choć początkowo w 1967 roku utwór zajął 6. pozycję list przebojów w Wielkiej Brytanii, zaś w USA zupełnie przepadł.

6. OutKast - Hey Ya!

Może nie do końca jest to rockowych hit, ale ten numer zna chyba każdy i również fan rocka nie pogardzi skocznym, melodyjnym hitem OutKast. W klipie widzimy, jak kobiety szaleją na punkcie zespołu i od razu nasuwa się skojarzenie z beatlemanią. Nic zatem dziwnego, że panie chętnie wyśpiewywały „Hey Ya!” wykonując charakterystyczny układ taneczny.

7. Nirvana - Heart Shaped Box

Ten kawałek był pierwszym singlem, który promował ostatnią studyjną płytę „In Utero”. W słynnym utworze Nirvany padają słowa „Hey! Wait!”.

8. Bad Religion - Do What You Want

„Hey do what you want, but don't do it around me” - tymi słowami zaczyna się kawałek amerykańskiej kapeli, dalej jest już tylko lepiej...

9. Smash Mouth - „All Star”

„All Star” albo się kocha, albo nienawidzi. Od razu myśli się o filmie „Shrek” i zielonej postaci, która rozbawiła niejednego widza. W refrenie mamy kluczowe słowo „hey” i jest to taki utwór, który gdy już wpadnie w ucho to nie możemy o nim potem długo zapomnieć.

10. Queen - „I Was Born To Love You”

W tym przypadku „hey” pełni rolę przerywnika, a jak wiadomo Freddie Mercury lubił tego typu słówka, które dodawał pod wpływem emocji. Frontman był na tyle świetnym wokalistą, że zawsze wyczuwał ile tego typu „ozdóbek” dodać do utworu, żeby nie przesadzić.

11. Eric Clapton - „Hey Hey”

Artysta wie co to znaczy dobry blues, który nieźle buja. Przy takich dźwiękach wyznanie miłości brzmi naprawdę przekonująco.

12. Arcade Fire - „No Cars Go”

Również kanadyjski band może pochwalić się utworem, w którym słowo „hey” pełni kluczową rolę. Singiel pochodzi z płyty „Neon Bible”, chociaż początkowo pojawił się w innej wersji na debiutanckiej EP-ce kapeli.

13. Queens Of The Stone Age - „Little Sister”

Pierwszym singlem z płyty „Lullabies to Paralyze” był właśnie ten kawałek. Został on zainspirowany utworem Doca Pomusa o tym samym tytule w wersji Presleya, szczególnie w kwestii erotycznego podtekstu.

14. Green Day - „Peacemaker”

„Hey hey hey hey hey, Death to the girl at the end of the serenade” - takie słowa padają w kawałku z 8. płyty „21st Century Breakdown”, w którym tekst utworu jest naprawdę mocny, jak zresztą na Green Day przystało.

15. The Black Keys - The Desperate Man

Zdesperowany facet jest naprawdę smutnym człowiekiem, który wzdycha do dziewczyny i zastanawia się, co zrobić, żeby odbić ukochaną.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.