17.01.2018 17:39

15 rockowych utworów ze słowem „hej”

Nirvana, Queen, The Beatles, Pink Floyd - czyje jeszcze utwory znajdziecie w tym zestawieniu?

15 rockowych utworów ze słowem „hej”
foto: kadr z wideo

Tym razem mamy dla Was takie błyskotliwe zestawienie... bo czemu nie. W piosenkach często można spotkać słowo hej, jak również i podczas występów na żywo, bowiem artyści w ten sposób chcą zwrócić uwagę publiczności.

Redakcja Antyradio.pl postanowiła jednak zwrócić uwagę na te utwory, gdzie słowo hej pełni kluczową rolę. Oczywiście takie zestawienie mogłoby się ciągnąć w nieskończoność, dlatego zostały wybrane te najpopularniejsze i najciekawsze kawałki, które każdy zna i wie, kiedy trzeba wykrzyczeć „hej”. Pierwszym skojarzeniem jest „Hej, sokoły”, ale nie bójcie się, poniżej znajdziecie ostrzejsze rzeczy, które ucieszą dusze rockmanów.

Oto 10 przykładów dobrego zastosowania słowa hej.

1. The Ramones - Blitzkrieg Bop

Hey ho, let's go! Tymi słowami właśnie zaczyna się jeden z najsłynniejszych utworów punkowców, który m.in. ukazał się na 92. pozycji w zestawieniu 500 utworów wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”.

2. The Beatles - Hey Jude

„Hey Jude” ukazał się w 1968 roku i kompozycję stworzył Paul McCartney, który zainspirował się 5-letnim wówczas synem Lennona - Julianem. Muzyk potem w tekście zamienił imię chłopca na Jude pod wpływem musicalu „Carousel”.

3. Crowded House - Don't Dream It's Over

Jedna z piękniejszych ballad ma fragment  Hey now, hey now, don't dream it's over. Jest to największy przebój australijskiej kapeli, który w 1987 roku wskoczył na 2. pozycję listy Billboard Hot 100.

4. Pink Floyd - Hey You

Album „The Wall” jest wielką rockową opowieścią, w której jedną z części układanek jest utwór Rogera Watersa „Hey You”. W tym numerze Pink próbuje odzyskać kontakt z zewnętrznym światem.

5. The Jimi Hendrix Experience - Hey Joe

Trudno przypisać komukolwiek autorstwo tej kompozycji - najwcześniejsze nagranie pochodzi z 1965 roku w wykonaniu kapeli The Leaves. Jednakże właśnie wersja boga gitary na stałe wpisała się w historię rocka, choć początkowo w 1967 roku utwór zajął 6. pozycję list przebojów w Wielkiej Brytanii, zaś w USA zupełnie przepadł.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele