20.05.2015 18:11

19 lat temu Metallica wydała singiel „Until It Sleeps”

Singiel ukazał się 20 maja 1996 roku. Przeczytajcie kilka faktów o nim oraz dowiedzcie się, dlaczego teledysk do niego wzbudził kontrowersje...

19 lat temu Metallica wydała singiel „Until It Sleeps”
foto: materiały prasowe

„Until It Sleeps” był pierwszym singlem z albumu „Load”. Osiągnął znaczny sukces komercyjny. Gdy sprzedało się ponad pół miliona jego egzemplarzy, 6 sierpnia 1996 roku osiągnął w USA status złotej płyty. Tytułowy kawałek był pierwszym, który został udostępniony przez internetowych piratów jako mp3. Sprawdźcie kilka faktów dotyczących singla oraz posłuchajcie różnych wykonań utworu.

Singiel

Ukazał się w wersji CD oraz na czerwonym winylu. Na amerykańskiej wersji, oprócz tytułowego kawałka, znalazł się cover „Overkill” Motörhead. W wersji międzynarodowej utworowi „Until it Sleeps” towarzyszyło koncertowe wykonanie „2x4”. Amerykańskie wydanie singla ukazało się dzień później niż w pozostałych krajach - 21 maja 1996 roku.

Metallica until it sleeps red

Jammowanie i nucenie

Zachowała się wersja demo utworu „Until it Sleeps”, którą Metallica nagrała 8. grudnia 1995 roku. Początkowo miał się nazywać „F.O.B.D.”. Jest to skrót od „Fell On Black Days”. Jason Newsted wspomina, że kawałek powstał spontanicznie.

"

Pierwszy singiel z albumu, „Until It Sleeps”, to jedyny kawałek, który napisaliśmy jammując w studio. Ktoś zagrał riff, ktoś złapał dla niego kontrapunkt i mieliśmy pierwszy singiel. To była wyjątkowa i wspaniała rzecz. "

Utwór nie miał wówczas tekstu, więc James Hetfield mógł jedynie nucić linię melodyczną. Posłuchajcie jak brzmiał w wersji demo:

O czym jest utwór? 

Tekst utworu miał być inspirowany relacją między Jamesem Hetfieldem i jego rodzicami. Oboje zmarli na raka odmawiając leczenia. Należeli do Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki. Według jego nauk, człowiek nie powinien korzystać z pomocy lekarzy, ani dentystów, ponieważ decyzja o jego zdrowiu lub chorobie należy do Boga. „Until It Sleeps” ma opowiadać o bezradności muzyka, który musiał patrzeć na cierpienie swoich bliskich, ale nie był w stanie im pomóc. 

W jednym z wywiadów Hetfield wymienia inne utwory, które dotyczą jego braku zrozumienia dla wyznania rodziców. Mówi o tym między innymi tekst „Dyers Eve” czy „The God That Failed”.

Teledysk inspirowany malarstwem

Klip do „Until It Sleeps” został wyreżyserowany przez Samuela Bayera. Jego oficjalna premiera miała miejsce 23 maja 1996 roku. Teledysk wzbudził kontrowersje wśród fanów zespołu. Krytykowali oni muzyków Metalliki za to, że wystąpili w nim ucharakteryzowani i w makijażach. Według nich nie pasowało to do do wizerunku thrash metalowców. 

Jest to pierwsze wideo, w którym zespół wystąpił w roli aktorów. We wcześniejszych klipach części fabularnej towarzyszyły fragmenty, w których grupa po prostu grała utwór.

W teledysku odnaleziono odwołania do obrazu Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich”. Są one podobne nie tylko pod względem estetycznym. W obu powtarza się na przykład motyw postaci będącej w połowie człowiekiem i w połowie świnią.

Garden Metallica

Klip „Until It Sleeps” dostał nagrodę za najlepszy rockowy teledysk na gali MTV Video Music Awards. Zobaczcie jak wyglądał bogaty artystycznie teledysk Metalliki.

Inne wersje

Metallica wykonała ten utwór także w dwóch innych aranżacjach. Jedna z nich znalazła się na albumie „S&M”. Posłuchajcie, jak „Until It Sleeps” brzmi z akompaniamentem San Francisco Symphony Orchestra.

Sprawdźcie też, jak James Hetfield zagrał ten utwór akustycznie. 

Czy „Until It Sleeps” to Wasz ulubiony utwór z „Load”?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Rock News Metallica