20 lat temu zmarł Michael Hutchence. Tak INXS rozpoczął swoją karierę

Aleksandra Degórska
13.10.2015 19:20
20 lat temu zmarł Michael Hutchence. Tak INXS rozpoczął swoją karierę Fot. ISOPIX / EAST NEWS

Wokalista Michael Hutchence popełnił samobójstwo 22 listopada 1997 roku. Z okazji rocznicy jego śmierci przypominamy ciekawostki związane z pierwszą płytą zespołu, zatytułowaną „INXS”, która ukazała się 13 października 1980 roku w Australii. Zobaczcie, jakie były początki jednego z najpopularniejszych przedstawicieli new wave.

Wszystko zaczęło się w Sydney w 1977 roku od kapeli The Farriss Brothers, gdzie grali trzej bracia - klawiszowiec Andrew, perkusista Jon oraz gitarzysta Tim. Andrew Farriss zwerbował natomiast szkolnego kumpla Michaela Hutchence’a, który w konsekwencji stał się świetnym frontmanem zespołu. Do kapeli należeli również basista Garry Beers, Kirk Pengilly grający na gitarze i saksofonie oraz perkusista Geoff Kennelly. Pierwszy ich występ odbył się podczas 20. urodzin Tima.

Rodzice braci przenieśli się jednak w 1978 roku do Perth i w ślad za nimi wyjechali również pozostali muzycy. W 1979 roku, gdy Jon był już absolwentem szkoły średniej, kapela zmieniła nazwę na INXS, co oznacza In Excess (w nadmiarze) i postanowili przenieść się do Sydney, by rozkręcić swoją karierę.

Pierwszy raz w telewizji oraz studiu

W maju 1980 roku ukazał się singiel zespołu zawierający „Simple Simon” oraz „We Are The Vegetables”, który został wydany nakładem niezależnej wytwórni Deluxe Records prowadzonej przez Michaela Browninga, byłego menadżera AC/DC. W pierwszych utworach zespołu można usłyszeć silny wpływ muzyki new wave, na czele z Talking Heads oraz The Stranglers. Singiel „Simple Simon” zadebiutował w programie Simon Townsend's Wonder World.

Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy występ kapeli w programie telewizyjnym:

Album nagrywany po nocach

Zespół kuł żelazo póki gorące i nagrywał debiutancki krążek w Trafalgar Studios w przerwach między koncertami w pubach w Sydney w okresie 1979-1980. Wówczas grupa występowała nawet dwa, trzy razy dziennie. Z powodu małego budżetu obejmującego 10 tysięcy dolarów kapela musiała nagrywać po nocach.

Twórcami kompozycji na albumie byli wszyscy muzycy zespołu.

Tracklista:

 1. On a Bus
 2. Doctor
 3. Just Keep Walking
 4. Learn to Smile
 5. Jumping
 6. In Vain
 7. Roller Skating
 8. Body Language
 9. Newsreel Babies
 10. Wishy Washy
 11. Unloved One

Michael Hutchence podchodził bardzo sceptycznie do debiutanckiego krążka:

Nie jestem fanem pierwszego albumu. Jest naiwny i swego rodzaju słodki. Jedyne co słyszę, to młodych gości zmagających się z brzmieniem.

Choć wokalista nisko ocenia to dzieło, album „INXS” całkiem dobrze poradził sobie w notowaniach. Krążek dostał się do Top 30 australijskiej listy przebojów Kent Music Report. Choć album pojawił się w Australii w 1980 roku, to dopiero cztery lata później ukazał się również w innych krajach.

Dwie zakonnice

Okładka płyty była hołdem złożonym dla brytyjskiego reżysera, kompozytora i aktora Noela Cowardsa, który również zajmował się malarstwem. W swoim domu na Jamajce twórca malował tropikalne krajobrazy, plaże w żywych kolorach i często umieszczał na swoich obrazach postacie zakonnic. Okładka płyty INXS to odwzorowanie obrazu „Dwie zakonnice”. Na albumie widnieją tytułowe kobiety, ale za to brakuje innych postaci.

Zobaczcie, jak prezentuje się to dzieło:

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Pierwszy hit

Singlem promującym debiutancką płytę zespołu był utwór „Just Keep Walking”, który stał się również pierwszym hitem kapeli w australijskim Top 40.

Posłuchajcie tego singla:

Popularność „Just Keep Walking” poskutkowała tym, że zespół wyruszył w trasę po wschodniej części Australii przez co stał się rozpoznawalną kapelą na klubowej scenie. Nie rzadko muzycy wówczas grali 7 dni w tygodniu, co spowodowało, że w konsekwencji grupa stała się świetną kapelą koncertową. Świadczy o tym chociażby zapis występu w Wembley z 1991 roku „Live Baby Live”:

Błyskotliwy początek kariery

Już rok po wydaniu debiutu ukazał się album „Underneath the Colours”. „Shabooh Shoobah” z 1982 roku był pierwszym krążkiem, który ukazał się również w innych krajach, zaś prawdziwą popularność zespołowi przyniósł krążek „Kick” z 1987 roku, z którego pochodzą takie hity, jak Never Tear Us Apart, Need You Tonight czy Mystify.

Zespół stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów new wave, bowiem przez swój taneczny rock zdobył szczyty list przebojów, zaś klipy zespołu wyznaczyły wysokie standardy. Niestety błyskotliwą karierę kapeli zatrzymało samobójstwo wokalisty w 1997 roku.

Co sądzicie o debiutanckim krążku INXS?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.