27.11.2015 01:05

20 wyjątkowych płyt na Black Friday 2015

27 listopada 2015 roku to ważny dzień dla wszystkich zakupoholików, również tych muzycznych. Zobaczcie, jakie wydawnictwa przygotowali artyści na to szczególne wydarzenie.

20 wyjątkowych płyt na Black Friday 2015
foto: Caryca Pejnta

Piątek po Święcie Dziękczynienia to okazja, by skorzystać ze zniżek oraz specjalnych ofert, którymi kuszą sklepy. Black Friday określany jest również jako mini-Record Store Day. Tego dnia można dokonać zakupu płyt w atrakcyjnych cenach, ukazują się również specjalne limitowane edycje krążków i odbywają się interesujące wydarzenia.

Prezentujemy Wam najciekawsze wydawnictwa, które ukażą się specjalnie na tak zwany Czarny Piątek.

1. Nine Inch Nails - „Halo I-IV”

Zespół wydał box składający się z 12-calowych winyli. „Halo I-IV” zawiera materiał, który powstał w czasie nagrywania debiutanckiej płyty „Pretty Hate Machine”.

Trzy czarne krążki zawierają alternatywne wersje singli „Down In It”, „Head Like a Hole” oraz „Sin”. Zaś na „Halo II” znajduje się album „Pretty Hate Machine” w konfiguracji, która ukazała się pierwotnie w październiku 1989 roku.

Tracklista:

„Halo I”

Strona A:

 1. Down In It (Skin)
 2. Down In It (Shred)

Strona B:

 1. Down In It (Singe)

„Halo II”

Strona A:

 1. Head Like a Hole
 2. Terrible Lie
 3. Down In It
 4. Sanctified
 5. Something I Can Never Have

Strona B:

 1. Kinda I Want To
 2. Sin
 3. Thats’ What I Get
 4. The Only Time
 5. Ringfinger

„Halo III”

Strona A:

 1. Head Like a Hole (Slate)
 2. Terrible Lie (Sympathetic Mix)
 3. Head Like a Hole (Clay)

Strona B:

 1. Head Like a Hole (Copper)
 2. You Know Who You Are
 3. Head Like a Hole (Soil)

„Halo IV”

Strona A:

 1. Sin (Long)
 2. Sin (Dub)

Strona B:

 1. Get Down, Make Love
 2. Sin (Short)

 

foto: materiały prasowe

2. Green Day - American Idiot

Również punkowcy przygotowali coś specjalnego dla swoich fanów. W Czarny Piątek wydane zostało wznowienie „American Idiot” na czarno-czerwonym i czarno-białym winylu. Wydawnictwo ukaże się tylko w 5 tysiącach egzemplarzy i można je zakupić w niezależnych sklepach płytowych w USA.

„American Idiot” to siódmy krążek kapeli, z którego pochodzą takie przeboje, jak „Boulevard of Broken Dreams”, „Holiday” czy „Wake Me Up When September Ends”. Płyta otrzymała nagrodę Grammy w 2005 roku w kategorii Najlepszy Rockowy Album.

foto: materiały prasowe

3. Stone Sour - „Straight Outta Burbank”

Zespół wydał kolejną EP-kę z coverami, a datę premiery wyznaczył właśnie na Black Friday. Płyta nosi tytuł „Straight Outta Burbank” i znajdują się na niej przeróbki znanych utworów. Część z tych numerów, jak chociażby covery The Rolling Stones, Iron Maiden czy Bad Brains fani mogli przesłuchać już wcześniej.

Tracklista:

 1. Sailin' On (cover Bad Brains)
 2. Running Free (cover Iron Maiden)
 3. Gimme Shelter (cover The Rolling Stones)
 4. Too Fast For Love (cover Motley Crue)
 5. Seasons In The Abyss (cover Slayer)
foto: materiały prasowe

4. Queen - Bohemian Rhapsody

Zespół w tym roku obchodzi 40-lecie jednego ze swoich największych hitów. Z tej okazji grupa wydała „A Night At The Odeon - Hammersmith 1975”, zaś w Czarny Piątek ukazała się limitowana edycja „Bohemian Rhapsody” na 12-calowym winylu. Na stronie B tego wydawnictwa znajduje się utwór „I'm In Love With My Car”. Oba numery pochodzą z albumu „A Night at the Opera”, który pojawił się w 1975 roku.

foto: materiały prasowe

5. David Bowie - Earthling

Ostatnio o muzyku jest głośno w związku z albumem „Blackstar”, który ukaże się w 69. urodziny artysty, czyli 8 stycznia 2016 roku. Tymczasem Bowie przygotował coś dla swoich fanów również na 27 listopada 2015 roku.

Specjalnie z tej okazji wydana została reedycja albumu „Earthling” z 1997 roku, z którego pochodzą takie utwory, jak chociażby I'm Afraid of Americans czy Dead Man Walking. Wydawnictwo to dostępne jest na zielonym 180-gramowym winylu.

foto: materiały prasowe

6. The Clash - „The Clash”

Wielbiciele brytyjskiej kapeli będą mogli zdobyć limitowaną edycję debiutanckiej płyty zespołu, która na stałe wpisała się w historię punk rocka.

Reedycja albumu przygotowana na Black Friday ukazała się w formie biało-niebieskiego winyla, kolorami nawiązując do nazw utworów White Riot” oraz Protex Blue”. Liczba egzemplarzy jest ograniczona do 5 tysięcy sztuk.

foto: materiały prasowe

7. Dave Matthews Band - „Live Trax Vol 5 Vinyl Box”

Teraz wielbiciele spragnieni koncertowych nagrań kapeli mogą zakupić w czasie Black Friday box z 4 różowymi winylami. Limitowane wydawnictwo ukazało się tylko w nakładzie 2 tysięcy kopii. Albumy są zapisem koncertu z 1995 roku w Michigan. Pierwotna wersja tego wydawnictwa ukazała się w 2006 roku. Polscy fani mogli podziwiać zespół na żywo w czasie jego pierwszego występu w naszym kraju, dokładnie 28 października w ERGO Arenie.

foto: materiały prasowe

8. Judas Priest - „Painkiller 25th Anniversary”

To specjalne wydawnictwo ukazało się tylko w 5,5 tysiącach egzemplarzy. 10-calowy winyl został wydany z okazji 25. rocznicy ukazania się krążka „Painkiller”.  Album pierwotnie pojawił się 3 września 1990 roku. Z tego krążka pochodzi utwór „Painkiller, który był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Metalowy Występ.

Tracklista:

Strona A

 1. A Touch of Evil

Strona B

 1. Hell Patrol
 2. Painkiller
foto: materiały prasowe

9. Paul McCartney - „Say Say Say”

W 1983 roku na krążku Beatlesa Pipes of Peace udzielił się wyjątkowy gość - Michael Jackson. Nagrali oni utwór „Say Say Say”, który został zremasterowany w 2015 roku.

Z okazji Black Friday ukazał się 12-calowy winyl zawierający ten przebój, zaś na stronie B został umieszczona instrumentalna wersja tego utworu wykonana przez Johna „Jellybean” Beniteza, która również została zremasterowana specjalnie na to wydanie.

foto: materiały prasowe

10. Megadeth - „The Threat is Real”

Kapela przygotowała na 27 listopada 2015 roku specjalne wydanie, na którym zostały umieszczone dwa utwory z nadchodzącej płyty „Dystopia”. Studyjny album będzie mieć swoją premierę w styczniu 2016 roku.

Kawałki „The Threat is Real” oraz „Foreign Policy” w Czarny Piątek można nabyć na specjalnym białym 12-calowym winylu. 

foto: materiały prasowe

11. „Jaco: A Documentary Film”

Ten film to spełnienie marzeń Roberta Trujillo z Metalliki, który odpowiedzialny jest za jego produkcję. Główny bohater tej opowieści to muzyk Jaco Pastorius. Reżyserami obrazu są Paul Marchand i Stephen Kijak, w projekt zaangażowali się również Sting, Santana czy Flea z Red Hot Chilli Peppers.

Z okazji Czarnego Piątku jako bonus do filmu dodano płytę CD z twórczością projektu Roberta Trujillo - Mass Mental - wraz z muzyką, której użyto w filmie. Basista będzie również podpisywać DVD w sklepie muzycznym The Palace Theater w Nowym Jorku 27 listopada 2015 roku.

foto: materiały prasowe

12. Tenacious D - „Tenacious D Live”

Amerykański duet również przygotował ciekawą propozycję dla swoich wielbicieli. Kapela wydała winyl z koncertowym zapisem obejmującym utwory nagrane w latach 2012-2013. Dodatkowo posiadacze tych specjalnych wydań otrzymują kody, by pobrać dany materiał w wersji elektronicznej.

Tracklista:

Strona A

 1. Rize of the Fenix Live (Zitadelle, Berlin) – 13.08.2013
 2. Low Hangin’ Fruit Live (Tap 1, Kopenhaga) – 12.08.2013
 3. Kielbasa Live (Tap 1, Kopenhaga) – 12.08.2013
 4. Friendship Live (Zitadelle, Berlin) – 13.08.2013
 5. Throw Down Live (Tap 1, Kopenhaga) – 12.08.2013
 6. 39 Live (Red Rocks Amphitheatre, Morrison, CO) – 26.07.2012

Strona B

 1. The Metal Live (Zitadelle, Berlin) – 13.08.2013
 2. Roadie Live (Tap 1, Kopenhaga) – 12.08.2013
 3. Wonderboy Live (Red Rocks Amphitheatre, Morrison) – 26.07.2012
 4. Tribute Live (Zitadelle, Berlin) – 13.08.2013
 5. Fuck Her Gently Live (Tap 1, Kopenhaga) – 12.07.2013
foto: materiały prasowe

13. Behemoth - „Pandemonic Incantations”

Kapela ostatnio ogłosiła, że ukaże się album „Live At The BBC”, który będzie radiowym zapisem występu dla programu „Rock Show” dla BBC Radio 1. Również w czasie Black Friday nie zabrakło polskiego akcentu, bowiem Behemoth wydał specjalną edycję swojego 3. albumu, który ukazał się w 1998 roku. Reedycja dostępna jest na złotym winylu.

foto: materiały prasowe

14. Jimi Hendrix - „Burning Desire”

Dla fanów klasycznego rocka niezłą gratką będzie wydawnictwo z nagraniami boga gitary. Na podwójnym winylu znajdują się nagrania Hendrixa, jak również instrumentalne improwizacje w studiu nagraniowym oraz demo, które zostały nagrane w okresie 1969-1970. Nakład tego wydawnictwa obejmuje tylko 5 tysięcy sztuk.

Tracklista:

Album 1

Strona A

 1. Izabella
 2. Cherokee Mist/Astro Man
 3. Villanova Junction Blues

Strona B

 1. Ezy Ryder/MLK Jam

Album 2

Strona A

 1. Burning Desire
 2. Stepping Stone/Villanova Junction Blues

Strona B

 1. Record Plant 2X
 2. Slow Time Blues
foto: materiały prasowe

15. Lynyrd Skynyrd - „Sweet Home Alabama Live at Rockapalast Limited Edition”

Amerykański zespół nie daje o sobie zapomnieć. Z okazji Black Friday kapela wydała specjalny koncertowy zapis występu z 23 czerwca 1996 roku, który miał miejsce podczas Loreley Festival. To specjalne wydawnictwo ukazało się na 2 winylach.

Tracklista:

Strona A

 1. Workin’ For MCA
 2. I Ain’t The One
 3. Down South Junkin’
 4. Double Trouble
 5. I Know A Little

Strona B

 1. Saturday Night Special
 2. Swamp Music
 3. What’s You
foto: materiały prasowe

16. Frank Zappa - „Feeding The Monkies at Ma Maison”

Legenda tego artysty nadal jest żywa. W Czarny Piątek fani ekstrawaganckiego muzyka mogą zakupić pomarańczowy winyl z trzema utworami stworzonymi przez Zappę, w których wykorzystał synclavier. Te nagrania po raz pierwszy ukażą się właśnie na płycie winylowej.

Tracklista:

 1. Feeding the Monkies at Ma Maison
 2. Buffalo Voice
 3. Secular Humanism
foto: materiały prasowe

17. Elvis Presley - „If I Can Dream” 

Król rock and rolla wiecznie żywy! W 2015 roku przypadła 80. rocznica urodzin Elvisa i specjalne wydawnictwo na Black Friday jest powiązane ze świętowaniem tej okrągłej daty. 7-calowy winyl zawiera tytułowy numer oraz nigdy wcześniej niepublikowany utwór „Anything That’s Part of You”.

foto: materiały prasowe

18. Janis Joplin & Big Brother and the Holding Company - „Live at Winterland 68”

Artystka właśnie doczekała się dokumentu „Janis: Little Girl Blue”, w którym możemy poznać prawdziwe oblicze tej wyjątkowej postaci. Pomimo upływu lat, nadal wywołuje dużo kontrowersji.

27 listopada 2015 roku ukazał się koncertowy zapis Joplin, który wcześniej nie był wydany na winylu. Album ukazał się na dwóch 180-gramowych czarnych płytach wraz ze specjalną książeczką.

Tracklista:

 1. Down on Me
 2. Flower in the Sun
 3. I Need a Man to Love
 4. Bye Bye Baby
 5. Easy Rider
 6. Combination of the Two
 7. Farewell Song
 8. Piece of My Heart
 9. Catch Me Daddy
 10. Magic of Love
 11. Summertime
 12. Light Is Faster Than Sound
 13. Ball and Chain
 14. Down on Me
foto: materiały prasowe

19. The Kinks - „Kwyet Kinks”; „Dedicated Kinks”

Przedstawiciele „brytyjskiej inwazji” znacznie wpłynęli na losy muzyki rockowej. Ich legendarne płyty specjalnie na Czarny Piątek ukazały się jako reedycje.

Na 7-calowym winylu pojawił się 3. krążek kapeli, zatytułowany „Kwyet Kinks” z 1965 roku, na którym znalazły się utwory „Wait Till The Summer Comes Along”, „Such a Shame”, „A Well Respected Man” oraz „Don't You Fret”.

foto: materiały prasowe

Również 4. płyta w karierze zespołu została wznowiona. Album zatytułowany „Dedicated Kinks” z 1966 roku również ukazał się 27 listopada 2015 roku. Krążek zawiera utwory „Dedicated Followers Of Fashion”, „Till The End Of The Day”, „See My Friends” oraz „Set Me Free”.

foto: materiały prasowe

20. Faith No More - „We Care A Lot”

Basista Bill Gould zapowiedział, że z okazji 30-lecia wydania debiutanckiego albumu zespołu, pojawi się specjalna edycja tej płyty w 2016 roku. Tymczasem fani mogą już 27 listopada 2015 roku nabyć winylową reedycję tego krążka.

foto: materiały prasowe

Które wydawnictwo wydaje się Wam najciekawsze?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News