22.08.2018 11:53

2/3 kobiet obawia się napaści seksualnej na festiwalach muzycznych, a co trzecia była na nich molestowana

Szokująco przedstawiają się wyniki badania, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii. 70% kobiet i 56% mężczyzn boi się, że zostanie ofiarą napaści seksualnej na festiwalu.

2/3 kobiet obawia się napaści seksualnej na festiwalach muzycznych, a co trzecia była na nich molestowana
foto: Shutterstock.com

Badanie przeprowadzili naukowcy z wydziału socjologii uniwersytetu Durham.  Ankietowanych było 258 osób, które brało udział w festiwalach muzycznych w Wielkiej Brytanii – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Z odpowiedzi wynika, że 70% kobiet obawia się napaści na tle seksualnym na festiwalu muzycznym. Bardzo zbliżona liczba, 69% z nich obawia się molestowania.

Kobiety obawiają się molestowania na festiwalach

Obawy w wielu przypadkach wynikają z rzeczywistych doświadczeń. 30% kobiet przyznało, że były molestowane seksualnie na festiwalu muzycznym, a aż 10% ankietowanych kobiet było celem napaści seksualnej na tego typu imprezie.

W przypadku mężczyzn wyniki także są zastanawiające. 53-56% mężczyzn obawia się seksualnych napaści i molestowania na festiwalu, choć doświadczają ich znacznie rzadziej, niż kobiety. Jedynie 5%  ankietowanych mężczyzn doświadczyło molestowania seksualnego na festiwalu, a 1% z nich padł ofiarą napaści seksualnej.

Mel Kelly, przedstawiciel fundacji Safe Gigs For Women, której celem jest walka o bezpieczeństwo kobiet na koncertach, skomentował wyniki w rozmowie z NME.com:

"

Te liczby są szokujące, ale nie zaskakujące, ponieważ to tylko kolejny dowód, że kobiety boją się o swoje bezpieczeństwo na festiwalach muzycznych. Są zgodne z tym, co słyszymy codziennie. Miejmy nadzieję, że organizatorzy o tym usłyszą i odpowiednio na to zareagują. "

Molestowanie seksualne na koncercie

Niestety, molestowanie i napaści seksualne nie należą do rzadkości na festiwalach i koncertach. W lipcu 2018 molestowania doświadczyła fanka na koncercie Foo Fighters. W ubiegłym roku głośno było o przypadku gwałtu na festiwalu Bravalla w Szwecji.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News