28 lata temu Nirvana wydała singiel „Smells Like Teen Spirit”

Justyna Kierzkowska
10.09.2015 16:51
28 lata temu Nirvana wydała singiel „Smells Like Teen Spirit” Fot. kadr z wideo

Hymn całego pokolenia miał swoją premierę dokładnie 10 września 1991 roku. Dlaczego utwór zdobył tak wielką popularność?

W chwili, kiedy Kurt Cobain pisał początkowe takty do utworu, który stał się jednym z największych przebojów grupy, Nirvana była już po wydaniu swojej pierwszej płyty „Bleach”. Jednak to dopiero kolejny album, „Nevermind” wydany 24 września 1991 roku, na którym znalazł się właśnie singiel „Smells Like Teen Spirit” sprawił, że na koncerty zespołu zaczęło brakować biletów.

28 lat temu Nirvana wydała "Smells like Teen Spirit"

Utwór wspólnie stworzyli Kurt Cobain, Krist Novoselic i Dave Grohl. Tak jak pozostałe kawałki, został nagrany w studiu Sound City w Los Angeles w maju 1991 roku, we współpracy z Butchem Vigiem.

W wywiadzie dla magazynu Rolling Stone z 1994 roku Cobain wyjaśnił, że początkowo chciał stworzyć kawałek nawiązujący do twórczości zespołu Pixies. Przyznał nawet, że chciał całkowicie wykorzystać dźwięki stworzone przez grupę, ale ostatecznie wykorzystał jedynie ich poczucie dynamiki. Wokalista częściowo potwierdził również, że kompozycja przypomina przebój „More Than a Feeling” grupy Boston z 1976 roku.

Tytuł utworu został zainspirowany napisem, który przyjaciółka Cobaina, Kathleen Hanna, wtedy jeszcze wokalistka zespołu Bikini Hill, wykonała na ścianie domu muzyka. Piosenkarka nawiązywała wtedy do nazwy nowego dezodorantu, który trafił do sklepów, a którego używała Tobi Vail, ówczesna dziewczyna muzyka.

Cobain odebrał jednak napis jako nawiązanie do rewolucji, o której często rozmawiał z koleżanką, o czym wspominał również po wydaniu singla w 1991 roku. Przyznał też, że o istnieniu takiego dezodorantu dowiedział się już po opublikowaniu kawałka.

Utwór był bazowany na wielu sprzecznych ze sobą pomysłach. Jest raczej żartem z idei rewolucji. Rewolucja jest jednak niegłupim pomysłem.

Dave Grohl, stwierdził jednak, że tekst utworu nie ma zbyt wiele treści do przekazania dlatego, że Cobain stworzył go kilka minut przed pierwszą próbą.

Utwór trafił na szczyty list przebojów dopiero kilka miesięcy później, w 1992 roku. Jego sukces był tak wielki, że po pewnym czasie Nirvana zaczęła odmawiać grania tego kawałka na swoich koncertach.

„Smells Like Teen Spirit” był pierwszym teledyskiem wyreżyserowanym przez Samuela Bayera, który został wybrany przez zespół tylko dlatego, że nie był drogi. Producent współpracował w późniejszych latach m.in. z Metalliką, The Smashing Pumpkins i Green Day. Klip miał być utrzymany w klimacie punkowym; nawiązywał też do filmów „Over the Edge” w reżyserii Jonathana Kaplana z 1979 roku i „Rock 'n' Roll High School”, w którym wystąpił zespół Ramones.

Cobain, któremu nie podobało się pierwotne zakończenie teledysku, stworzył własne. To właśnie ono trafiło do ostatecznej wersji klipu. Za tę produkcję w 1992 roku Nirvana otrzymała dwie nagrody MTV Video Music Awards - dla najlepszego nowego artysty w teledysku i za najlepszy teledysk alternatywny.

Za okładkę do „Nevermind” odpowiadał Kirk Weddle. Początkowo zespół chciał, żeby grafika przedstawiała podwodne narodziny, ale wytwórnia nie wydała na to zgody. Ostatecznie artyści zgodzili się na zdjęcie niemowlęcia płynącego za banknotem. W maju 2015 roku opublikowano dotąd nieznane fotografie, zrobione podczas sesji zdjęciowej do płyty.

W 2000 roku MTV i Rolling Stone umieściły „Smells Like Teen Spirit” na trzecim miejscu wspólnej listy 100 najpopularniejszych utworów. Przebój Nirvany wyprzedziły tylko „Yesterday” Beatlesów i „(I Can’t Get No) Satisfaction” Rolling Stonesów. Z kolei na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone z 2004 roku utwór zajął dziewiąte miejsce.

W ciągu 28 lat od wydania utwór „Smells Like Teen Spirit” doczekał się niezliczonej ilości coverów, stworzonych przez takich wykonawców, jak Paul Anka, Patti Smith czy Tori Amos, a swoją wersję nagrał nawet Leszek Możdżer. Wielki hit Nirvany został też zagrany na łopacie.

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.