09.11.2019 15:07

30 lat temu upadł mur berliński. Przypominamy legendarny koncert The Wall Live z tej okazji

Dokładnie 30 lat temu, 9 listopada 1989 roku upadł mur berliński. 21 lipca 1990 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie specjalnie dla uczczenia tego historycznego wydarzenia odbył się koncert The Wall Live in Berlin.

The Wall Live in Berlin
foto: Robert Roeske / Wikipedia

Upadek muru berlińskiego jest symbolem końca zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 km system umocnień przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego.
 

The Wall Live in Berlin - koncert z okazji upadku muru berlińskiego

2019 rok jest wyjątkowy ze względu na przypadającą 30. rocznicę upadku muru berlińskiego. Z tej okazji warto sobie przypomnieć sobie The Wall Live in Berlin – koncert, który odbył się 21 lipca 1990 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie specjalnie dla uczczenia tego historycznego wydarzenia.

Choć na przestrzeni wielu lat artyści chętnie podejmowali niełatwy temat związany z historią zjednoczenia Niemiec, a także zachodzącymi po upadku muru zmianami w całej Europie, koncert na Placu Poczdamskim w Berlinie na zawsze stał się synonimem tamtych czasów.

Widowisko oparte na muzyce z albumu "The Wall" zespołu Pink Floyd miało charakter pacyfistyczno-charytatywny i transmitowane było drogą satelitarną do 35 państw (na żywo koncert pokazywany był również w Polsce).

Dochód z imprezy, jak i późniejszych nagrań płytowych przekazany został World War Memorial Fund for Disaster Relief. Na koncercie zjawiło się z biletami ponad 200 tys. ludzi, a tuż przed rozpoczęciem widowiska otwarto bramy, co powiększyło widownię o liczbę od 100 do 500 tys. ludzi (różne statystyki).

Roger Waters
Roger Waters
Przeczytaj także Roger Waters zaprezentował singiel "Dogs" z filmu "Us + Them"

Wśród zaproszonych muzyków, którzy wsparli na scenie Rogera Watersa byli między innymi Joni Mitchell, Van Morrison, Cyndi Lauper, Marianne Faithfull, grupa Scorpions, Bryan Adams, Jerry Hall, Paul Carrack oraz Sinead O'Connor. Partie finałowe wykonała wschodnioniemiecka orkiestra symfoniczna z towarzyszeniem chóru.

Widowisko wyreżyserowane zostało z ogromnym rozmachem. Nad sceną unosiły się monstrualnych rozmiarów lalki, wzorowane na postaciach autorstwa Gerarda Scarfe’a, a na telebimach wyświetlano m.in. przebitki nakręcone w czasie rozbiórki muru.

Mimo problemów technicznych (występ był powtarzany tego samego dnia i dwukrotnie rejestrowany), udało się wydać show na DVD już dwa miesiące później.

Zobacz również: Roger Waters zagrał "Wish You Were Here" w ramach protestu [WIDEO]

Romana Makówka
Tagi: Rock News